1. HABERLER

  2. HAYAT VE YAŞAM

  3. Çikolata hakkında 5 Gerçek!
Çikolata hakkında 5 Gerçek!

Çikolata hakkında 5 Gerçek!

Tadıyla bizi bizden çikolata hakkında hiç bilmediğiniz 5 gerçeği sizin için araştırdık.

A+A-

Öğleden sonra çöküşü, kırılmış bir kalp veya atıştırmalık yiyecekler için mükemmel bir çözüm - nadiren bu tatlı cazibenin tadını beğenmeyenler var. Ama her nasılsa çikolata kötü bir üne sahiptir. Sözde akne ve baş ağrısına yol açıyor. Diğer taraftan çikolatanın da bir afrodizyak olduğu düşünülmektedir… Peki gerçekten bu efsaneler doğru mu?

1: ÇİKOLATA AKNE'YE GELİYOR

Çok fazla yağ veya şeker yerseniz cildiniz daha fazla yağ üretir ve bu da sivilce oluşumuna neden olur. Çikolata yağda çok fazla olduğundan cildin kirlenmesine neden olabilir. Ancak, bu ne tür bir cildiniz olduğuna bağlıdır. Yağlı bir cildiniz varsa, diyetinize yakından bakmalısınız.

 2: ÇİKOLATA LİBİDO ARTAR

Çikolata bir afrodizyak olduğu düşünülmektedir. Bu inanç çok ısrarcı olsa da, gerçekten de yanlıştır. Birçok araştırma, cinsel arzunun çikolata tüketimiyle birlikte artmadığını göstermiştir. Çikolatanın serotonin üretimini uyardığı yanılgısı da tartışmalıdır - çikolata yiyerek vücutta salınabilecek miktar bir etki yaratmak için çok küçüktür.

3- BİTTER ÇİKOLATA, SÜT ÇİKOLATA'DAN SAĞLIĞIDIR

Koyu çikolatanın sütlü çikolatadan daha sağlıklı olduğu söylenir: Çikolata  ne kadar koyu olursa, vücutta o kadar fazla antioksidan vardır ve bu da vücut üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Önemli: Koyu çikolatanın olumlu etkisi, süt ile yediğinizde nötrleştirilir.

4- ÇİKOLATA KALBİNİZ İÇİN SAĞLIKLI

Kardiyovasküler hastalıklar riskini azaltmak için (özellikle inme), sık sık küçük bir parça koyu çikolata yememiz önerilir. Kakao bitkisinde bulunan flavonoidlerin kan damarı elastikiyeti ve kan basıncı üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

5: ÇİKOLATA BAŞ AĞRILARINA NEDEN OLUR

Birçok insan çikolata yemenin baş ağrısına yol açabileceğine inanıyor. Bu iddiayı araştırmak için 63 kadından oluşan bir çalışma yapıldı ve şaşırtıcı bir sonuca varıldı:  genel görüşün aksine, çikolata baş ağrısına yol açmıyor ancak bu efsanenin tamamen ispatlanmadığı görülüyor. Migren geçirme olasılığınız varsa, çikolata veya peynir gibi bazı yiyecekler aslında baş ağrısını tetikleyebilir.

HABERE YORUM KAT