1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Hamile nasıl kalınır? İşte Hamile kalmanın 10 etkili yolu
Hamile nasıl kalınır? İşte Hamile kalmanın 10 etkili yolu

Hamile nasıl kalınır? İşte Hamile kalmanın 10 etkili yolu

Bir kadının hamilelik yolunda şansını arttırması ve bir çocuğu hamile kalmasının çeşitli yolları vardır. Bu içeriğimizde Hamile nasıl kalınır? sorusuna yanıt vereceğiz.. İşte Hamile kalmanın 10 etkili yolu

A+A-

Hamile nasıl kalınır? biyo  nedenlojik olarak nasıl hamile kalınır, evlendikten sonra nasıl hamile kalınır? sorularının detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelik; erkekten gelen sperm ile kadının yumurtalıklarından atılmış olan yumurtanın döllenmesi ile meydana gelen fetusun kadın organ ve dokularında değişiklikler meydana getirdiği, doğuma kadar geçen yaklaşık 9 aylık döneme denilmektedir. Peki hamile nasıl kalınır? işte bu haberi sizler için çeşitli kaynaklardan bilgi toplayarak hazırladık..

Hamile kalmak isteyenlerin yüzde 16’sı gebelik sorunu yaşıyor. Çiftlerin 3’te birinde sorun kadınla ilgiliyken, erkeklerde bu oran 5’te bir düzeyinde seyrediyor. Bebek sahibi olamayan çiftlerin %50’sinde ise sorun, hem kadın hem de erkekten kaynaklanıyor.

Hamile nasıl kalınır?

Kadınların doğurganlığını artırmak için, vücutlarına daha iyi bakmak, iyi bir ilk adımdır. Hamile kalmak isteyen bir kadın için en önemli tavsiye, vücudun ve özellikle adet döngüsünü iyi  tanımalıdır.

Uzmanlar,“Sağlıklı çiftlerin hamile kalmasını engelleyen en önemli tek şey, doğru zamanda cinsel ilişkide bulunmamaları olduğunu  ve bunun nedeni birçok kadının yumurtlama zamanını veya en verimli dönemini doğru hesaplamaması kaynaklandığını belirtiyorlar.

Hamile kalmanın 10 etkili yolu

Sağlıklı bir kadının hamile kalma şansını arttırmaya yardımcı olabilecek 10 ipucucuyu sizler için aktarıyoruz.

 • 1- Adet döngüsü hesaplayın

Bebek sahibi olmak isteyen bir kadın, periyodunun ilk günlerinin, her ay düzenli olarak kabul edilen her gün aynı sayıda gelip gelmediğini kontrol etmelidir. Her ay adet döngünüzün belli günlerinde gebe kalabilirsiniz. Adet döngüsü, vajinadan kanama yaşadığınız ilk günden itibaren başlar. Bu olaya adet dönemi denir.

Bir kadın, bu bilgileri bir takvime göre izleyerek ne zaman yumurtlayabileceğini daha iyi tahmin edebilir , bu da yumurtalıklarının her ay yumurta bırakacağı zamandır.

Amerikan Gebelik Derneği'ne göre , bir kadının yumurtası, serbest bırakıldıktan sonraki 12 ila 24 saat boyunca doğurgan oluyor . Ancak, bir erkeğin spermi bir kadının vücudunda beş güne kadar hayatta kalabilir.

 • 2. Yumurtlama

Düzenli döngüleri olan kadınların, sürelerinin gelmesinden yaklaşık iki hafta önce yumurtladığını belirtti. Düzensiz döngüsü olan kadınlarda yumurtlamayı tahmin etmek daha zordur, ancak genellikle bir sonraki dönemin başlamasından 12 ila 16 gün önce ortaya çıkar.

Her ay en verimli günlerini belirlemek için kadınların kullanabileceği birkaç yöntem vardır .

