1. HABERLER

  2. HAYAT VE YAŞAM

  3. Ankapark nerede, nasıl gidilir? AnkaPark İletişim (Wonderland Eurasia)
Ankapark nerede, nasıl gidilir? AnkaPark İletişim (Wonderland Eurasia)

Ankapark nerede, nasıl gidilir? AnkaPark İletişim (Wonderland Eurasia)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankapark'a ücretsiz giriş uygulamasının 23 Nisan'a kadar uzatıldığını açıklamasıyla binlerce kişi Ankapark nerede, nasıl gidilir? Anka Park iletişim bilgileri nedir sorularını araştırıyor.Ankpark ile ilgili bir çok bilg

A+A-

100 bin metrekare kapalı alan, 1 miyon 100 bin metrekare açık alan olmak üzere toplamda 1 milyon 200 bin metrekare ile dünyanın en büyük tema parklarından biri olan Ankapark, açılmasıyla Ankaralıların uğrak noktalarından biri haline geldi. Peki Ankapark nerede, nasıl gidilir? Anka Park iletişim bilgileri nedir? Ankapark kaçta açılıyor? kaçta kapanıyor tüm detaylar burada.

ANKAPARK Ne zaman açıldı?

ANKARA'nın en büyük parkı Ankarapark, Erdoğan'ın katılımıyla 20 Mart 2019'da açıldı. 2 bin 117 eğlence ünitesinin olduğu ve Türkiye’nin en büyük tema parkı Wonderland Eurasia’nın hakkında detaylı bilgiler burada.

Ankapark nerede?

Ankapark İstanbul yolu (FSM Bulvarı) ile Anadolu Bulvarı kesişiminde, AOÇ Lalegül kavşağına yakın bir konumda, Ankara çayı ve Hayvanat Bahçesi yanında yer almaktadır. Peki Ankapark’a nasıl gidilir?

Ankapark’a ulaşım için Ankara metrosu İvedik istasyonunu kullanabilirsiniz. Özel aracınız ile ulaşım için İstanbul yolunu, Eskişehir yolu ODTÜ kavşağını kullanabilirsiniz.

Ankapark'a nasıl gidilir (yol tarifi)

Ankara’nın merkezi olarak kabul edilen Kızılay’dan Ankapark’a yol tarifi şöyle;

Gazi Mustafa Kemal Blv yönünden Metro Altgeçidi konumuna doğru batı yönünde ilerleyin,

Kazım Karabekir Cd yönünde sağa dönün,

Celal Bayar Blv girmek için hafif sağa dönün Silahtar Cd.’den devam edin,

Çiftlik Cd yönünde sağa dönün,

1. sağa girerek Alparslan Türkeş Cd (Çiftlik Cd.) üzerine çıkın,

1. sağa girerek AOÇ Tarım Arazisi üzerine çıkın.

Ankapark Çalışma saatleri

Ankapark Saat kaçta açılıyor?

Ankapark Kış aylarında saat10.00'da -açılıyor.

Ankapark Saat kaçta kapanıyor?

Ankapark Kış aylarında saat 22:00'de kapanıyor.

Tema Park’ın, Yaz aylarında açılış ve kapanış saatleri değişiklik olacağı belirtildi.

Ankapark bilet ücreti!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek, 04 Aralık 2013 tarihinde yaptığı açıklamada bilet fiyatlarını başlangıç sürecinde 50 TL civarında olacağını açıklamıştı.

Peki AnkaPark'da bilet fiyarları 2019 ne kadar?

“Yetişkin ve çocuk günlük giriş 25 TL,
günlük limitsiz giriş 150 TL,
günlük limitsiz VİP giriş 190 TL,
yıllık limitsiz 950 TL,
yıllık limitsiz VİP bin 250 TL,
VİP tur 750 TL,
oyuncaklar için hızlı geçişler 50 TL,
4 kişilik aile için günlük giriş 80 TL,
5 kişilik aile için 94 TL,
6 kişilik aile için 100 TL,
(0-2) yaş geçişleri ise ücretsiz.”

