1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Milli elektrik üretimiyle 1,4 milyar dolar tasarruf edildi
Milli elektrik üretimiyle 1,4 milyar dolar tasarruf edildi

Milli elektrik üretimiyle 1,4 milyar dolar tasarruf edildi

Elektrik üretiminde yerli kaynakların desteklenmesi buna bağlı olarak artmasıyla Ocak-Temmuz döneminde ithal edilen kaynaklardan elde edilen enerjinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,4 azalması sayesinde, yaklaşık 1,4 milyar dolar Türkiye'nin kasasında kaldı.

A+A-

Elektrikte kurulu güç,  temmuz ayı ile birlikte geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 artarak 90 bin 449 megavata yükseldi. Bu dönemde Türkiye'nin yükselişte olan enerji talebini sorunsuz gidermek  maksadıyla yatırımlar hız kazandı.

AA muhabirinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından edindiği bilgiye göre, Ocak-Temmuz döneminde elektrik üretiminde yerli kaynakların payı geçen yılın aynı dönemine mukayeseyle yüzde 29,4 artarak 116 milyon 799 bin megavatsaate çıktı.
 
Bu dönemde yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimdeki payı ise yüzde 44,7 artarak 87 milyon 66 bin megavatsaate yükseldi.
 
1 Ocak-31 Temmuz arasında doğal gazdan elektrik üretiminde 24 milyon megavatsaatlik tasarruf elde edilerek, yaklaşık 1,3 milyar dolarlık doğal gaz ithalatının önüne geçilerek tasarruf sağlandı.
 
Söz konusu dönemde ithal kömürden 4 milyon megavat saat daha az elektrik üretildi ve 102,5 milyon dolarlık ithal kaynak kullanımı bu sayede engellenmiş oldu.
 
Böylece ithal kaynakların elektrik üretimindeki payı, yılın yedi aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla toplam yüzde 15,4 azaldı ve yaklaşık 1,4 milyar dolar Türkiye'nin kasasında kaldı.
 
İthalat azaldı, ihracat artış gösterdi.
 
Türkiye'nin elektrik ithalatı yılın yedi aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,4 azalarak 1153 gigavatsaate düşüş yaptı.
 
Öte yandan söz konusu dönemde elektrik ihracatı ise yüzde 21,6 artışla 1795 gigavatsaate yükseldi.

HABERE YORUM KAT