Evde yumurtlama tahmini kitleri, bir kadının yumurtladığını tahmin ederken , bazı tahminde bulunabiliyor . Eczanelerde satılan kitler , yumurtlama sırasında her ay seviyeleri yükselen ve yumurtalıkların yumurta salmasına neden olan bir madde olan luteinize edici hormon için idrar test  eder. Amerikan Gebelik Derneğine göre , olumlu bir test sonucundan sonraki üç gün, çiftlerin hamile kalma ihtimallerini arttırmak için seks yapmalarının en iyi zamanı..

umurtlamayı tahmin etmenin bir başka yöntemi de, vajinadaki mukus miktarını ve görünümünü düzenli olarak kontrol eden bir kadını içeren servikal mukusu izlemektir. Yumurtlamadan hemen önce bir kadın en doğurgan olduğunda, mukus miktarı artar ve Dimes Mart ayına göre daha ince, daha net ve daha kaygan hale gelir . Servikal mukus daha kaygan hale geldiğinde, spermlerin yumurtaya gitmesine yardımcı olabilir. Fertility and Sterility dergisinde yayınlanan bir araştırma , servikal sümüsünü sürekli kontrol eden  kadınların altı aylık bir süre içinde hamile kalma ihtimalinin 2.3 kat daha fazla olduğunu buldu.  

 • 3. Her gün seks yapın

En yüksek gebelik oranları her gün veya her gün seks yapan çiftlerde görülür. Bir kadının en doğurgan olduğu her ay adet dönemi sonrası ilk 7 gündür

Pek çok  yanlış anlaşılma  ve eski karıların gebe kalma hikayeleri vardır. Örneğin, cinsel pozisyonun bir çiftin bebek sahibi olma şansını etkileyeceğine ya da cinsel ilişkiden sonra belirli bir süre sırtüstü yatan bir kadının hamile kalma olasılığını artırmadığına dair hiçbir kanıt yoktur,

 • 4. Sağlıklı bir vücut ağırlığına dikkat!

Kilolu  bir kadının hamile kalma olasılığını azaltabilir, ancak çok zayıf olmak bir bebeğe sahip olmayı daha da zorlaştırabilir.

Araştırmalar, fazla kilolu bir kadının BMI'nin normal olduğu kabul edilen bir kadına gebe kalmasının iki kat daha uzun sürebileceğini göstermiştir. Ve zayıf olan bir kadının gebe kalması dört kez alabilir, dedi.

Çok fazla vücut yağına sahip olmak aşırı  yumuşatmaya neden olur ve bu da yumurtlamayı engelleyebilir. Amerikan Üreme Tıbbı Birliğine göre, bir kadın gebe kalmaya başlamadan önce vücut ağırlığının yüzde 5 ila 10'unu kaybetmesi doğurganlığını artırabilir.

2017'de yapılan bir araştırma, her iki eşin de obez olduğu çiftlerin , obez  olmayan çiftlerle karşılaştırıldığında, hamile kalmaları için yüzde 55 ila 59 oranında daha uzun sürebileceğini göstermiştir.

 • 5. Doğum öncesi bir vitamin kullanımı

Uzmanlar, hamile kalmaya çalışan kadınların hamile kalmadan önce bile doğum öncesi bir vitamin almaya başlamasını öneriyor.

Pavone, bir başka olasılık, bir bebeğin beyninde ve omurgasında doğum kusurlarını önlemek için önemli olan bir B vitamini olan folik asitin günde en az 400 mikrogram (mcg) içerdiği sürece günlük multivitamin almasıdır.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri,  doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olmak için kadınları her gün en az bir ay boyunca her gün 400 mcg folik asit almaya çağırmaktadır.

Folik asit takviyesine baştan başlamak iyi bir fikirdir çünkü nöral tüp beynin içine girer ve gebe kaldıktan 3 ila 4 hafta sonra birçok kadın beklediğini fark etmeden önce.

 • 6. Sağlıklı beslenin

Hamile kalmayı teşvik edici belirli bir diyet bulunmasa da, çeşitli sağlıklı yiyecekler yemek , kalsiyum, protein ve demir gibi kritik önemli besin öğelerini yeterli depolar vererek bir kadının vücudunu hamileliğe hazırlamaya yardımcı olabilir. Bu, çeşitli meyveler ve sebzeler, yağsız protein, kepekli tahıllar, süt ürünleri ve sağlıklı yağ kaynaklarını yemek anlamına gelir.

Folik asit içeren bir takviye almanın yanı sıra, bir kadın bu B vitaminini koyu yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, müstahkem ekmekler ve tahıllar, fasulye, narenciye ve portakal suyu gibi yiyeceklerden de alabilir. Yüksek Kolesterol Seviyeleri Gebe Kalmayı Zorlaştırır..

