1. HABERLER

  2. Uber, en yakın rakibi Careem’i satın aldı
Uber, en yakın rakibi Careem’i satın aldı

Uber, en yakın rakibi Careem’i satın aldı

Bir süre Türkiye'de de hizmet veren akıllı telefonlardan taksi çağırma uygulaması Uber, Türkiye dahil 15 ülkede faaliyet gösteren Careem'i satın aldığını duyurdu.

A+A-

Uber, Türkiye'deki en büyük rakibi Dubai merkezli Careem'i satın aldı.

Orta Doğu ve Körfez ülkelerinde yaygın olarak kullanılan son yıllarda Türkiye pazarında da aktif şekilde rol alan Careem Uber tarafından 3.1 milyar dolara satın alındı.

Uber'in CEO'su Dara Khosrowshahi döneminin en büyük anlaşması Careem'in satın alınması oldu.

Careem Türkiye de dahil olmak üzere 15 ülkede 120 şehirde hizmet veriyor.

Yıllık 30 milyon kullanıcıya sahip Careem'de 1 milyonun üzerinde şoför bugüne kadar görev yaptı.

UBER NEDİR?

Uber nedir sorusu, uygulamanın Türkiye'de tartışma konusu olmasıyla birlikte daha fazla sorulmaya başlandı. Peki, Uber nedir, nasıl kullanılır? Uber uygulaması ile gerçekleştirilen taşımacılık hizmetinin normal taksi ya da toplu taşımadan farkı nedir?

UBER NASIL KULLANILIR?

Uber’i kullanmak için ilk olarak hizmete üye olmak gerekiyor. Dilerseniz Uber.com sitesinden, dilerseniz de Android veya iPhone uygulamasından üye olabiliyorsunuz. Sonrasında bir araca ihtiyaç duyduğunuzda, uygulama üzerinden alınmak istediğiniz konumu seçiyorsunuz. Konumunuza göre araç talep ettiğinizde, bir sürücü talebinizi üstleniyor.

Bundan sonra da gitmek istediğiniz yeri seçiyorsunuz ve sadece beklemek kalıyor. Dilerseniz varış noktasını seçtikten sonra, daha araç gelmeden bile yolculuğun ne kadar tutacağını görebiliyorsunuz.

UBER'İN NORMAL TAKSİDEN FARKI NEDİR?

Uber ile Taksi Arasındaki Fark özetlenecek olursa; Uber’in pek çok yönden taksilerden daha avantajlı, konforlu ve güvenli olduğu görülmektedir.

ÖzellikUberTaksi
RezervasyonBir sürücü ve bir aracın akıllı telefon üzerinden rezervasyonu yapılabilir.Taksilerin herhangi bir akıllı telefon üzerinden rezervasyonu yapılamaz.
ReddetmeUber müşterilerini reddedemez ve seçemez.Taksiler müşterilerini reddedebilir ve seçebilir.
Kısa MesafeUber kısa veya uzun mesafeye bakmaz.Taksiler kısa mesafeye götürmez.
ŞoförUber şoförünün adı, araç tipi ve plaka numarası müşteri ile paylaşılır.Taksi şoförlerinin bilgilerini bilmenin bir yolu yoktur.
Araç BilgileriHerhangi bir eşyanızı unuttuğunuzda taksi bilgilerine uygulama üzerinden kolaylıkla erişebilirsiniz.Herhangi bir eşyanızı unuttuğunuzda taksi bilgilerine erişmenizin tek yolu önceden plakayı not etmiş olmanızdır.
ÜcretUzun ve şehir dışı seyahatlar normal taksiden daha ucuz olabilir.Uber’den daha ucuz olabilir.
Ücret HesaplamasıTrafik ve hava durumu gibi olaylar ücreti etkileyebilir.Ücret sadece taksimetre üzerinden hesaplanır.
Ödeme YöntemiNakit veya kredi kartı ile ödeme yapılabilir.Sadece nakit ödeme yapılabilir.
İndirimUber’de indirim ve kampanyalar olabilir.Taksilerde herhangi bir indirim ya da kampanya söz konusu değildir.
KazalarHerhangi bir kaza olması durumunda yolcu şirketten tazminat alabilir.Yolcuların kaza durumunda tazminat alması yasalara bağlıdır.
Seyahat TakvimiYolculuklar önceden planlanabilir.Yolculuklar önceden planlanamaz.
GPSYolculuk rotanızı uygulama üzerinden anlık takip edebilirsiniz.Yolculuk rotanızı uygulama üzerinden anlık takip edemezsiniz.
OylamaYolcular şoförleri puanlayabilir.Puanlama sistemi yoktur.

UBER TÜRKİYE'DE NEREDEYSE YASAKLANDI

Türkiye'de Uber kullanmak bir anlamda yasaklandı. Peki Uber Türkiye'de neden yasaklanıyor? Uygulamadan en çok şikayetçi olan taksiciler. Uber sisteminin Türkiye'de vergi ödemediği, bunun da haksız kazanç olduğu dile getiriliyor. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur, taksicilerin bu uygulamadan rahatsız olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: "Taksiciler plaka alıp vergi ödüyor. Uber uygulamanın hesapları Hollanda bankalarıyla çalıştığı için hiçbir şekilde vergi ödenmiyor."

YOLCUYA DA ŞOFÖRE DE CEZA KESİLECEK

Taksiciler vergi ödemiyor dese de, firma ödediğini söylüyor. Ulaşım Taksicilerin ve Minibüsçülerin tekelinde mi kalacak? Emniyet Genel Müdürlüğü, tüm dünyanın kullandığı Uber uygulamasına karşı harekete geçti. 81 ile Uber şoförlerine ve yolcularına para cezası kesilmesi talimatı gönderildi.

 

HABERE YORUM KAT