1. HABERLER

  2. HAYAT VE YAŞAM

  3. Kadir Gecesi namazına nasıl niyet edilir?
Kadir Gecesi namazına nasıl niyet edilir?

Kadir Gecesi namazına nasıl niyet edilir?

Kadir Gecesi namazına nasıl niyet edilir? sorusu bu yıl idrak edeceğimiz kadir gecesinde yine araştırılan konuların başında geliyor. Kadir Gecesi namazına nasıl niyet edileceğini haberimizde sizlerle paylaşacağız.

A+A-

Kadir Gecesi namazına nasıl niyet edilir? sorusu googlede arananların başında geliyor. Kadir gecesi bu yıl 31 Mayıs 2019 gününü 1 Haziran’a bağlayan gece de idrak edilecektir. Peki 4 veya 12 rekat olarak kılınan Kadir Gecesi namazına nasıl niyet edilir? işte detaylar...

Bin aydan hayırlı görülen Kadir Gecesi 'nde edilen ibadetler ve kılınan namaza sayısız sevap yazılır.

Kadir Gecesi namazına nasıl niyet edilir?

-"Ya Rabbi! Bu gece hürmetine, Efendimiz hürmetine, Rahmet-i ilahin hürmetine, benim tevbelerimi kabul eyle... Aff-ı ilahiyene,feyz-i ilahiyene mazhar eylediğin zümreye(topluluğa) ilhak eyle... Allahu Ekber..

Kadri gecesi namazı nasıl kılır?

Kadir gecesinde hacet namazı kılınmaktadır. Hâcet namazı dört veya on iki rek‘at olarak kılınır. Kadir Gecesi namazı yatsı namazından sonra vitir vacibin peşinden kılınır. Kadir gecesi namazının vakti, yatsı namazından sonra başlar ve tan yeri ağarıncaya kadar yani imsak kesilinceye kadar devam eder.

Dört rek‘at olarak kılındığı takdirde birinci rek‘atında Fatiha'dan sonra üç Âyetu'l-kursî, diğer üç rek‘atında ise Fâtiha'dan sonra birer kere İhlas, Felak ve Nas sûreleri okunur.

Hacet namazı nedir?

Bir müslüman, ihtiyacı olan bir şeyi elde etmek için Allah’ın kendisine öğrettiği sebepleri ve kanunları elinden geldiği kadar yerine getirmeye çalışmalı ve sonucunu da Allah’tan beklemelidir. Bununla birlikte ahirete veya dünyaya ait bir dileğin gerçekleşmesi isteği ile Allah rızası için namaz kılması da uygundur. Kılınan bu namaza “Hâcet namazı” denir. Bu konuda Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Kişi, ihtiyacı olan bir şeyi Allah’tan veya bir insandan isteyeceği zaman önce güzelce abdest alsın, sonra iki rekât namaz kılsın. Sonra Allah’ı anıp Resûlullah’a salavat getirsin ve şöyle desin:

Dört Rekatlık Hacet Namazı kılınışı

    1. Rekat

    "Niyet ettim Allah rızası için Hacet namazı kılmaya" diye niyet ederiz
    "Allahu Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız
    Sübhaneke'yi okuruz
    Euzü-besmele çekeriz
    Fatiha Suresini okuruz
    3 defa Ayetel Kürsi okuruz
    Rüku'ya gideriz
    Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz

    2. Rekat

    Ayağa kalkarak Kıyama dururuz
    Besmele çekeriz
    Fatiha Suresini okuruz
    Sırasıyla İhlas suresi, Felak ve Nas sûrelerini okuruz
    Rüku'ya gideriz
    Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz
    Oturarak Ettahiyyatu okuruz

    3. Rekat

    Ayağa kalkarak Kıyama dururuz
    Besmele çekeriz
    Fatiha Suresini okuruz
    Sırasıyla İhlas suresi, Felak ve Nas surelerini okuruz
    Rüku'ya gideriz
    Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz

    4. Rekat

    Ayağa kalkarak Kıyama dururuz
    Besmele çekeriz
    Fatiha Suresini okuruz
    Sırasıyla İhlas suresi, Felak ve Nas surelerini okuruz
    Rüku'ya gideriz
    Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz
    Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz
    "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız

12 Rekatlık Hacet Namazı nasıl kılınır?

Şayet Hacet namazını 12 rekat olarak kılmak isterseniz aynı şekilde niyet edilerek bunu 12 rekata tamamlayabilirsiniz. Hacet namazının bitiminde duaya oturulur ve yaradandan hacet ne ise onun için yardım istenir.

