1. HABERLER

  2. HAYAT VE YAŞAM

  3. TÜVTÜRK KM sorgulama (ücretsiz) - Araç km sorgulama işlemi
TÜVTÜRK KM sorgulama (ücretsiz) - Araç km sorgulama işlemi

TÜVTÜRK KM sorgulama (ücretsiz) - Araç km sorgulama işlemi

Ücretsiz TÜVTÜRK araç KM sorgulama işlemini nasıl yapılır sorusunun yanıtı burada. Araçların kilometre verilerini sorgulamak için iki yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden biri SMS servisi, diğeri ise TÜVTÜRK KM kayıtlarıdır. Bu yazımızda TÜVTÜRK KM sorgulama işlemini ücretsiz olarak nasıl yapacağınızı anlatacağız.

A+A-

TÜVTÜRK KM sorgulama hizmetiyle araba alacaklara çok güzel bir hizmet sunuyor. İkinci el bir araba satın almak isteyenler arabanın güncel durumunun yanı sıra aracın kaç KM yaptığını merak ederler. Her ne kadar satıcılar gösterge üzerinde alıcıya aracın güncel KM gösterse de alıcılar KM oynandığını bildiği için ÜCRETSİZ ARAÇ KM SORGULAMA işlemi yapmak isterler. İşte tam bu noktada TÜVTÜRK devreye giriyor.

Araç satın alacaklara TÜVTÜRK, KM sorgulama hizmetini ücretsiz olarak sunuyor. Ancak araçla ilgili bazı özel bilgilere ihtiyacımız bulunuyor. Bu özel bilgiler aslında çokta özel değil..Yani alının sizinle bu özel bilgileri paylaşılmasında bir sakınca bulunmuyor. Bu bilgiler ışığında Peki TÜVTÜRK KM sorgulama işlemi nasıl yapılır? gelin birlikte inceleyelim.

SMS ile araçların kaç kilometre yaptığına ilişkin verilerin sorgulanması, gerek güncel verileri anında sunamıyor olması gerekse ücrete tabi olması sebebiyle çok tercih edilen bir alternatif değildir.

Eğer kendi üstünüze kayıtlı olan bir araç için değil de ikinci el satın alacağınız bir araç için km sorgulama yapmak istiyorsanız araç sahibiyle iletişime geçerek Ücretsiz olarak TÜVTÜRK km sorgulama servisinden faydalanmanız en doğru tercih olacaktır.

Düzenli olarak araç muayenesi için TÜVTÜRK servislerine götürülen araçların her muayenede kilometre verileri görevliler tarafından kayıt altına alınır ve kurumun resmi web sitesi olan tuvturk.com.tr üzerinden muayene bilgilerinin sorgulanması neticesinde aracın kaç kilometre yapmış olduğu verisi de kullanıcılarla paylaşılır.

TÜVTÜRK üzerindeki verilen en güncel kilometre verisini sunmasa da en son gerçekleşen muayeneye ilişkin detayları sunduğu için SMS sistemine göre daha güncel bilgiler vermektedir. Örneğin bir araç en son altı ay önce TÜVTÜRK istasyonunda muayene edildiyse sorgulama işlemi neticesinde aracın muayene esnasındaki kilometre verisini öğrenebilirsiniz.

TÜVTÜRK KM sorgulama - Araç km sorgulama işlemi Ücreetsiz.

TÜVTÜRK üzerinden aracın kilometre verisini öğrenmek için ilk olarak

buraya tıklayın!!

Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza yukarıda ekran görüntüsü bulunan sayfa açılacaktır.

Bu sayfada ilgili boşluklara aracın plaka kodunu ve araç sahibinden öğrenmiş olduğunuz muayene numarasını girin.

Daha sonra resimdeki güvenlik kodunu da girerek “sorgula” butonuna tıklayın.

Sorgulama neticesinde numarasını girmiş olduğunuz muayenenin hangi istasyonda, hangi tarihte yapıldığı ve muayene sonucuna ilişkin veriler çıkacaktır. Sonuç kısmında aracın kilometre bilgilerini de görebilirsiniz.

DİKKAT!

Eğer TÜVTÜRK üzerinden yapmış olduğunuz sorgulama ile satın almak istediğiniz arabanın göstergesi arasında kilometre farkı bulunuyorsa araç sahibi göstergeyle oynayarak fiyat yükseltmeye, aracı daha iyi pozisyonda göstermeye çalışıyor demektir.

