1. HABERLER

  2. Teknoloji'nin yararları, zararları nelerdir?
Teknoloji'nin yararları, zararları nelerdir?

Teknoloji'nin yararları, zararları nelerdir?

Teknoloji'nin yararları, zararları nelerdir? sorusunun detaylı yanıtı haberimizde. Günümüzde teknoloji çok önemlidir, çünkü hemen hemen her şey teknolojiyi kullanılırız. Teknolojinin yararları kadar zararları da vardır. Bu makalemizde anlatmaya çalışacağ

A+A-

Teknolojiyi anlamak için, kişinin avantajlar açısından ne sağladığını ve dezavantajlarını bilmesi gerekir. Bu yazımızda Teknoloji'nin yararları, zararları nelerdir?  sorusuna yanıt vereceğiz.

Bugün dünyada insanlar televizyon, cep telefonu, bilgisayar ve diğerleri gibi teknolojiler olmadan yaşayamazlar.

Bu teknolojiler, insanların günlük yaşamlarında yavaş yavaş önemli bir rol oynadılar ve onlarsız olmak bazılarımız için düşünülemezdi.

Teknolojinin yararları

İlk olarak, teknolojinin evrimi, birkaç nedenden dolayı insanlara faydalıdır. Tıbbi düzeyde, teknoloji daha hasta insanların tedavisine yardımcı olabilir ve sonuç olarak birçok can kurtarabilir ve çok zararlı virüs ve bakterilerle savaşabilir.

Bilgisayarın icadı çok önemli bir noktaydı. Böylece iletişim artar ve şirketler yabancı ülkelerle daha kolay iletişim kurabilir. Araştırma da basitleştirildi.

Şirketler için ilerleme zamandan ve dolayısıyla paradan tasarruf etmektir. Değişimler özellikle internet ile daha hızlı. Satış ve satın alımlar artık dünya çapında kolaylaştırılmış ve mümkündür. Bu, işletmelere hammaddeleri indirimli ya da indirimli fiyatlarla satın alma olanağı sağlar. Benzer şekilde, küresel turizm de büyüdü.

Teknoloji aynı zamanda dünyadaki hemen hemen her sektörün verimliliğini arttırdı. Teknoloji sayesinde banka kullanmak yerine bitcoinlerle bile ödeme yapabiliriz. Dijital para o kadar çok oyun değiştirici bir faktör oldu ki, birçoğu bunun bir bitcoin demo hesabı açmak için doğru zaman olduğunu fark etti .

Daha yakından bakıldığında, her gün yeni şeyler keşfedilir. Mesela, radyo dalgaları keşfedildiğinde, hemen hemen radyo yayınlarını takip ediyordu. Aynısı televizyon ve elektrik için de geçerlidir. Hiç kimse elektriğin üretilebileceğini keşfetmemiş olsaydı, eğlence endüstrisi şu andaki gelişme aşamasında olmazdı.

Teknoloji günlük yaşamları iyileştirir; fiziksel depolama birimlerinin sanal depolama bankalarına ve daha fazlasına taşınmasına olanak sağlar . Zamanın bilim adamları da teknoloji sayesinde aya astronot gönderebiliyorlar.

In modern endüstriyel dünyanın , makineler, tarım ve sanayi işlerin çoğunu yürütmek ve sonuç olarak, işçiler bir asır öncesine göre çok daha fazla mal üretmek ve daha az çalışır. Daha güvenli ortamlarda egzersiz yapmak ve çalışmak için daha fazla zamanları var.

Teknoloji'nin yararları kısaca toparlarsak;

Bilgiye Kolay Erişim
Yenilikçiliği Ve Yaratıcılığı Teşvik Ediyor
Geliştirilmiş Iletişim
Seyahat Kolaylığı / Hareket Kolaylığı
Geliştirilmiş Konut Ve Yaşam Tarzı
Geliştirilmiş Eğlence
Verimlilik
Eğitimde Kolaylık
Sosyal Ağ
Sağlık Sektörüne Yararları

Teknoloji'nin yararları Eğitim Alanındaki yararları

1. Teknoloji öğretimi kolaylaştırır!
2. Teknoloji, öğrencilerin gelişimlerini izlemenize yardımcı olur!
3. Eğitim teknolojisi çevreye iyidir!
4. Teknoloji sayesinde öğrenciler öğrenmekten hoşlanırlar!
5. Teknoloji uzaktan öğrenmeyi her zamankinden daha erişilebilir kılar!
6. Öğrenciler ve öğretmenler bilgilere her zaman erişebilir!
7. Teknoloji işbirliğini daha etkili hale getirir!

Teknoloji'nin zararları nelerdir?

Öte yandan, modern teknolojinin evrimi, örneğin yeni teknolojiye bağımlı olmak gibi dezavantajlara sahiptir. İnsanın artık düşünmesi gerekmiyor. Hesap makinesi iyi bir icat olsa bile, insan zihinsel hesaplamayı yapmaz ve artık hafızasını çalıştırmaz. Beşeri sermayenin azalması işsizliğin artması anlamına geliyor. Bazı bölgelerde, cihazlar insan zihninin yerini alabilir.

Teknolojinin kullanımı kesinlikle kurallara ve yeni yasalara ihtiyaç duyar. Örneğin internet kullanımı bireysel bir özgürlüktür. Ancak, atom bombasının icadı bireysel bir özgürlük olamaz. Aslında, bu teknolojiler ortaya çıktığında düzenlemelerin uygulanması zordur - örneğin, otonom araçların yaklaşmakta olan gelişini çevreleyen düzenleme gibi.

Son olarak, çoğu teknolojik keşifler insan emeğini azaltmayı hedeflediğinden, daha fazla işin makineler tarafından yapılması anlamına gelir. Bu, insanlar için daha az işe eşittir: süreçler otomatikleştikçe ve işler fazlalık kazandıkça, insan gün geçtikçe eskimiş hale geliyor.

Teknoloji Hakkında wikipedia bilgisi

Teknoloji mal veya hizmetlerin üretiminde veya buna yönelik amaçların gerçekleştirilmesinde kullanılan beceriler, yöntemler, işlemler, tekniklerin derlenmesi veya bilimsel araştırmalardır. Teknoloji teknikler, süreçler vb. bilgiler olabileceği gibi makineler, bilgisayarlar, çeşitli cihazlar ya da fabrikalarda yerleşik olarak bulunabilir. Bunun gibi şeyleri bir birey ayrıntılı bilgi olmadan çalıştırabilir.

Teknoloji doğal kaynakların basit bir araç olarak insanlar tarafından kullanılmasıyla başladı. Tarihöncesinde yangının nasıl kontrol altına alınacağının keşfedilmesi, Neolitik Devrimde hazır yiyecek kaynaklarının artırılması amacıyla üretimde kullanılan teknikler ile araçlar ve insanların seyahat etmelerinin yanı sıra çevrelerini kontrol edebilmesi için tekerleğin icadı bir teknolojidir. Tarih boyunca matbaa ve basım konusundaki gelişmeler, telefon ve internet insanların küresel ölçekte serbest bir şekilde iletişime geçmelerini, etkileşmelerini sağladı. Askerî teknolojinin sürekli ilerlemesi, cop gibi basit silahların yanı sıra yıkıcı gücü büyük nükleer silahlar gibi teknolojilerin gelişmesini de sağladı.

Teknolojinin bunlar ile birlikte daha birçok etkisi bulunmaktadır. Teknoloji günümüz küresel ekonomisi dahil olmak üzere ekonomilerin çok daha gelişmesine ve göze çarpan eğlence sınıfının yükselişine de yardımcı oldu. Birçok teknolojik süreç ile birlikte istenmeyen yan ürünler nedeniyle, çevre kirliliği olarak da bilinen Dünya'nın doğal çevre zararları oluştu. Doğal kaynaklar tükenmeye başladı. Teknolojinin çeşitli uygulamaları, toplumda genellikle yeni etik sorunların oluşmasına neden oldu. Bazı değerlerini ise etkiledi. Örneğin aslında geleneksel olarak yalnızca makine için belirtilen verimlilik kavramında bir artış meydana geldi ve bu insan verimliliği açısından da aynı anlamda kullanılır oldu.

Teknoloji'nin zararları madde madde

Artan Yalnızlık
İş Kaybı
Yeterlik
Güvenlik
Dünya Yıkımı / Gelişmiş Silahlar

HABERE YORUM KAT

1 Yorum