Hamile kalmaya çalışırken , balık tükemini daha az miktarda tüketin.

Kafein: Günde 500 miligramdan fazla kafein tüketilmesi, kadınlarda hamile kalmasını azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği’ne göre, günde 1 ila 2 fincan kahve veya 250 mg’dan az kafein alınması hamile kalma olasılığını etkilemediğini söylüyor. Ancak tüketmemeniz sizin lehinize olacaktır.

 • 7. Yorucu egzersizlerden vazgeçin!

Haftanın çoğu günü fiziksel olarak spor yaparak aktif olması bir kadının vücudunun kolay ve hızlı hamile kalmasına yardımcı olabilir. Ancak çok fazla egzersiz yapmak veya sık sık yorucu egzersiz yapmak yumurtlamaya zorlaştırabilir.

Doktorlar yoğun egzersiz yapan kadınlarda çok sayıda adet rahatsızlığı görüyor ve bu kadınların hamile kalmak istiyorlarsa egzersizlerini kesmeleri gerekiyor.

 • 8. Yaşa bağlı doğurganlık düşüşlerinin farkında olun

Kadınlar yaşlandıkça yumurtalıklarında yaşa bağlı yumurtaların miktar ve kalitesinde düşüşe neden olan değişiklikler nedeniyle doğurganlıkları azalır. İlerleyen yaşla birlikte, rahim fibroidleri , endometriozis ve doğurganlık kaybına neden olabilecek fallop tüplerinin tıkanması gibi bazı sağlık sorunları için de risk daha fazladır  .

30'lu yaşlarda başlayan kadınlarda kademeli bir doğurganlık düşüşü, 37 yaşından sonra keskin bir düşüş ve 40 yaşından sonra dik bir düşüş  olduğunu söyleniyor. Bu düşüşler hamile kalmanın daha uzun sürebileceği anlamına geliyor.

 • 9. Sigara içmeyi hemen bir kenara bırakın!

Sigara içmek hem kadınlarda hem de erkeklerde fertilite sorunlarına neden olabilir. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği'ne göre , nikotin ve karbon monoksit gibi sigara dumanında bulunan kimyasallar, bir kadının yumurtalarının kayıp oranını hızlandırıyor .

Sigara içmek bir kadının yumurtalıklarını yaşlandırıyor ve yumurtalarının kaynağını erken tüketiyor.

Aynı zamanda kadınların pasif içicilikten uzak durmaları, hamile kalma şanslarını etkileyebilecekleri için iyi bir fikirdir. Gebe kalmaya çalışırken esrar ve diğer eğlence amaçlı uyuşturucu kullanımından da kaçınılmalıdır.

Bir kadın hamile kalmayı umarken alkolden uzak durması en güvenli yoldur. Bir kadın, hamile kalmak istediği için doğum kontrolünü kullanmayı bırakırsa alkol almayı da durdurmalıdır.

 • 10. Ne zaman uzman yardımı alacağınızı iyi bilin!

Uzmanlar, Hem kadının hem de erkeğin, düzenli olarak cinsel ilişki girmelrine rağmen hamelilk durumu başlamıyorsa hem erkeğin hemde kadının kısırlık değerlendirmesi yapmayı düşünmesi gerektiğini söylüyor.

Ayrıca 35 yaşın altındaki bir kadının ve eşinin, düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye girdikten bir yıl sonra hamile kalamadığı takdirde doğurganlık uzmanına danışması gerektiğini de tavsiye ediyorlar.

Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlı olup ve tıbbi yardım sunma amaçlı değildir. Bu makale çeşitli kaynaklardan bilgi toplanarak hazırlanmıştır.

Yazımızı bitirmeden, son olarak gebeliği engelleyen bir kaç faktrüde bu makalede verelim...

Hamile kalmayı engelleyen 9 nedeni

Vajinal kuruluk
Kanser ilaçları
Aşırı zayıflık veya şişmanlık
Alkol ve sigara kullanımı
Erkeklerde sperm kalitesinde bozulma
Kadınlarda ileri yaş
Metabolik hastalıklar
Rahim ve tüplerdeki hastalıklar
Hormon düzeninin bozulması

HABERE YORUM KAT

4 Yorum