1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hamile olduğumu nasıl anlarım? İşte Yüzde yüz Hamilelik belirtileri!
Hamile olduğumu nasıl anlarım? İşte Yüzde yüz Hamilelik belirtileri!

Hamile olduğumu nasıl anlarım? İşte Yüzde yüz Hamilelik belirtileri!

Hamile olduğumu nasıl anlarım? sorusu hamilelik şüphesi yaşayan birçok kadın tarafında araştırılıyor. Haberimizden gebelik belirtileri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

A+A-

     Hamileliğin bedeninizde yarattığı ilk etkileri sizler için derledik

Hamile olduğumu nasıl anlarım? İşte Hamilelik belirtileri!

Hamilelik şüphesi yaşayan bir çok kadın “Hamile olduğumu nasıl anlarım? Hamileliğin belirtileri nelerdir?” Ve “Hamile olduğumu nasıl bilebilirim?" Gibi sorular sorar ve cevapları bulmaya çalışır. Fakat aslında, hamileliğin çok belirgin belirtileri var . Hamilelik belirtilerinin ne olduğunu görelim .

1- Meme uçları hassaslaşır

Bu hamilelik belirtisi görülen ilk belirtiler arasındadır. Meme uçlarınız çok fazla acıyorsa, sertleşiyorlarsa ve hassaslaşırlarsa, hamilelik belirtisi olabilir .

2- Tuvalet Sık gitmek

Başka bir hamilelik belirtisi sık sık idrara çıkmadır. Geceleri uyanıp tuvalete koşarsanız, muhtemelen bir hamilelik göstergesidir. Sürekli idrara çıkma en büyük belirtiler arasındadır.

3- Kanama

Bir hamilelik belirtiside ani kanama olmasıdır. Bu ilişkiden sonraki 10 gün içinde olabilir. Adet kanaması aksine kırmızı kadar parlak değil, çok koyu. Dikkatli ol…

4- Aşırı Koku Duyusu

Son zamanlarda koku alma duyunuzun çok iyi olduğunu düşünüyorsanız, size haberimiz var; Hamile olabilirsin! Çevreleyen kokular sizin için çok keskin ve netse ve bazen rahatsız olsa bile, bu aynı zamanda hamilelik belirtileri arasındadır .

Sizler içerimizden edindiğiniz bilgiler doğrultusunda hamilelikle ilgili bir şüpheniz varsa Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler başlığındaki haberimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

5- Aşırı yorgunluk, Sürekli Uyku Talebi

Vücudunuz her zaman dinlenmek istiyorsa ve her zaman grip havasındaysanız, bedeniniz dünyaya bir bebek getirecek şeyleri değiştirmiş olabilir. Zayıflık ve uyku talebi en büyük gebelik belirtilerinden biridir .

Hamilelik belirtileri!

6- Mide bulantısı ve kusma

En son semptomlardan ikisi bulantı ve kusmadır ... Bunlar 5 ila 6 haftada görülen semptomlar arasındadır.

7- Adet Gecikmesi

Adet kanaması ertelenirse, “Hamile miyim?” Diye düşündürür. Gerçekten bir gecikme olursa, hamilelik olasılığı mümkündür.

8- KRAMPLAR:

Regl dönemlerinde yaşadığınız krampların benzerini yaşıyor olmanız da hamilelik belirtisi olabilir. Çünkü rahminiz kendini bebeğe hazırlarken genişler ve bu tür kramplar ortaya çıkabilir.

9- ŞİŞKİNLİK VE KABIZLIK:

Gebelik nedeniyle artan "progesteron" salgısı, sindirim sistemini etkileyerek, kabızlık ve şişkinlik gibi durumlara yol açabilir.

10- YORGUNLUK HİSSİ VE HALSİZLİK:

Vücutta artan hormon seviyelerinden dolayı, aniden kendinizi aşırı bitkin hissedebilirsiniz. Bu belirti birçok kadın için ilk üç aylık dönem boyunca sürer ve ikinci üç aylık döneme geldiğinde ortadan kaybolmaya başlar.

11 - AŞ ERME:

Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında en yaygın görülen özelliklerden biridir. Ancak her gebe kadın aş erme belirtisini yaşamaz. Ortalama 3-4 aylık gebelik var ise, aş ermeler başlayabilir. Bu hamilelik belirtisi çok sürmeden sonlanır.

 

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Kadın hastalıkları uzmanları, hamilelik -gebelik- belirtileri ne zamanlar başlar sorusunun cevaplarını verdi. Uzmanlar 11 madde üzerinden ne zaman başlar sorusunun cevabını verirken, kan testi ile idrar testi arasındaki farklar konusunda açıklama yaptı. Öte yandan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zahide Küçük, gebe olan annelerin hangi yiyeceklerden uzak durması gerektiğini açıkladı.