TÜRKİYE’DE EN ÇOK KONUŞULAN PARK: ANKAPARK

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan ve sonrasında 29 yıllığına işletmesi GBM Ticaret & Çelik Ortak Girişim Grubu’na kiraya verilen Wonderland Eurasia’nın Genel Müdürü Cem Uzan, Türkiye’nin en çok konuşulan Tema Parkı’nın 1 milyon 300 bin metrekare alana kurulu olduğunu, eğlence ve kullanım alanlarıyla birlikte Türkiye, Avrupa ve Asya’nın da en büyük tematik parklarından biri olduğunu söyledi.

          Wonderland Eurasia’nın, Türkiye’nin kalbi Başkent’te, Asya ve Avrupa’nın sentezi ve hayallerin ötesinde bir kompozisyon kurgusuyla hayata geçirildiğini ifade eden Uzan, yeme içme alanları, oyun çadırları, sinema salonları, dinozor ormanı ve müzesi, 14 adet dev Roller Costeri ile birbirinden farklı 2 bin 117 eğlence ünitesinin yer aldığını açıkladı.

EĞLENİRKEN ÖĞRETECEK PARK

          Geniş bir hedef kitleye hitap eden Tema Parkın, 110 bin metrekare kapalı, 1 milyon 190 bin metrekare açık alanı ile yaz ve kış koşullarına uygun olarak hizmet vereceğinin altını çizen Uzan, şu bilgileri verdi:

“Parkın içinde yer alan tematik alanlar çocukların hem hayal dünyalarını geliştirirken hem de yalnızca eğlenmeyip aynı zamanda kişisel bilgi ve becerilerini geliştireceği eğitici ve öğretici oyun alanları ile de hizmet verecek. 15 bin metrekare alan üzerine kurulu yetişkin oyun alanı sayesinde yetişkinler de keyifli ve kaliteli zaman geçirebilecek.”

“HEDEF YILLIK 5 MİLYON ZİYARETÇİ”

        Wonderland Eurasia’ya ilk yıl 5 milyon ziyaretçi getirmeyi hedeflediklerini sonraki yıllarda ise bu hedefi geçmeyi planladıklarını belirten Uzan, şöyle konuştu:

“Avrupa, Ortadoğu, Rusya ve Çin başta olmak üzere tüm dünyanın cazibe merkezi olmaya aday Tema Park’a ilk yıl için bu ülkelerden 300 bine yakın ziyaretçi beklemekteyiz. Günümüz teknolojilerinin en son örneklerinin kullanıldığı ve yeşil alanlarının bolluğuyla nefes alabileceğiniz Tema Park hem Başkent’e ve tüm Türkiye’ye değer katacak hem de 5 milyon turiste yapacağı ev sahipliğiyle iç ve dış turizme önemli katkısı olacak. Parkın hizmete girmesiyle birlikte ilk aşamada bin 400 kişiye istihdam yaratarak, ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacak.”      

HERKESE ÖZEL EĞLENCE

          Her yaştan ziyaretçinin ve ailelerin eğlenmesi ve hoşça vakit geçirebilmesi için hazırlanan eğlence ünitelerinin unutulmaz anılara da ev sahipliği yapacağına dikkat çeken Uzan, Wonderland Eurasia’nın nostalji kadar hayal dünyasına kaçışı, botanik çeşitliliği ile ayrıca özel ve ilginç bir dünyanın içinde yeni heyecanlar yaşatacağını vurguladı.  

ANKARA’DA EĞLENCE ÇAĞI BAŞLIYOR

         Ankara’da bir ilk olacak yeni eğlence konseptinin fark yaratacağına inandığını ifade eden Uzan, “Ankara ile Avrasya’nın cazibe merkezi olmaya aday Wonderland Eurasia’nın mottosu da parkın kendisi kadar iddialı olacak. ‘Eğlence Çağı Başlıyor’ konsepti ile adını tüm dünyaya duyuracak” dedi.

         Tema Park’ta ‘Çağlar Teması’ ile her bir bölge aynı zamanda şu farklı çağları da temsil edecek:

Tarih Öncesi

Taş Devri

Kadim Uygarlıklar

Şimdiki Zaman

Uzak Gelecek

Tufandan Sonra

Yeni Başlangıçlar

         ‘Wonderland Eurasia’yı bir günde gezmenin neredeyse imkânsız olacağını belirten Uzan, “Bu doğrultuda yerli ve yabancı misafirlerin konaklama ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Crowne Plaza park bünyesine dahil edildi” dedi.