Bu durumda kafanızda soru işareti kalmaması adına arabayı bir oto servise götürerek uzman gözetiminde incelemeniz tavsiye edilir. Uzmanın da görüşünü alarak sorgulama bilgilerini değerlendirmeniz size en mantıklı kararı almanız konusunda yardımcı olacaktır.

TÜVTÜRK üzerinden kilometre sorgulamak için TIKLAYINIZ!

TÜVTÜRK;

Türkiye'de periyodik araç muayenesinde yetkili ve görevli tek kuruluş olarak uluslararası standartlarda gerçekleştirdiği periyodik araç muayenesi hizmeti ile trafik ve araç güvenliğine katkı sağlamayı hedefleyen, konusunda uzman bir kuruluştur. TÜVTÜRK'ün temel değerleri bağımsızlık, tarafsızlık ve dürüstlüktür.

194 sabit 2 motosiklet ve 73 gezici istasyonda görevli 3.500 çalışanı ile Türkiye'nin tamamında hizmet veren TÜVTÜRK, yılda 6 milyona yakın aracın periyodik ve yola uygunluk muayenelerini, 1 milyona yakın aracın ise egzoz gazı emisyon ölçümünü gerçekleştirmektedir. Ücretsiz muayene tekrarları ve tespitlerle birlikte muayene sayısı 10 milyona erişmektedir.
Araç Muayene İstasyonlarında verilen hizmetler

    Periyodik Araç Muayenesi
    Yola Elverişlilik Muayenesi
    Tadilat Sonrası Muayene, Zorunlu Muayene
    Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü
    Tespit

TÜVTÜRK'le Gelen Yenilikler

    Türkiye karayollarının denetimi için, ilk defa uluslararası normlara uygun kapsamda araç muayenesi
    Uluslararası standartlarda eğitim almış, kalifiye eleman yetiştirilmesi
    Araç kaynaklı trafik kazalarının azaltılması
    Trafik güvenliğinin sağlanması, yeni standart muayene anlayışının oluşturulması için devlet birimleri ile iş birliği
    Tespit

Ekonomi

    Nitelikli iş gücüne geniş iş imkanı
    Araç bakımını daha önemli hale getirerek yakıt tasarrufu sağlanması
    Otomotiv sektöründe hem araç satış hem de servis sektöründe hareketlenme

Otomotiv Sektörü

Muayene sonucunda elde edilecek istatistiki bilgiler kamu yararına paylaşılacak. Bunun yanı sıra, emniyetsiz ve kusurlu parçaların değiştirilmesi, yedek parça ve servis hizmeti pazarına hareket getirecektir. İkinci el piyasası hareketlenerek TÜVTÜRK onayı alan araçların değeri artmaktadır.

İstihdam – Eğitim

Muayene istasyonlarında yaklaşık 3.500 kişilik istihdam sağlanmaktadır. TÜVTÜRK İstasyonları'nda görev yapacak teknik personelin teknik eğitimiyle ilgili olarak MEB Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü'yle iş birliği protokolü imzalanmıştır. Protokol kapsamında personelin “Araç Muayene Tekniği Eğitimi”nin teknik-teorik kısmında Türkiye'nin çeşitli illerinde belirlenen teknik liselerle iş birliği yapılacaktır. Bu sayede eğitim-sanayi ortaklığı sağlanarak, öğretmenlere yeni araç muayene sistemiyle ilgili bilgiler aktarılmaktadır.

Trafik Güvenliği

Araç muayenesinin belirli bir standarda kavuşması, araç kusurundan kaynaklanan trafik kazalarının azalmasına ve trafik güvenliğinin artmasına katkı sağlar. Periyodik olarak bakımı yapılmış araçların performansının artmasıyla, yakıt sarfiyatı ve gürültü kirliliği azalır. Bakımlı araç sayısının artmasıyla, aracın ömrü uzamakta ve ikinci el değeri artmaktadır.

Devlet Gelirleri

Yapılan her muayeneden alınan bedelin önemli bir kısmı 20 yıl boyunca artan oranlarda devlet kasasına gelir olarak eklenecektir. İlk 3 yılda muayene ücretlerinden elde edilecek gelirin %30'u, takip eden 7 yılda gelirlerin %40'ı, son 10 yıllık işletim döneminde ise, araç muayene gelirlerinin %50'si devlete aktarılmaktadır.

HABERE YORUM KAT