1. HABERLER

 2. Varis Nedir? Varislere ne iyi gelir?
Varis Nedir? Varislere ne iyi gelir?

Varis Nedir? Varislere ne iyi gelir?

Varis hastalığı korkulduğu kadar büyük bir hastalık değildir. Varis toplar damarların şişmesi, genişlemesiyle meydana gelen bir hastalıktır. Peki Varis nedir, Varislere ne iyi gelir? Varis Tedavisi nasıl yapılır? İşte bu soruların yanıtı haberimizde.

A+A-

Varis nedir, Varislere ne iyi gelir, Varis belirtileri nelerdir, Varis Tedavisi nasıl yapılır? sorusu araştırılan konular arasında. Varisin genellikle ayakların üst kısmında meydana gelmesinin sebebi; vücuttan en fazla basınç altında kalan bölgenin ayak ve çevresi olmasıdır. Erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülen varis hakkında detaylı bilgiyi "Varis Nedir? Varislere ne iyi gelir?" başlıklı yazımızda sizlere paylaşıyoruz.

Varis Nedir?

Varis haberimizin girişinde de aktardığımız üzere, toplar damarların şişmesi, genişlemesiyle meydana gelen bir hastalıktır. Varis hastalığı hem estetik hemde sağlık açısından birçok insanda psikolojik sorunlar yaratabilmektedir. Ayrıca varis hastalığı yaşayan hastalarda gece kramplar ve bacaklarda kaşıntılar meydana gelmektedir. Bilimsel raporlara göre hamilelik döneminde varislerle ilgili şikayetler artmaktadır.

Varis hastalığı tıp alanında 6 bölümde incelenmektedir. Fiziksel görüntü ve verdiği ağrıya göre 1. 2.3.4.5 ve 6. derece olarak sınıflandırılan varis hastalığının her bir derecesinin tanımlaması Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kürşat Bozkur tarafından aşağıdaki gibi yapılmıştır.

1. derece varis hastalığı

Birinci derece varisler hastaya zarar vermemektedir. Çapları 1 ile 4 mm arasında olan bu varisler; dışarıdan da görünmemektedir. Ağrı ve sızısı az hissedilir. Kılcal varis sorunu olanlarda görüntü problem yaratırsa tedavi edilebilir.

2.derece varis hastalığı

İkinci derece varisler damarın çapı 5-6 mm üzerine çıkabilir. İkinci derece varisler dışarıdan kolay fark edilir. Daha şiddetli ağrı ve yakınmalara neden olabilirler.

3.derece varis hastalığı

3. derece varis hastalığında artık bacakta şişmeler gözle görülür şekilde artmaktadır. Bacaklar arasında çap farkları görülür; örnek vermek gerekirse sağ bacak 25 cm çapındaysa sol bacak 30 cm çapında olabilir. Ayakkabı giyememe, giyerken zorlanma görülmektedir.

4.derece varis hastalığı

4. derece varis hastalığında bilek ve çevresinde morarmaya benzer renk değişimleri görülmektedir.

5.derece varis hastalığı

5. derece varis ağrılar şiddetli ve renk değişiminin yoğun ve hızlı olduğu döneme verilen isimdir.

6.derece varis hastalığı

Ciddi derece varis olarak da adlandırılır bu dereceye gelmiş varis hastalığı ayak bileği ve çevresinde yaralar oluşmasıyla meydana gelen hastalığa verilmiş isimdir; bu seviyede tedavi şarttır doktor tarafından kontrol altında olmak gerekir.

Editör notu:Haberimizde yer alan bilgiler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

Varislere ne iyi gelir?

Varisi olan hastalar nelerde dikkat etmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

 • Sıcak varis hastalığını tetikler bu yüzden sıcak sudan ve sıcaktan uzak durulmalıdır.
 • Dar pantolon giymekten uzak durulmalıdır.
 • Yediklerinize dikkat etmelisin kilo alımı varis hastalığını ciddi anlamda etkiler.
 • Akşamları yatmadan önce varisli bölgeye soğuk suyla masaj yapmak varis hastalığına iyi gelmektedir.
 • Düzenli yürüyüş yapmaya özen göstermelisiniz.
 • Yüksek topuklu ayakkabı kullanmamalısınız.
 • Sıkı çorap giymekten kaçınmalısınız.
 • Çok uzun süre ayakta durmaktan kaçınmalısınız.
 • Uzun süre ayakta aynı pozisyonda kalmamaya özen gösterin.
 • Oturma veya ayakta durma pozisyonunuzu düzenli olarak değiştirin

Varis tedavisi nasıl yapılır?

Yıllardır kullanılan varis çorapları günümüzde en sık kullanılan tedavi yöntemlerindendir. Düşük basınçlı varis çorapları tercih etmelisiniz. Yatarken bu çorapları kullanmamanız gerekmektedir. Bolca yürüyüş yaparak bacaklarınızı harekete alıştırmak iyi bir tedavi yöntemidir.

Teknolojinin gelişmesiyle lazer tedavisi de birçok hastada güzel sonuçlar vermektedir.

Varis hastalığında Ne zaman doktora görünmeli?

Egzersiz yapmak, bacaklarınızı kaldırmak veya kompresyon çorapları giymek gibi bazı seçenekler ağrılarını hafifletmenize yardımcı olabilir ve kötüleşmelerini önleyebilir. Ancak damarlarınızın nasıl göründüğü ve hissedildiği konusunda endişeleriniz varsa ve kişisel bakım önlemleri durumunuzun daha kötüye gitmesini engellemediyse doktorunuzu görün.

Varis Belirtileri nelerdir?

Varis hastalığı yaşayanların çoğunda ağrı yoktur. Ancak aşağıdaki gibi semptomlar görebilir.

Damarlar bükülmüş, şişmiş ve topaklı görünür

damarlar mavi veya koyu mor şekilde gözükür.

Bazı hastalar aynı zamanda şu vakalarda görülebilir;

Ağrıyan bacaklar,
Egzersizden sonra veya geceleri ağrıyan bacaklar,
Varis olan bölgede küçük bir yaralanmada normalden daha uzun gerçekleşen kanamalar,
Ayak bileğinin hemen üzerindeki cildin altındaki yağ sertleşerek cildin küçülmesine neden olabilir,
Şişmiş ayak bilekleri,
Etkilenen bacağında örümcek damarlar
Varisli damarların yakınında, genellikle kahverengimsi veya mavi renkte parlak bir renk bozulmaları
Etkilenen bölgede cilt kırmızı, kuru ve kaşıntılı olabilir,
Ani ayağa kalışlarda bacak krampları,
Yüksek oranda aynı zamanda huzursuz bacak sendromu
Ayak bileklerinde yara izleri gibi görünen düzensiz beyazımsı lekeler

VARİS HAKKINDA WİKİPEDİA YER ALAN BİLGİLER

Varis, toplardamarların fonksiyonel bozuklukları sonucu ya da kan akımının önündeki bir engel nedeniyle genişleyerek kıvrımlı bir hal alması. Yüzeysel olduğu gibi derin venlerde de varis gelişebilir.

VARİS NEDEN OLUR

Varis, bacaklarda normal toplardamarların kapak yetersizliğine bağlı belirgin genişlemesinden meyadana gelir. Bacak varisleri deride ya da deri altında gözle görülebilen ya da parmak dokunuşuyla hissedilebilen genişlemiş toplardamardır. Varis bir toplardamar hastalığıdır. 

Oldukça sık görülür. İnsanların yüzde 15 ile yüzde 20'sinde, yani her beş ya da altı kişiden birinde varis vardır.
Varis çoğu kişi tarafından sadece kozmetik bir sorun gibi algılansa da, aslında bacaklarda ağrı, yorgunluk, yanma, kramp, ayak bileğinde şişlik gibi yakınmalara yol açabilir. 

Varis çok kötü bir hastalık olmamakla birlikte en önemli etkisi oluşturduğu yakınmalarla kişinin yaşam kalitesini bozmasıdır.

Kan, bacaklarda biri yüzeyde ve diğeri derinde bulunan iki atardamar sistemi ile dolaşım sağlar. İki sistem, kanın yalnızca yüzeysel sistemden derin sisteme geçmesini sağlayan ve aksi yöne geçmesine imkân vermeyen kapakçıkların bulunduğu anastomotik damarlar yoluyla çalışır. Varisli damarlar derin damar dolaşımını bozarak kapanmaya başlayan kapakçıklar nedeni ile veya kapakçık yetersizliği sonucu oluşurlar. Kan, rotasını değiştirir ve derin venlerden yüzeye geçerek yüzeysel venlerde değişikliklere yol açar. Sonuç olarak bacaklarda, mavi ya da mor renkli, şekilleri bozuk, eğri büğrü damarlar, yani varisler oluşur.

HABERE YORUM KAT