1. HABERLER

  2. Sigorta Nedir? Sigorta ne işe yarar
Sigorta Nedir? Sigorta ne işe yarar

Sigorta Nedir? Sigorta ne işe yarar

Sigorta, sigortalı ve sigortacı olmak üzere iki tarafın dahil olduğu sigorta işlemi anlamına gelir.

A+A-

Sigortacının sigortalıya garanti vermesi durumunda, mutlaka gerçekleşmeyecek veya ne zaman veya ne zaman olacağı belirlenemeyen bir olayın sonucu olarak, yaşayabileceği zarar için tazmin edileceği belirtilir. Sigortacıya bir miktar para ödemek yükümlülüğünde sigortalı olarak, genellikle "prim" olarak adlandırılan sigortalı meblağın oranının miktarı.

Çeşitli açılardan bakıldığında, sigortanın diğerleri arasında çeşitli amaç ve bölme teknikleri vardır:

A. Ekonomik açıdan bakıldığında,

Amaç:

İhtiyaçları karşılamak ya da hedeflere ulaşmak için bir kişi ya da şirket tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerin sonuçlarının belirsizliğini azaltmak.

Teknik:

Riski diğer tarafa ve diğer tarafa kayda değer miktarda risk birleştirerek aktararak zarar olasılığının büyüklüğü ile tahmin edilebilir.

B. Hukuk açısından,

Amaç:

Bir nesnenin veya bir ticari faaliyetin karşılaştığı riskleri başka bir tarafa aktarmak.

Teknik:
Sigortalı tarafından tazminat sözleşmesinde (sigorta poliçesi) sigorta primi ödemeleri, ardından sigortacıya devir riski.

C. Ticaret açısından,

Amaç:
Sigorta programının tüm katılımcılarına karşı riskleri paylaşın.

Teknik:
Riski yönettiği sigorta şirketlerinin tüm katılımcılarına riski paylaşacak olan risk yönetimi ile uğraşan (kurumlar) finansal kuruluşlara bireylerden / şirketlerden transfer edilen risk.

D. Toplumsal bir bakış açısıyla, o zaman:
Amaç:
Sigorta programının tüm katılımcıları arasında müştereken kayıplar vermek.

Teknik:
Sigorta programının tüm grup üyeleri (grup üyeleri), bazı üyelerin uğradığı zararları sempati duymasına (prim şeklinde) katkıda bulunur.

E. Matematik açısından, o zaman:

Amaç:

Risk olasılığının büyüklüğünü tahmin etme ve tahmin sonuçları, riski tüm katılımcılara (katılımcı grubu) sigorta programına bölmek için kullanılır.

Teknik:
Aktüatör ve sigorta şirketi tarafından gerçekleştirilen olasılık teorisi ("Olasılık Teorisi") temelinde olasılığı hesaplar.

HABERE YORUM KAT