Kan testi:

Gecikme, düzenli adet olan kadınların ilk dikkatini çeken gebelik belirtisidirb Erken hamilelikte ne gibi belirtiler olur sorusuna kadın hastalık uzmanları, en keskin teşhisi kan testi olarak görüyor. Kanda büyüyen ve hormon salan embriyo hücrelerinin salgıladıkları hormonun tespiti yapılıyor. Beta HCG (hormon testi) embriyonun anne rahmine tam olarak tutulmasından sekiz gün sonra kanda tespit edilecek düzeye çıkıyor. Bu değer her iki günde bir, en az yüzde 70-80 artarak yükseliyor. Belli bir aşamaya geldiğinde, kadın hastalık uzmanları tarafından ultrasonla da görülebiliyor.

İdrar testi:

Kan testi kadar hassas olmasa da birçok kadının merakını gidermek için idrardan alınan değer ile gebe olup olmadığı anlaşılır. İdrar rengi olarak kadın hastalıkları uzmanları idrar testinde alınacak sonuçta yüzde yüz pozitif veya negatif çıkma durumunun olmadığına dikkat çekiyor.

Düzensiz kanama:

Düzensiz dönem ya da kanama hemen her kadında görülen bir durum ve bunun bir takım nedenleri bulunuyor. Her ne kadar döngünün ortalama süresi 28 gün olsa da, bazı kadınlar bunu 21 gün kadar kısa, bazıları ise 40 güne kadar uzun geçirme deneyimi yaşayabilirler. Düzensiz periyoda sahip bir kadın heyecanlanmamalı ve endişelenmemeli. Bu tarz bir durum; egzersiz, diyet değişiklikleri hatta kadının stres düzeyine bağlı olarak ortaya çıkabiliyor.

Vücut ısının yükselmesi:

Sabah kalmak durumunda vücut ısısında yükseliş (bazal vücut ısısı) gebeliğe işaret olarak bilinmektedir. Egzersiz sırasında veya sıcak havalarda vücudunuzun ana sıcaklığı da daha kolay artabilir.
devamı aşağıda

Hafif kanama ve yaşanan kramplar:

Vücut ısısında yükseliş (bazal vücut ısısı) gebeliğe işaret olarak bilinmektedir. Egzersiz sırasında veya sıcak havalarda vücudunuzun sıcaklığı daha kolay artabilir.

Kusma ve mide bulantısı:

Mide bulantısı, en azından kısmen, midenin daha yavaş boşalmasına neden olan hızla yükselen östrojen seviyelerinden kaynaklanıyor gibi görünüyor. Hamile kadınların koku alma duyusu da artar, bu nedenle yemek, parfüm veya sigara dumanı gibi çeşitli kokular hamileliğin erken dönemlerinde bulantı dalgalarına neden olabilir.

Gıda isteği ve yemek yeme arzusu:

Hamileyken, kahve veya kızarmış gıdalar gibi belirli gıdalar, kadınlarda yeme arzusunu artırmaktadır. Diğer gebelik belirtileri gibi, bu besin tercihleri hormonal değişikliklerden olabilir.

Baş ağrısı:

Gebeliğin başlarında, hormonal değişikliklerden kaynaklanan kan dolaşımının artması, sık sık, hafif baş ağrılarını tetikleyebilir.

Kabızlık:

Kabızlık, gebeliğin diğer yaygın bir erken belirtilerindendir. Progesteron (kadınlık hormonu) artışı, gıdaların bağırsaklardan daha yavaş geçmesine neden olur ve bu da kabızlığa neden olabilir.

Ruh hali:

Hamileliğinizin başlangıcında vücudunuzdaki hormonların yoğunluğu sizi olağan dışı duygusal hale getirebilir. Duygudurum salınımları (şiddetli ruh hali değişiklikleri) da özellikle ilk üç ayda görülür.

Baygınlık ve baş dönmesi:

Kan damarlarınız genişledikçe ve kan basıncınız düştükçe başınızın çarpıklığına veya baş dönmesine neden olabilirsiniz. Hamileliğin erken dönemlerinde baygınlık düşük kan şekeri yüzünden tetiklenebilir.

HAMİLELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

Hamilelik Testi Öncesi 1. Aşama :Eczanelerde farklı markalar adı altında hamilelik testleri satılmaktadır. Ancak eczaneden hamilelik testi alırken, markasının ne olduğunun pek de önemi yoktur.

