1. HABERLER

  2. Ramazanda tok tutan ve susatmayan yiyecekler nelerdir?
Ramazanda tok tutan ve susatmayan yiyecekler nelerdir?

Ramazanda tok tutan ve susatmayan yiyecekler nelerdir?

Ramazanda tok tutan ve susatmayan yiyecekler nelerdir? sorusu her yıl ramazan ayının başında aranan en çok konulardan birisidir. Peki İşte Ramazanda besleme tavsiyeleri

A+A-

Müslüman alemi 11 ayın sultanını karşılıyor. Oruç ibadetini tutmaya hazırlananlar, Ramazanda tok tutan yiyecekler neler? Oruçta susatmayan yiyecekler nelerdir? Sorusunu sorarak Ramazanda daha dinç oruç tutmak istiyor. Peki Ramazanda tok tutan ve susatmayan yiyecekler neler? Çabuk acıktıran yiyecekler neler? İşte detaylar

Peygamber Efendimiz(s.a.v) şöyle buyurdu: “Sahur yemeğinde bereket vardır. Bir yudum su bile içecek olsanız sahura kalkmayı ihmal etmeyiniz. Çünkü sahura kalkana Allah rahmet eder, melekler de bağışlanmaları için dua ederler.” Ramazan ayında oruç tutmak buluğ çağına girmiş her Müslümana farzdır. İslam’ın beş şartından biri olan Ramazan ayında oruç tutacak vatandaşlar sahurda neler yemeli? Sorusunun cevabını araştırıyor. Gece yenilen ağır yemeklerin gece metabolizma hızı düştüğü için yağa dönüşme riski yüksektir. Bu nedenle oruç tutacak Müslümanlar sahurda mutlaka kalkmalı ve düzenli yiyecekler yemeli.

Sahurda protein içerdiği için süt, yoğurt, peynir gibi gıdalar tercih edilebilir. Kan şekerini düşmesini önlediği için yanına mutlaka ekmek eklenmelidir veya tahıl çorbaları da olabilir. Gece yatarken bir şeyler atıştırıp uyumak yerine sahuru tam zamanında yapmanız günü daha rahat geçirmenizi sağlar. Gün içinde susuz kalmamak için yeterli şekilde sıvı tüketmeye dikkat edilmeli. Peki Ramazanda nasıl beslenmeliyiz? Ramazanda hangi yiyecekler yenmeli?  Sahurda tok tutan yiyecekler nelerdir? insanı uzun sure tok tutan yiyecekler, sahurda ne yemeli susamamak için, Ramazanda tok tutan yiyecekler nelerdir, Ramazanda tok tutan yiyecekler, Ramazanda tok tutan besinler, Ramazanda tok tutan meyveler, Ramazanda sahurda tok tutan yiyecekler, Ramazanda karnı tok tutan yiyecekler, Ramazanda tok tutan susatmayan yiyecekler, Ramazanda tok tutan gıdalar, Ramazan da tok tutan yiyecekler

Ramazanda tok tutan yiyecekler neler?

İftarda çok fazla yemek yenilmemesi gerektiğini dile getiren Karatay, "Orucumuzu paça çorbasıyla açabiliriz. Mercimek, tarhana veya yayla çorbası da olabilir. Yanında tabii ki su tüketmeliyiz. Sağlıklı yerseniz, aç kalmazsınız. Vücudun ihtiyacı olmayan miktarda gıdalar vücuda girdiği zaman gaz, şişkinlik, kabızlık yapar. Bir de iftarda, bağırsakların iyi çalışması için mutlaka zeytinyağı ve kahve içmek çok önemli. Çorbadan sonra bir süre yemeyelim. Daha sonra o akşam ne yapıldıysa yenebilir. Sahura kadar bol bol su içelim." ifadelerini kullandı.

Çabuk acıktıran yiyecekler neler?

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, oruçluyken herkesin normal hayatını sürdürmesi gerektiğini anlatarak, "76 yaşındayım, senelerdir 2 öğün yiyorum ve normal hayatımı sürdürüyorum. Her türlü aktivitemi de yapıyorum. Bunun alışkanlıkla ilgisi yok. Sağlıklı beslenirseniz vücut ve hücreler zaten toparlıyor. Acıkmıyorsunuz, acıkan beyniniz. Acıktıran da, şeker ve şekerli içecekler. Bunlar çok çabuk acıktırır ve susatır." ifadelerini kullandı. Ramazanda susuz kalmamanın, hakiki ve sağlıklı protein ve karbonhidratlarla beslenmenin önemli olduğunun altını çizerek, "boş" kalorilerden, çabuk acıktıran, halsiz bırakan yiyeceklerden uzak durulmasını önerdi.

"Ramazana bol su içerek hazırlanmalı"

Suyun önemine işaret eden Karatay, ramazana bol su içerek hazırlanılması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: "Şimdiden vücudumuzu sulandırmamız, yani bol su içmemiz lazım çünkü iftara doğru baş ağrısının sebebi açlık değil, susuzluktur. Şimdiden az yemek yiyerek vücudu hazırlamak diye bir şey yok. Sağlıklı yiyeceksiniz. Sağlıklı yerseniz, zaten vücut fazlasını istemiyor. Vücudun ihtiyacını doğal yiyeceklerle gidermek mecburiyetindeyiz. Her insanın vücudunun ihtiyacı değişiktir. İşlenmiş gıda, pakete girmiş gıda olmayacak. Pakete girmiş şekerli, gazlı içecekler olmayacak. Sağlıklı, hakiki besin vücuda girerse zaten acıkmıyor insan."

Sahurda hangi yemekler yenmeli?

Karatay, sahura kalkmadan oruç tutmanın sağlık açısından riskli olduğuna dikkati çekerek, şu tavsiyelerde bulundu: "Sahurda omlet yenebilir. Yumurta çok önemli ama köy yumurtası olacak. Bir de köy tereyağı olacak. Yanında zeytin, turp ve yeşillik de çok önemli. İçecek olarak şekersiz süt ve kahve olabilir. Seviyorsanız ayran içebilirsiniz. Kahvaltıya alışıksanız, kahvaltı yapılabilir. Sabah çorbası da önemlidir ama tok tutmaz. Burada en önemli şey susuz kalmamak. Bir iki gün önceden vücudu sulandırmaya başlamamız lazım.

Şimdikiler eski ramazan pidesi gibi değil ama küçük bir parça içine bol tereyağ sürerek tüketilebilir. Peynir de çok önemli. Tam yağlı peynir ve tam yağlı yoğurt da yenmeli. Bir avuç kadar kuru ceviz, fındık, fıstık da olabilir."

 

 
Etiketler :

HABERE YORUM KAT