ÜST DÜZEY GÜVENLİK

         Tema Park’a gelen misafirlerin güvenliğinin olmazsa olmazları olduğunu söyleyen Uzan, “Park içerisindeki tüm eğlence üniteleri, kendi alanında en iyi olan üreticilerden tedarik edilirken, herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için de söz konusu ünitelerin periyodik olarak bakımları yapılacak. Rutin bakımlar kadar özel bakım ve kontroller titizlikle yürütülecek. Bu bizim kırmızı çizgimiz. Oyuncaklarımız İtalya, İsviçre, Almanya ve Çin’den gelen teknik ekipler tarafından kontrol edilirken, bu ekipler tarafından eğitilen elemanlarımıza da sertifikaları verilmiştir” bilgisini verdi.

13 SELÇUKLU KAPISI VE ULAŞIM            

         Wonderland Eurasia Satış ve Pazarlama Müdürü Necip Fazıl Güldemir ise ziyaretçilerin, 35 metre yüksekliği ve 100 metre genişliğinde orjinaline uygun olarak inşa edilen 13 farklı Selçuklu Kapısı’ndan büyülü bir dünyaya giriş yapacaklarını anlattı.

          Giriş ve çıkışlarda kullanılacak bu kapılar içinde kafe, mağaza ve hediyelik eşya dükkanlarının olduğunu belirten Güldemir, son derece büyük olan Tema Park’ta ulaşımı da düşündüklerini söyledi.

           Park içinde 5 kilometrelik hat üzerinde dolaşacak 320 kişilik ve 4 vagondan oluşan nostaljik kara trenin hizmet vereceğini ifade eden Güldemir, bunun dışında 2 kilometre uzunluğunda bir Monoray bulunacağına dikkat çekti. Güldemir ayrıca sağlık hizmetleri, ambulans, itfaiye, mescit, bebek bakım odaları, wi-fi ve emanet-kayıp eşya ofisleri ile de misafirlerin her türlü ihtiyaçlarını karşılayacaklarının altını çizdi.

GİRİŞ 25 TL

          Tema Park’ın giriş ücretinin 25 TL olacağını belirten Güldemir, “Bu ücretin 5 TL’si giriş bileti olarak alınırken, 20 TL ise kredi olarak yüklenecek ve ziyaretçiler park içinde istedikleri eğlence ünitelerinde bunu kullanabilecekler” dedi.

          Güldemir, Tema Park’ta yer alan dev roller coaster’lardan dinozor müzesine birbirinden ilginç eğlence üniteleri hakkında ise şu bilgileri verdi:

“Türkiye’nin eğlencede rakipsiz projesi olacak ve toplamda 1 milyon 300 bin metrekarelik bir alanda yerleşik olan Wonderland Eurasia’nın, 12 tematik bölümden oluşan 130 bin metrekare büyüklüğünde kapalı alanı mevcut. Dünyanın en fazla burguya (inversion) sahip Roller Coaster’ı olan ‘LightSpeed’, Türkiye’nin en yüksek bot kulesi olan Wind Riders, 75 metrelik dev kule ‘Abyssto the Underworld’, kategorisinde Avrupa’nın en büyüğü olan ve 50 metre yükselebilen Uçan Ada bunlardan sadece bir kaçı. Bunlarla da sınırlı değil tabi. 26 metrelik dev küre ekranı (Dünyanın ve Türkiye’nin üzerinde uçuş keyfi sunan) ‘Uçan Tiyatro’ başta olmak üzere açık ve kapalı toplamda 2 bin 117 eğlence ünitesi herkesi büyüleyecek.”

14 ROLLER COASTER BİR ARADA

           Tema Park’ta 110 bin metrekare büyüklüğünde ve üzerinde çeşitli eğlence üniteleri bulunan havuz konseptinde,120 metre yüksekliğe kadar ulaşan, Suların Dansı (Water Dancing) ile büyüleyici bir görsel şölen misafirleri karşılayacak.