Eğer hangi marka hamilelik testini satın alacağınız konusunda kararsız kaldıysanız, eczacınızın size tavsiye ettiği hamilelik testini satın alabilirsiniz.

Hamilelik testi alırken, kutu üzerinde yazan son kullanma tarihinin geçip geçmediğini kontrol edin. Kutuda hiçbir aşınma ve hasar olmadığına ve sağlam olduğuna da emin olun.

Hamilelik testini henüz bir hamilelik belirtisi olmadığı erken dönemlerde alan bayanlar; içerisinde iki adet test çubuğu bulunan hamilelik testlerini alabilirler. Bu şekilde, hamilelik testiniz ilk seferde negatif çıktığında, bir hafta sonra ikinci çubuğu deneyebilirsiniz.
Bazı uzmanlar, daha işlek caddelerde bulunan ve sürekli müşterisi olan eczanelerden hamilelik testi alınmasını savunmaktalar. Müşterisi bol olan eczanelerde satılan hamilelik testleri, aylarca rafta beklememektedir. Aynı şekilde, birkaç haftadır evinizde bekleyen hamilelik testlerini kullanmanız sizlere yanlış sonuç verebilir. Hamilelik testi saklama talimatlarına uymayarak, sıcak ve rutubete eğilimli bir yerde saklarsanız; bu durum testin sonuçlarını etkileyebilir.

Bazı hamilelik testi markaları; hamile olup olmadığını geciken regl döneminin başlarında tespit edebileceklerini iddia ediyorlar. Bu testlerin idrarda yüksek hCG düzeylerini algılayabilecek kadar hassas olabildikleri doğru veya yanlış olsa da; çok erken gebelikte vücut hCG hormonunu yüksek seviyede üretmiş olabilir. Aynı zamanda, bu testlere güvenen bayanlar, hamile oldukları takdirde bile testin negatif çıkması sonucu hayal kırıklığına uğrayabilirler. Testi ilerleyen haftalarda tekrar denemenizde fayda vardır.

Eczanelerde satılan ve jenerik marka ismine sahip hamilelik testlerinin çoğu aslında aynı fabrikada ve aynı teknoloji kullanılarak üretilir. Eğer bütçenize uygun bir hamilelik testi aldıysanız, marka kalitesi hakkında endişelenmeyin.

Hamilelik Testi Öncesi 2. Aşama: Hamilelik testini, size en doğru sonucu vereceği zamanda alın. Uzmanların çoğu, evde yapılan hamilelik testlerini almadan önce, regl gecikmesinin en az bir Gün daha beklenmesini öneriyorlar.

Tahmin ettiğiniz regl tarihinde gecikme varsa, hamile olup olmadığınızı heyecanla öğrenmek isteyebilirsiniz. Hamile kadınlarda hGG seviyeleri hızla yükselmeye başladığından; birkaç gün daha bekleyip, sabırlı olmak, hamilelik testinin size daha doğru sonuç vermesini sağlayacaktır.

Rahim içinde döllenmiş yumurta implantları sonrasında kadınlarda hCG hormonu gelişir. Döllenmiş yumurtanın implantasyonu, sperm ve yumurtanın birleşmesinden 6 gün sonra oluşur. Eğer testi regl gecikmesinin ilk gününde alırsanız; hamile olsanız bile vücudunuzda hGG hormonu gelişmeye başlamadığı için negatif sonuç alabilirsiniz.

Sabahları, idrarın en yoğun ve hGG seviyesinin en yüksek olduğu süredir. Hamilelik testinizi sabah uyandıktan sonra yaparsanız, daha doğru bir sonuç verebilir.

Hamilelik Testi Öncesi 3. Aşama: Satın almış olduğunuz hamilelik testi kutusunun üzerinde yazan talimatları dikkatlice okuyun.

Evde yapılan hamilelik testlerinin çoğu, hemen hemen aynı talimatlara sahiptir. Ancak, markalar kutu üzerinde farklı talimatlar da belirtilebilirler ve idrar toplama yöntemi gibi detayları değiştirebilirler.

Hamilelik Testi Öncesi 4. Aşama: Sonuca kendinizi hazırlayın. Evde yapılan gebelik testleri, bazen sinir bozucu bir deneyim olabilir ve bu testi uygularken endişeye kapılabilirsiniz.

Testi yaparken, arkadaşınız veya eşiniz banyo kapısı önünde sizleri beklerse, test sonrası endişelerinizi onlarla paylaşabilirsiniz. Hamilelik testini yapmadan önce ellerinizi sıcak Su ve sabunla yıkayınız. Test çubuğunu ambalajından dikkatlice çıkarınız.

HABERE YORUM KAT