KADİR GECESİ NEDİR, NEDEN KUTLANIR?

Kadir Gecesi Ramazan Ayı içerisinde tüm müslümanlar tarafından kutlanan, oldukça önemi ve kutsiyeti olan bir gecedir. Kadir Gecesi'nin en temel özelliği Müslümanların kutsal kitabı olan Kuran-ı Kerim'in indirildiği gece olmasıdır. Bu bilgiyi yine Allah Kuran-ı Kerim'in doksan yedinci suresi olan Kadir Suresi'nde müslümanlara haber vermektedir.

Kadir Suresi'nın Anlamı Nedir?

Kadir Gecesi'nin habercisi olan Kadir Suresi'nin meali şu şekildedir;

    Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
    1- Biz o (Kur'ân)nu Kadir gecesinde indirdik.
    2- Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin?
    3- Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.
    4- Melekler ve Ruh (Cebrail veya Ruh adındaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler.
    5- O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir.

Kadir Gecesi'nde Ne Yapılır?

Kadir Gecesi'nde Allah'ın tüm melekleri insanların yapacakları ibadet ve hayra şehadet etmek üzere yer yüzünde bulunur denilmektedir. Bu nedenle müslümanlar Kadir Gecesi'ni ihya etmek için fecr vaktine değin ibadet, tevbe ve dualarla geçirmelidir.

Hz. Muhammed'in bir hadisinde şöyle buyurduğu rivayet edilmektedir. "Her kim ki Kadir Gecesi'ne inanarak, iman ve ihlasla o geceyi ibadet ederek geçirirse, o kişinin geçmiş tüm günahları bağışlanır."

Bu hadis dâhi kadir gecesinin ne denli kıymetli bir gece olduğunu, ibadet ve istiğfar ile geçirilmesi durumunda hayırlara vesile olduğunu işaret etmektedir.

Kadir Gecesi Mesajları

Kadir Gecesi’nde eş, dost ve akrabalar arasında dargınlık varsa giderilmeli, küsler barışmalıdır. Bu özel günde sevdiklerinizle aranızda mesafe var ise mesaj veya arama vasıtasıyla günün anlam ve önemi hatırlatılmalıdır. Atacağınız güzel mesajlarla sevdiklerinizin tebessüm etmesini sağlayabilirsiniz.

Bugün unuttuğum kişileri hatırladığım gün değil, çok sevdiğim kişileri dua ile andığım özel bir gündür. 'Ben beni seven ümmetimi almadan cennete gitmem' diyen bir Peygamberin (s.a.v) ümmeti olmanın hakkını verebilmek duası ile kandilimiz mübarek olsun.

Irmak vadiden, sevda denizden, dua yürekten kopar gelir. Yüreğimdeki duaya ortak ettim seni. Sende dualarından mahrum etme beni. Dostun hası huzur verir, muhabbeti ömür verir, yüzündeki tebessüm cemali Resul'den gelir. Rabbim ömrüne ömür, gönlüne huzur versin. Kadir geceniz mübarek olsun.

Rabbim dualı bir hayat yaşayan, duasını hayatına taşıyan, başkalarının duasını alan ve duası kabul olan kullarından eylesin inşallah. Hayırlı Kandiller.

Sofranız afiyetli, paranız bereketli, kararlarınız isabetli, yuvanız muhabbetli, kalbiniz merhametli, bedeniniz sıhhatli, yüzünüz mutlu, kandiliniz kutlu olsun.

Rüzgarın kemanını çaldığı ve yağmur damlalarının percerene vurduğu bir gecede yatağına uzanıp, keşke dediğin tüm güzelliklerin sizin olsun.

Mübarek Kadir Gecenizi kutlar, her şeyin gönlünüzden geçtiği gibi olmasını temenni ederim. Kandiliniz mübarek olsun.

Semanın kapılarının açılıp rahmetin sağanak, sağanak yağdığı bu günde duşen damlaların sizi ailece sırıl sıklam etmesi dileğiyle.Kandiliniz Kutlu olsun.

Geçmişin bugünle, ışığın gölgeyle umudun gerçekle, ışığın gölgeyle, üzüntünün neşeyle, öfkenin sevgiyle barıştığı nice kandillere.

