1. HABERLER

  2. LiteSpeed silme kaldırma işlemi nasıl yapılır?
LiteSpeed silme kaldırma işlemi nasıl yapılır?

LiteSpeed silme kaldırma işlemi nasıl yapılır?

LiteSpeed silme kaldırma işlemi nasıl yapılır? sorusunu Sondakika.net.tr sunucu yöneticisi Yusuf Saray'a sorduk. Saray, Bize SSH ve WHM Panelden Litespeed silme işlemini anlattı.

A+A-

Litespeed, hosting ya da fiziksel veya sanal sunucular üzerinde kullanılan web server yazılımıdır. cPanel, Diretc Admin, Plesk Panel üzerinde kurulabilen Litespeed, stabil olarak cPanel/ WHM’de kullanıcılara daha yüksek bir performans sunmaktadır.

Ancak LiteSpeed ücretlidir. Doların ülkemzide 6,15 TL'leri gördüğü şu günlerde LiteSpeed sunucuzdan silmek veya kaldırmak isteyebilirsiniz. Bu içeriğimizde sizlere LiteSpeed kaldırma işlemi nasıl yapılır? Sunucudan LiteSpeed Silme nasıl olur sorunu anlatacağız.

LiteSpeed web server yazılımı, yüksek ziyaretçi trafiğine sahip olan sunucular ya da yüksek kaynak tüketiminde yüksek performans eldee edilebilmesi için kullanılan web server yazılımıdır. Ancak bazı durumlarda ihtiyaçlarınızı karşılamaya bilir. Bu yüzden Litespeed'i silmek isteyebilirsiniz.

1- WHM'den LiteSpeed kaldırma işlemi nasıl yapılır?

Öncelikle bir adet WHM/Cpanel lisanslı bir sunucuya ihtiyacımız var. Lisansınız yoksa hemen bir lisans satın alarak işlemlere başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak WHM/cPanel sunucunuza root düzeyinde giriş yapın.(ÖRNEK: benimsitem.com/whm)
  • Karşımıza çıkan k.adı ve şifre ekranına bize ait root bilgilerimizi giriyoruz.
  • Ardından sol tarafta bulunana search veya arama kısmına “LiteSpeed Web Server Plugin” yazıyoruz.
  •  Karşınıza Litespeed ‘in birçok işlemini yapabileceğiniz seçenekler gelecek. Burada “Install LiteSpeed Web Server” menüsünü seçiyoruz.
  • Daha sonra “Uninstall Litespeed” butonuna tıklayarak Litespeed ‘i sunucunuzdan kaldırıyoruz.

Hepsi bu kadar. Artık Litespeed Web server sununuzdan tamamen delete edildi. SSH ile çok tecrübeniz bulunmuyorsa bu şekilde kaldırmanızı öneririz. SSH uzmanlık gerekteren bir bölümdür.

2- SSH'yle LiteSpeed Silme işlemi

Litespeedi sunucunuz üzerinden SSH'dan kaldırmak istiyorsanız sırasıyla root üzerinden şunları uygulayın:

Litespeed kurulu makinedan bu web serveri kaldırmak için Litespeed kurulmuş dizinde

/dizin/admin/misc/uninstall.sh komutunu yazalım

Litespeed Sunucumda kalsın ama çalışmasın diyorsanız

Kod:

killall -9 lsphp5
/etc/init.d/lsws stop
mv /etc/init.d/httpd_old /etc/init.d/httpd
/etc/init.d/httpd start

Cpanel de Litespeed web serveri kaldırmanın bir başka yolu ise

Kod:

cd /usr/src/lsws/lsws-3*/admin/misc/
./uninstall.sh
cd /usr/src/
rm -rf lsws
rm -rf /usr/local/cpanel/whostmgr/docroot/cgi/addon_lsws.cgi
rm -rf /usr/local/cpanel/whostmgr/docroot/cgi/lsws

Litespeed Neden Kullanılır?

Litespeed Yaşanabilecek performans düşüklüğüne engellemek amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanılması özellikle daha az işlemci tüketimi sağlayarak aynı zamanda kaynak kullanımını da azaltmaktadır. Bu sayede kullanılmasının kullanıcılara pek çok farklı avantajı bulunmaktadır. Sunucunun ağır şartlarda çalışmasını engelleyerek verimini yükseltmektedir.

LİTESPEED HAKKINDA BİLGİLER

LiteSpeed ​​Web Sunucusu (LSWS), tescilli bir web sunucusu yazılımıdır. Mayıs 2019 itibariyle web sitelerinin% 4.2'sinin kullandığı tahmin edilen en popüler 4. web sunucusudur. LSWS, özel olarak işletilen LiteSpeed ​​Technologies tarafından geliştirilmiştir . Yazılım, bir Apache teslim değişikliğidir, yani Apache ile aynı yapılandırma biçimini kullanır.

LSWS 2003 yılında piyasaya sürüldü ve Ağustos 2008'de 16. en popüler web sunucusu oldu. [6] Kasım 2016'da, LiteSpeed'in pazar payı% 0.39'dan% 3.29'a yükseldi ve Netcraft'a göre en popüler 10'uncu web sunucusu konumunda yer aldı . 2017 yılında, Hong Kong Politeknik Üniversitesi'nden bir ekip, onu en popüler altı web sunucusundan biri olarak buldu, ve RWTH Aachen Üniversitesi'ndeki bir ekip tarafından tüm HTTP / 2'nin% 9,2'sini çalıştığı tahmin edildi. etkin web siteleri. Aralık 2017 itibariyle, LSWS, QUIC kullanan web sitelerinin% 97,5'i tarafından kullanılmıştır.

 

HABERE YORUM KAT