            “Dünyadaki ilklerden biri de bu parkta. 14 Roller Coaster bir arada yer alıyor. 900 metre ray uzunluğu olan ve 10 burgulu 35 metre yüksekliğe çıkan Roller Coaster, dünyadaki emsalleri içinde en iyiler sınıfında yer alıyor” diyen Güldemir, 10 bin metrekarelik altı grup farklı temanın yer aldığı dijital oyun alanında da yaklaşık 450 oyun ünitesinin bulunduğunu vurguladı.

          Misafirleri bir kanal üzerinde gezdirerek, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesine ait kültürel ögeleri görsel bir şölen eşliğinde sunacak Wonderland Eurasia, eğlence anlayışına yeni bir boyut kazandırmanın yanında ülkenin cazibe merkezi haline de dönüşecek.

ENERJİSİNİ KENDİ ÜRETEN PARK

         Birçok alanda rakipsiz özelliklere sahip Tema Park aynı zamanda kendi enerjisini de kendi üretecek. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açık otopark alanına yerleştirilen güneş panelleri sayesinde neredeyse harcadığı kadar enerjiyi sağlayarak, tasarruf edecek.

          Ziyaretçilerin Tema Park’ta yararlanacağı bir başka alan da 6 bin 800 araç kapasiteli otopark olacak. 12 ay boyunca açık olacak Tema Parkın yaz ve kış mevsimlerinde giriş ve çıkış saatleri de farklı olacak.

Ankapark’ta neler var?

Ankapark’ın girişinde Türkiye tarihinin en görkemli mimari örnekleri bulunacak.

Ankapark’ta küçük – büyük 1217 oyuncak; 14 adet roller coaster yer alacak. Ayrıca Ankapark’ta Universal Studio Sinema Sistemi kurulacak.

Ankapark, 70 metrelik dev dinozorla Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek.

Ankapark içinde 5 km’lik hat üzerinde tema parkın tamamında dolaşacak hem ulaşım hem gezinti amaçlı 320 kişilik, 4 tane katardan oluşan nostaljik kara tren, ayrıca tema park ve hayvanat bahçesi arasında ulaşımı sağlayan 2 km uzunluğunda monoray bulunacak. Lunapark ve dinlenme alanlarını gezmek istemeyip Doğal Yaşam Parkı’na gitmek isteyen ziyaretçiler, Monoray’ı kullanarak direkt olarak parka ulaşabilecek. Monoray, 168 kişi taşıma kapasitesine sahip olacak.

Alana metro toplu taşıma aracını kullanarak gelecek olan ziyaretçilerin ulaşımını sağlamak için ayrıca tema park ve hayvanat bahçesi içerisinde hem ulaşım hem de gezinti amaçlı 8 km uzunluğunda teleferik ulaşım hattı yer alacak.

Ankapark’ın girişine 278 bin metrekarelik bir alanda yaklaşık 6 bin 500 araçlık otopark yapılacak.

Ankapark’a ulaşım için iki tane teleferik bağlanacak. İvedik Metro İstasyonu’ndan direkt Ankapark’a 3.2 km uzunluğunda bir teleferik gelecek ve o noktadan da otoparka ulaşım için 3.7 km uzunluğunda bir başka teleferik yapılacak. Ziyaretçiler, teleferikle gelirken hayvanat bahçesi içindeki hayvanları da izleyebilecek.

Parkın içerisinde Shuttle Bus hizmti de verilecek. Shuttle Bus, turuna otopark alanından başlayacak. Ankara viyadüğü ile ayrılan iki kısım arasında bağlantıyı sağlayacak. Ziyaretçileri bir uçtan bir uca taşıyacak.

Ayrıca Ankara’nın önemli simgelerinden olan Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi  tarafından yenileniyor. Yakın bir zamanda hizmete sunulacak olan Hayvanat Bahçesi Ankapark projesine ek olarak 930 bin metrekarelik alanda; bünyesinde tüm dünya kıtalarının temsil edildiği çok fazla hayvan türünü barındıran Türkiye'nin en kapsamlı hayvanat bahçesi olacak.

Türkiye'nin en geniş temalı hayvanat bahçesi içerisinde Türkiye'ye hatta Ortadoğu'ya hizmet etmeyi amaçlayan en büyük hayvan hastanesi de hayvanat bahçesi içinde yer alacak ve Türkiye'de yine bir ilk olacak Safari Park’a sahip olacak. Ankapark  Hayvanat Bahçesi içerisinde yer alacak olan Safari Park; Türkiye'de yine bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Yıllık yerli ve yabancı 5 milyon kişinin ziyaret etmesinin beklendiği 1 milyon 300 bin metrekarelik alanda kurulu tema parkta 2 bin 117 eğlence ünitesi, 6 bin 800 kapasiteli açık ve kapalı otopark, dünyanın en fazla burguya sahip 14 adet Roller Coaster, 2 milyondan fazla bitki ve ağaç türü bulunuyor.

12 tematik bölümden oluşan tema parkta Türkiye’nin en yüksek bot kulesi olan Wind Riders, 75 metrelik dev kule ‘Abyssto The Underworld’, Avrupa’nın en büyüğü olan ve 50 metre yükselebilen 100 kişilik Uçan Ada, simülasyonla uçuş keyfi sunan 26 metrelik dev küre ekranda 100 kişilik Uçan Tiyatro, Türkiye’de tasarlanan Dijital Dark Ride ve Zelzele, Lav Macerası, Otorobot, Türkiye’nin en büyük “MD Çok Boyutlu Sinema”, buz mağarası, lazer arenası, 207 metre genişliğinde müzik ve ışıklı su dansı, 5 bin metre uzunluğunda Kara Tren Parkuru yer alıyor.

"Bir günde gezmek imkansız"

Her yaştan ziyaretçinin ve ailelerin eğlenmesi ve hoşça vakit geçirebilmesi için hazırlanan eğlence ünitelerinin unutulmaz anılara da ev sahipliği yapacağına dikkati çeken Wonderland Eurasia Genel Müdürü Cem Uzan, Wonderland Eurasia'nın nostalji kadar hayal dünyasına kaçışı, botanik çeşitliliği ile ayrıca özel ve ilginç bir dünyanın içinde yeni heyecanlar yaşatacağını vurguladı.

Wonderland Eurasia'yı bir günde gezmenin neredeyse imkansız olduğuna değinen Uzan, "Bu doğrultuda yerli ve yabancı misafirlerin konaklama ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Crowne Plaza da park bünyesine dahil edildi." ifadelerini kullandı.

Dönemin belediye başkanı Melih Gökçek Ankapark'ın maliyetini açıkladı!

Ankara Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Melih Gökçek, sosyal medya hesabından Ankapark projesinin maliyetini açıkladı. Gökçek, projenin, 1 milyar 450 milyon liraya gerçekleştirildiğini duyurdu.

Gökçek, Twitter’dan yaptığı paylaşımda projenin 400 milyon dolara tamamlandığını belirtirken bu rakam bugünkü kura göre 2 milyar 490 milyon Türk Lirası'na denk geliyor.

Gökçek sosyal medya paylaşımında, “Geçmişteki harcadığımız parayla 1.450.000.000 liraya, dolar bazında yaklaşık 450 milyon $’a mal oldu… Şimdiki dolar kuruna vursam 300 milyon $’ı bulmuyor… Biz onlarca defa söyledik ki Ankapark kar etmek için açılmıyor… Amaç turizim, yerli ve yabancı turisti Ankara’ya getirmek” ifadelerini kullandı.

Ankapark'a ücretsiz giriş uygulaması 23 Nisan'a kadar uzatıldı

Erdoğan, "Ülkemizi tökezletmek için el ovuşturanlar var, onların değirmenine gönüllü olarak su taşıyan birtakım siyasetçiler var." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankapark'a ücretsiz giriş uygulamasının 23 Nisan'a kadar uzatıldığını açıkladı.

"Benim Kürt kardeşlerimin oyları kendi iradelerindedir." diyen Erdoğan, "Nereye isterlerse oraya bu oylarını kullanırlar ve AK Partili olarak bizler, bugüne kadar Kürt kardeşlerimin Güneydoğu'da Doğu'da bütün haklarının en üst düzeyde savunucusu olduk." ifadesini kullandı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT