1. HABERLER

  2. FAYDALI BİLGİLER

  3. Metrekare işareti nasıl yazılır? Metrekare nedir, nasıl hesaplanır?
Metrekare işareti nasıl yazılır? Metrekare nedir, nasıl hesaplanır?

Metrekare işareti nasıl yazılır? Metrekare nedir, nasıl hesaplanır?

Metrekare işareti nasıl yazılır? Metrekare nedir? Metrekare nasıl hesaplanır? Bu soruların yanıtı en detaylı ve en net bir şekilde haberimizden öğrenebilirsiniz. Sondakika ekibi sizler için metrakere hakkında bir çok bilgiyi bu sayfada topladı.

A+A-

Metrekare Nedir?

Metrekare cinsinden ölçüm, bir nesnenin veya  alanın uzunluğu ve genişliğini tek bir sayıyla iletir. Alanları, her iki tarafta 1 metre olan bir kareye metrekare denir.  Metrekare genellikle Arazilerin, binaların, odaların alanlarını ölçmek için kullanılır.

Metrekare işareti sembolu nedir?

Metrekarenin işareti/sembolu: şeklinde yazılır.

Word ve Excelde Metrekare İşareti Nasıl Yazılır?

Bilgisayarınızda metrekare m² işaretini basit bir tuş kombinasyonunu kullanarak yazabilirsiniz.

Alt tuşuna basılı tutarak sırası ile 0178 tuşlarına basarak elinizi alt tuşundan çekin. Tuşlardan elinizi çektikten sonra işaret çıktığını göreceksinizdir.

Eğer Klavyeniz Türkçe değilse yukarıdaki tuş kombinasyonunu kullanarak harfi yazamayabilirsiniz. Bunun Klavyenizi Türkçe olarak düzenlemek için aşağıdaki adımları takip ederek Türkçe Q klavyeyi seçmeniz gerekmektedir.
Başlat / Denetim masası / Bölge ve Dil / Klavyeler Menüsünden Türkçe Q klavyeyi seçerek sorunu giderebilirsiniz.

 

Metrekare nasıl hesaplanır?

Herhangi bir kare ya da dikdörtgen alanın yüzeyini metrekare cinsinden ölçmek için birbirine paralel iki kenarın "metre" uzunlukları birbiri ile çarpılır.

Örneğin; bir kenarı 2 metre diğer kenarı 3 metre olan bir odanın metrekaresi 2 x 3 = 6 m² 'dir.

Oda veya evin metrekaresi nasıl hesaplanır?

Odanın metre cinsinden uzunluğunu ve genişliğini bildiğinize göre, alanını × uzunluk = ala nformülünü kullanarak hesaplarsınız .

ÖRNEK:

Oda 4 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde ise alanı 4 metre × 3 metredir = 12 metrekaredir.

ÖRNEK 2:

Oda 6 metre uzunluğunda ve 5 metre genişliğinde ise alanı 6 metre × 5 metre = 30 metrekaredir.

 

Tek Şekilli Odaların Metrekare olarak Ölçülmesi

Formül, odanızın kare veya dikdörtgen şeklinde olması durumunda çalışır, ancak bazen odalar L şeklindedir veya belki de odada bulunan mobilyaların etrafındaki boş zemin alanını ölçmek isteyebilirsiniz.

Bu durumda, en kolay yöntem odanın şeklini bireysel dikdörtgenlere bölmektir. Her bir dikdörtgenin alanını metrekare olarak hesaplayın ve ardından odanın toplam alanını metrekare olarak almak için alanları ekleyin.

Biri 2 metreye 5 metreye ve diğerini 5 metreye 4 metreye kadar ölçülen iki dikdörtgen şeklinde bölünmüş L şeklinde bir odanız varsa - ilk dikdörtgenin alanı 2 metre x 5 metre = 10 metrekare ve ikinci dikdörtgenin alanı 5 metre x 4 metre = 20 metrekaredir.

Odanın toplam alanını elde etmek için bunları ekleyin: 10 metrekare + 20 metrekare = 30 metrekare.

Halı Metrekaresi Nasıl Ölçülür?

Halıların kaç m2 olduğunu hesaplamak gayet kolaydır. Halınızın önce enini, sonra da boyunu ölçüp çarptığınızda halınızın kaç metrekare olduğunu bulabilirsiniz.

Örnek verecek olursak; eni 2 metre, boyu da 3 metre olan bir halı 6 metrekaredir Genelde halıların arka kısımlarındaki etiketlerde halı ebatları yazmaktadır; ancak zaman içerisinde etiketi sökülmüş ya da yazısı okunamıyor olabilir. Böyle durumlarda halınızın ölçüsünü yukarıdaki şekilde hesaplayabilirsiniz.

 

HABERE YORUM KAT