1. HABERLER

  2. Konut Kredisi Faiz Oranları düştü mü? 31 Temmuz 2019
Konut Kredisi Faiz Oranları düştü mü? 31 Temmuz 2019

Konut Kredisi Faiz Oranları düştü mü? 31 Temmuz 2019

Konut Kredisi Faiz Oranları düştü mü? Merkez Bankası’nın politika faizlerinde 425 puanlık indirim uygulamasının ardından bankaların konut kredisi faiz oranları düşmeye başladı. Bugün itibariyle hangi bankaların konut kredisi faiz oranları %1.5’in altına indi?

A+A-

25 Temmuz’da gerçekleşen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında haftalık repo faizlerinin 425 puanlık indirimle %19.75 seviyesine çekilmesinin ardından kredi faiz oranları da düşmeye başladı.

Kredi maliyetleri azalan bankalar döviz kurunun da olumlu seyri ile beraber konut kredisi faiz oranlarını düşürmeye başladı. Politika faiz indirimi sonrasında 6 özel banka konut kredisi faizlerinde indirim uyguladı. İNG, Anadolubank, QNB Finansbank, Garanti BBVA, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası konut kredisi faiz oranlarını düşürürken kamu bankalarından henüz indirim haberi gelmedi.

Dün gerçekleştirdiği açıklamalarda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bankaların kredi faiz oranlarını düşereceğini bildirerek  "Bu hafta kamu bankaları başta olmak üzere faiz indirimi göreceğiz." ifadelerini aktardı.

31 Temmuz itibariyle bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması %1.85’e geriledi. Söz konusu oran Merkez Bankası’nın faiz indirimi öncesinde %1.9 seviyesindeydi. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın açıklamaları sonrasında kamu bankalarının faiz indirimleri beklenmeye başlandı. Güncel olarak en düşük konut kredisi faiz oranı %1.47 düzeyinde seyrediyor.

TCMB’nin para politikası faiz indirimi sonrasında konut kredisi faizlerini %1.5’in altına indiren bankaları ve faiz oranlarını KrediPazari.com sıraladı.  

Kuveyt Türk Konut Finansmanı

Kuveyt Türk Katılım Bankası dün gerçekleştirdiği kar payı indirimi sonrasında 10 yıla kadar tüm vadeler için %1.47 konut kredisi kar payı oranı kullandırıyor.

İNG Konut Kredisi

İNG faiz indiriminin ardından konut kredisine ek olarak sunulan sigortaların kullanılması halinde %1.48 faiz oranı sunuyor.

Akbank Konut Kredisi

Akbank 5 yıldan 10 yıl vadeye kadar konut kredisi kullandırımlarında %1.49 faiz oranı uyguluyor.

ICBC Konut Kredisi

ICBC Bank kampanyalı Yeni Evim Konut Kredisi kampanyası kapsamında 10 yıla kadar tüm vadeler için %1.49 faiz oranı ile kredi kullandırımı yapıyor.

VakıfBank Konut Kredisi

VakıfBank’ta PPK öncesinde gerçekleştirdiği indirim sonrasında Sarı Panjur Konut Kredisi dalinde 10 yıl vadeye kadar %1.49 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.

HABERE YORUM KAT