1. HABERLER

  2. Site yedekleme nasıl yapılır? (Cpanel resimli anlatım)
Site yedekleme nasıl yapılır? (Cpanel resimli anlatım)

Site yedekleme nasıl yapılır? (Cpanel resimli anlatım)

Bu içeriğimiz de Cpanel'de Site yedekleme nasıl yapılır? göstereceğiz. Web sitenizi yedekleme, tüm kullanıcılar için gerekli bir işlemdir. Bu İçeriğimizi dikkatli takip ederek sizde site yedekleme işleminizi kendiniz öğrenebilirsiniz.

A+A-

Site yedekleme nasıl yapılır? sorusunun en yanıtı burada. Web sitenizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce, yedek oluşturmak akıllıcadır.

Cpanel'de yedek oluşturmanıza yardımcı olacak yedekleme aracı vardır. Bu kullanışlı Cpanel içerisinde gelen yardımcı program daha sonra depolamak için yerel bilgisayarınıza indirebileceğiniz bir zip dosyası (sıkıştırılmış dosya) oluşturacaktır.

Tam yedekleme, oluşturmak her şeyi yedeklemenizi sağlar ve tüm web sitesi dosyalarınızın ve e-postalarınızın güvende olmasını sağlamak için en güvenli yöntemdir. Gelin birlikte site yedekleme nasıl yapılır sorusunu detaylı bir şekilde adım adım birlikte yapalım.

Site yedekleme nasıl yapılır? (Cpanel resimli anlatım)

CPanel'inize giriş yapın. Cpanele girmek için tarayıcınıza siteadınız.com/cpanel yazmanız yeterlidir.
Örnek:(example.com/cpanel)

Karşımıza çıkan ekrana Username bölümüne kullanıcı adı, Password kutucuğuna ise şifremizi girelim (şayet kullanıcıadı ve şifrenizi bilmiyorsanız Sunucu hizmeti satın aldığınız firmanıza başvurun)

CPanel'in Dosyalar (files) bölümündeki Yedekle (backups) düğmesine tıklayın .

Tam Yedekleme bölümünde (Download a Full Website Backup), tıklayın indirin Tam Sitesi Yedekleme düğmesine basın.

Bir sonraki ekranda, Giriş Dizini seçeneğinin seçili olduğundan emin olun .

Yedekleme tamamlandığında bir e-posta bildirimi istiyorsanız, e-posta adresinizi girin. Eğer varsa yok bir e-posta istiyorum, yanındaki kutuyu işaretleyin yedekleme tamamlanma e-posta bildirimi işaretine tıklayın.

Full cPanel Yedeklemeye başlamak için Yedek Oluştur (generate Backup) düğmesini tıklayın . Ardından, " Tam Yedekleme Devam Ediyor ... " yazılı bir mesaj göreceksiniz. Yedeklemenin tamamlanması için biraz zaman tanıyın, tamamlandıktan sonra bir e-posta bildirimi alacaksınız (e-posta adresinizi son adımda girdiyseniz).

İşlem tamamlandıktan sonra dosyamız indirmeye hazırdır. Dosyayı cPanel'inizden veya FTP programımızdan indirebilirz. Yedek dosyamız /Home dizininizde bulunacaktır.

Dosya adı Backup ve tarih yazacaktır.

Örneğin: backup-10.26.2016_15-51-32_example.tar.gz

Site Yedekleme neden önemli?

1.Sitenizin yedeğini oluşturmak hosting firmalarının sorumluluğu değildir

Birçok hosting firması düzenli olarak sitelerinizi yedeklemez. Bunu yapan az sayıdaki firma ise yedeklemeyi kendi güvenlikleri için yapar ve yedeklenen dosyaları site sahipleriyle paylaşmaz.

2.Yalnızca geliştirme ortamını yedeklemek yeterli değil

Sitenizin ilk sürümü, site geliştikçe orjinalini yansıtmayacak. Özellikle de forum, blog ya da CRM sistemi kullanıyorsanız içeriğinizin önemli bir kısmı kullanıcılar tarafından oluşturulacak ve sitenize bir şey olduğunda bunları geri getirmek mümkün değil.

3.Hızlı tepki vermeye ihtiyaç duyabilirsiniz

Sitenizle ilgili herhangi bir aksilik yaşadığınızda elinizde sitenizin güncel bir yedeği bulunuyorsa sitenizi hızlıca eski haline getirebilirsiniz.

4. Yedekleme aynı zamanda saldırılara karşı bir korumadır

Hosting firmaları, genellikle siteniz için antivirus yazılımları kullanmaz. Bu yüzden, sitenizin bir yedeğini almak sizin için en kolay ve en iyi koruma çözümü olacaktır. Bir saldırıdan sonra hemen sitenizi bu yöntemle eski haline geri getirebilirsiniz.

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT