1. HABERLER

  2. Taksim 360 projesi'nde mutlu son
Taksim 360 projesi'nde mutlu son

Taksim 360 projesi'nde mutlu son

Türkiye’nin kamu-özel sektör iş birliğinde gerçekleştirilen ilk ve en büyük kentsel yenileme projesi olan Taksim 360 projesinin 1 etap anahtar teslim töreninde konuşan Başkan Demircan, “ “Tarlabaşı’ndaki mücadelemiz Türkiye’deki dönüşüm ...

A+A-

Türkiye’nin kamu-özel sektör iş birliğinde gerçekleştirilen ilk ve en büyük kentsel yenileme projesi olan Taksim 360 projesinin 1 etap anahtar teslim töreninde konuşan Başkan Demircan, “ “Tarlabaşı’ndaki mücadelemiz Türkiye’deki dönüşüm projelerinin de ilham kaynağı oldu.

Burayı açmış olmak bana ayrı bir heyecan, ayrı bir gurur veriyor. Daha da kıymetlisi Sayın Cumhurbaşkanımızın bize verdiği vazife havada kalmadı.” dedi.

Beyoğlu’nda bir hayal daha gerçek oldu. Türkiye’nin kamu-özel sektör ortaklığında gerçekleşen ilk kentsel yenileme projesi olan Taksim 360 Projesinin ofislerden oluşan 1. Etabı tamamlandı. Beyoğlu Belediyesi ve Gap İnşaat işbirliğinde hayata geçirilen projenin 1. Etap hak sahipleri düzenlenen törenle anahtarlarını ve tapularını teslim aldı. Hak sahiplerinin büyük mutluluk yaşadığı törene; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, AK Parti Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Haydar Ali Yıldız, GAP İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Taçyıldız, Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Yusuf Çetin’in yanı sıra çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.

TARLABAŞI PROJESİ ADA BAZLI DÖNÜŞÜMÜ ÖNCÜSÜ OLDU

Anahtar teslim töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Benim için çok anlamlı ve önemli bir gün. 2004 yılında aday olduğumda Sayın Cumhurbaşkanımız telefonla beni aradı ‘Ahmet 3 şey çok önemli. Bir, çöp ve temizlik çok kıymetli bir şey. Tertemiz bir Beyoğlu olması lazım. 2, gece gündüz belediyede yatıp kalkman lazım. 3, Tarlabaşı’nda mutlaka bir çözüm bulmamız lazım.’dedi. Kanunen buna fırsat verilmesi için bir kanun taslağı hazırladık ve şöyle bir terminoloji çıktı. Ada bazlı dönüşüm yapmak. Ada bazlı dönüşüm terminolojisini Türkiye’nin gündemine Tarlabaşı projesi getirmiştir. Herkesle tek tek konuşuldu uzlaşmaya varıldı. Onaylandı ve inşaat başladı. Emeği geçen herkese binlerce teşekkür ederim.”dedi.

CUMHURBAŞKANIMIZIN BİZE VERDİĞİ VAZİFE HAVADA KALMADI

Başkan Demircan, “Taksim 360 Projesi sadece tarihi mekanların restorasyonuna ilham kaynağı olmadı, Okmeydanı’nda da ada bazlı dönüşümün ilham kaynağı oldu. Tarlabaşı’ndaki mücadelemiz aslında Türkiye’deki dönüşüm projelerinin de ilham kaynağı oldu. Beyoğlu insanıyla ve mekanıyla var. Farklı insanların ruhlarında tutukları farklı yaşam kültürleri nefes olmuştur, güzellik olmuştur ve bu binalara hayat vermiştir. Bu mekanları dolaştığınızda çoğu değişik kültürlerin yaşam şekillerin ete kemiğe bürünmüş hallerini görüyorsunuz. Biz aslında burada sadece bina yapmıyoruz, Beyoğlu’nu küllerinden yeniden hayata döndürüyoruz. Bugün benim için çok anlamlı. Burayı açmış olmak bana ayrı bir heyecan, ayrı bir gurur veriyor. Daha da kıymetlisi Sayın Cumhurbaşkanımızın bize verdiği vazife havada kalmadı. Bu hem Beyoğlu’nun, hem İstanbul’un, hem de Türkiye’nin ihtiyacıydı.” şeklinde konuştu.

TAKSİM 360 İLE İSTANBUL YENİ BİR YAŞAM ALANINA KAVUŞUYOR

İstanbul’un en önemli çekim merkezi olan Taksim Meydanı’na 350 metre, İstiklal Caddesi’ne ise sadece 180 metre mesafede yer alan Taksim 360’ta, 9 ada üzerinde 25 bin metrekare alan üzerine kurulu, ofis, rezidans, konut ve mağaza alanlarıyla birlikte 971 ünite yer alıyor. Projede tüm ofis ve konutlar için yaklaşık 1.000 araç kapasiteli yeraltı otoparkları ve sosyal faaliyetlerin yoğunlaşacağı yaya alanları oluşturuluyor.

 

‘YAŞAYAN SOKAK’ KAVRAMININ HAYATA GEÇİRİLMESİ HEDEFLENİYOR

Taksim 360 projesini bölgenin en önemli çekim merkezi haline getirecek ve titizlikle yapılacak olan kiracı karması ile 16 bin metrekare kiralanabilir ticari alanları ve 60 bin metrekare alanda, ticari, sosyal ve kültürel olarak tüm ihtiyaçları karşılayacak bir yaşam alanı hayata geçiriliyor. Taksim360’ın tarihi sokak ve caddelerinde sanat galerileri, dünyaca ünlü global lüks markalar, şık mağazalar ve restoranlarla ‘yaşayan sokak’ kavramının hayata geçirilmesi hedefleniyor.

HABERE YORUM KAT