Allah'ın aşkıyla yan bu gece, Mevlana gibi dön bu gece, secdeye varıp huzura erince, şu fakiride an bu gece. kandiliniz kutlu olsun.

En ışıltılı bakışların gözlerinde, en tatlı sözlerin kulaklarında, tüm mutlulukarın avuçlarında ve en sonsuz sevgilerin gönlünce yaşayacağı nice mutlu kandillere.

Kardeşliğin daimi olduğu, sevgilerin birleştiği dostlukların hiç bitmediği, belki durgun, belki yorgun, yine de mutlu, yine de sevgi dolu nice kandillere.

İlahi Esintilerin kalpleri okşadığı, bir anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle, Kandilinizi Kutlarım.

Gül sevginin tacıdır, her bahar bir gül taçlanır. O gül ki Muhammet'i hatırlatır. Onu hatırlayana gül koklatır. Gül kokulu sevgi dolu nice kandillere...

Tövbe güvercini kalbe konsun af dalgalar saadet kervana gelip kapında dursun. Bütün Melekler sizinle,Dualarınız Kabul Kadir Geceniz Mübarek Olsun....

Gün vardır, bin yıldan uzun gelir bize, bir yıl vardır bir günden kısa gelir bize. Bire bin yazilan bu gecede dua edelim Rabbimiz'e! Hayırlı kandiller.

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi'nde, kainatın yaratıcısı ve alemlerin Rabbi bağışlayıcı ve acıyıcı yüce Allah tüm dualarınızı kabul etsin.

Bu gece kulun yalvarış ve yakarışlarını Yüce Mevla'ya sunacağı ve O'nun sonsuz affından, merhametinden, iyiliğinden bol bol yararlanacağı umut, huzur ve müjde gecesidir Kadir gecesiniz hayırlı olsun !

Borçlarımızdan, ceza ve günahlarımızdan kurtulmak için bu gece dua edelim Allah affeden ve bağışlayandır, unutmayalım Eller semaya kalkıp, yürekler bir atınca bu gece, gözler sevinç yaşlarıyla dolacak Kadir Geceniz mübarek, dualarınız kabul olsun.

Kadir geceniz mübarek olsun! Allah sana sevdiklerinle beraber mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamayı nasip etsin. Hayırlı Kandiller..!

Allah'ın nimet, rahmet ve mağfiretinin müminlere bol bol ihsan edildiği gece manasına gelen Kadir Gecesi'nde, yüreklerimiz ibadetle çarpsın, gönüllerimiz bir olsun Kadir gecesiniz mübarek olsun!

Kim erdemine inanarak ve sevabını umarak Kadir Gecesini ihya ederse Allah onun bütün geçmiş günahlarını bağışlar? HADİS'İ ŞERİF

Kuran'ın nazil olduğu bin aydan daha hayirli bu gecenin size efradı ailenize ve bütün İslam alemine hayır bereket ve huzur getirmesini diliyor ve dua ediyorum Kadir geceniz mubarek olsun.

Kulun Rabbine yakın olduğu gecelerin en önemlisi? Kendisine dua edenleri geri çevirmeyen, günahları bağışlayan, her şeyi bilen, gören ve duyan Yüce Allah tüm dualarımızı kabul etsin.

Size karanfilin sadakatini, sümbülün bagliligini, meneksenin tevazusunu, lalenin gururunu, leylegin saadetini versek, bize de dua eder misiniz? Kadir Geceniz mübarek olsun.

Talihiniz gözleriniz kadar berrak, kaderiniz bakisiniz kadar güzel, umudunuz yarin kadar yakin, yarininiz askiniz kadar mutlu, askiniz Kadir kadar mukaddes, dualariniz istediginiz gibi makbul olsun.

Varligi ebedi olan, merhamet sahibi, adaletli Yüce Allah kendisine dua edenleri geri çevirmez Dualarinizin Rabbin yüce katina iletilmisine vesile olan Kadir Geceniz mübarek olsun.

Gecenin güzel yüzü yüregine dokunsun, seytan senden uzakta, melekler basucunda olsun, günes öyle bir geceye dogsun ki dualarin kabul Kadir Geceniz mubarek olsun!

Bir damla umut serpilsin yüregine, bin tatli umut dolsun günlerine, hayallerin gerçekleri bulsun, bütün dualarin kabul, Kadir Gecen mubarek olsun!

 

 

HABERE YORUM KAT