1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. EKPSS kaç kişi alınacak?
EKPSS kaç kişi alınacak?

EKPSS kaç kişi alınacak?

Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı (EKPSS) Tercih kılavuzu 19 Kasım Perşembe günü Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayımlandı. EKPSS sınavına giren binlerce kişi, EKPSS kaç kişi alınacak? diye merak ediyor. İşte bu sorunun yanıtı haberimizden edinebilirsiniz.

A+A-

EKPSS sınavına giren binlerce kişi, EKPSS kaç kişi alınacak? diye Google'de araştırma yapıyor.

Ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu engellilerin engel grupları ve eğitim durumlarına göre yapılan ve sonuçları Devlet memurluğu ile kamu kurum ve kuruluşlarının işçi kadrolarına alınmalarında kullanılan merkezi sınava EKPSS deniliyor.

Bu yıl EKPSS kaç kişi alınacak?

ÖSYM tarafından açıklanan tercih kılavuzuna göre: 165 ilköğretim, 396 Ortaöğretim, 448 Önlisans, 295 de Lisans mezunu olmak üzere toplamda 1304 kişilik engelli memuru istihdamı kamu kurumlarında yapılacak.

PEKİ EKPSS SON TERCİH TARİHİ NE ZAMAN?

Engelli memur adayları,  tercihlerini 19-23 Aralık 2019 tarihleri arasında ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden 23 Aralık 2019 günü, saat 23.59'a kadar yapabileceklerdir. Ancak yoğunluktan oluşabilecek kesintilere karşı son güne bırakmamanızda fayda var.

EKPSS SINAVI NEDİR?

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı  kısaltılmışına EKPSS denilmektedir.

 Ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu engellilerin engel grupları ve eğitim durumlarına göre yapılan ve sonuçları Devlet memurluğu ile kamu kurum ve kuruluşlarının işçi kadrolarına alınmalarında kullanılan merkezi sınav demektir.

ÖSYM EKPSS sınavı, 81 il merkezinde saat 10.00'da başlar. Sınavda adaylara engel gruplarına ve öğrenim düzeylerine uygun tek oturumda "genel yetenek" ve "genel kültür" testleri uygulanıp testlerde toplam 60 soru soruluyor.

Genel Yetenek Testi Soru Sayısı

1) Türkçe 15

2) Matematik 15

Genel Kültür Testi Soru Sayısı

1) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 10

2) Temel Yurttaşlık Bilgisi 6

3) Türk Kültür ve Medeniyetleri 3

4) Türkiye Coğrafyası 5

5) Türkiye ve Dünya ile İlgili Genel, Kültürel ve Güncel Sosyoekonomik Konular 6

EKPSS SINAVA KİMLER GİREBİLİR?

Engelli tanımına, Doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri bakımından engel oranının yüzde kırk veya üzerinde ve çalışabilir durumda olduğunu mevzuat hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyenler girer.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT