1. HABERLER

  2. HAYAT VE YAŞAM

  3. Tavuk besin değerleri - 1 Porsiyon tavuk kaç kaloridir
Tavuk besin değerleri - 1 Porsiyon tavuk kaç kaloridir

Tavuk besin değerleri - 1 Porsiyon tavuk kaç kaloridir

"Tavuk besin değerleri - 1 Porsiyon tavuk kaç kaloridir" Tavuk besini, egzersiz yapan kişilerin diyetlerinde yediği temel bir besindir. Tavuğun besin değerleri hafife alınamaz.

A+A-

Tavuk besini, büyümemize ve sağlıklı kalmamıza yardımcı olan gerçekten önemli bazı vitamin ve minerallerin içerisinde bulunduran harika besindir. Ayrıca Tavuk göğsü iyi bir protein kaynağıdır. Yağ  ve sodyum bakımından düşüktür. Tavuk göğsü, sıfır  karbonhidrat sağlar, bu nedenle düşük karbonhidratlı yiyeceklerdir. Tavuk göğsünün tahmini glisemik yükü (derisiz, kemiksiz ve çiğ) sıfırdır. Tavuk göğsü çok yönlü olduğu için sağlıklı bir diyete katılması kolaydır.

Tavuk besin değerleri - 1 Porsiyon tavuk kaç kaloridir

Ancak tavuk kalori aldatıcı olabilir. Tavuk göğsünün büyüklüğü kalori sayısını etkiler. Bir tavuk göğsü tek porsiyon yaklaşık avucunuzun boyutudur. Ticari olarak paketlenmiş birçok tavuk göğsü, bundan daha büyüktür. Yani, eğer tek bir paket yerseniz, muhtemelen tek bir porsiyondan daha fazla yiyorsunuzdur. Derili bütün bir tavuk göğsü 366 kalori, 55 gram protein, 0 gram karbonhidrat, 14 gram yağ, 4 gram doymuş yağ ve 132 miligram sodyum sağlar.

Hazırlık yöntemi ve eklediğiniz soslar veya lezzetlendiriciler de büyük bir fark yaratabilir. Bir orta kızartılmış tavuk göğsü 364 kalori, 34 gram protein, 13 gram karbonhidrat, 18 gram yağ ve 697 miligram sodyum sağlar.

Tavuk Göğüs (Derisiz) besini veritabanımızda bulunan besinlerin ortalamasından; %67 daha az kalori  %214 daha fazla protein  %100 daha az karbonhidrat  %78 daha az yağ  içermektedir.

Tavukun Sağlığa Faydaları nelerdir

Tavuk göğsü mükemmel bir düşük yağ proteini kaynağıdır. Protein, vücudunuzun kas kütlesini korumasına yardımcı olur ve ayrıca bir kuvvet programına katılıyorsanız kas oluşturmanıza yardımcı olur.

Tavuk göğsü ayrıca selenyum , fosfor , B6 vitamini ve niasin için çok iyi bir kaynaktır . Seçtiğiniz pişirme yöntemine bağlı olarak, tavuk göğsü doğal olarak sodyum bakımından da düşüktür.

Tavuk Göğsü Seçme ve Pişirme

Önceden kesilmiş ve kullanıma hazır tavuk göğsü satın alabilirsiniz. Birçok bakkal ve toplu depoda donmuş ve ayrı ayrı paketlenmiş tavuk göğsü de bulabilirsiniz. Bu uygun seçeneklerden birini satın alırsanız, beslenme gerçekleri etiketini kontrol ettiğinizden emin olun. Bu tavuk göğsü çeşitleri daha fazla sodyum sağlayabilir.

Tavuğu pişirirken, kümes hayvanlarını gıda güvenliği amacıyla uygun iç sıcaklığa kadar pişirdiğinizden emin olun.


Kemiksiz tavuk, 170 derece Fahrenheit iç sıcaklığa, kemikli tavuk ise 180 derece Fahrenheit'e ulaşmalıdır. Çiğ tavuk hazırladığınız yüzeyleri iyice temizlediğinizden emin olun.

Tavuk buzdolabında saklanmalıdır. Tavuk da dokuz aya kadar dondurulabilir.

HABERE YORUM KAT