1. HABERLER

  2. Hamilelikte kramp olur mu? hamilelikte kramp neden olur?
Hamilelikte kramp olur mu? hamilelikte kramp neden olur?

Hamilelikte kramp olur mu? hamilelikte kramp neden olur?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gökçenur Gönenç, Hamilelikte kramp olur mu? hamilelikte kramp neden olur? sorularını yanıtladı.

A+A-

Hamilelik döneminde kadınlarda birçok fiziksel değişikleten bahsetmek mümkün. Bunlardan biri olan ve en sık yaşanan rahatsızlık ise hamilelikte kramp sancılarıdır. Peki Hamilelikte kramp olur mu? hamilelikte kramp neden olur?

Hamilelik döneminde, vücudun ihtiyacının arttığı minerallerden birisi de kuşkusuz ki magnezyumdur! “Magnezyum, vücudumuz için gerekli en önemli minerallerden biridir. Böbrek, kemik, kas ve diş sağlığı için çok önemlidir. Kan şekeri, kan basıncı, vücutta enzimlerin çalışmasının düzenlenmesinde önemli rol üstlenir” diyen İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gökçenur Gönenç, açıkladı.

Hamilelikte kramp olur mu?

Magnezyum eksikliği halinde; iştahsızlık, bulantı, kusma, yorgunluk, halsizlik, ajitasyon, anksiyete, uyku bozukluğu, kalp ritminde bozulma, düşük tansiyon, huzursuz bacak sendromu, kas spazmları ve güçsüzlük gibi bulgular söz konusu olabilir.

hamilelikte kramp neden olur?

Magnezyum seviyesi kalsiyum ve potasyum seviyeleri ile de ilişkilidir. Magnezyum eksikliği olan gebelerde en sık görülen bulgu, bacak kramplarıdır. Bu kramplar gece uykudan uyandıracak kadar şiddetli ve ağrılı olabilir. Hatta bazı araştırmalar ciddi eksikliklerin erken ve ölü doğumlarla birlikte gebelik zehirlenmesi ile ilişkili olabileceğini göstermiştir.

Kramp girdiğinde ne yapmalı?

Bacak krampları rahatsızlık verdiğinde kalça kaslarınızı gerici egzersizler yapmaya gayret gösterin. Eğer aniden kramp girerse sakinliğinizi koruyun ve dizinizi gererek ayağınızı hafifçe yukarı kaldırın. Bacak ve baldır kaslarınızı esnetip yaylandırarak gevşemeye çalışın. Kramp giren bölgeye hafif bir masaj yapmak, baldır üzerine sıcak bir havlu koymak ve ayak parmaklarını yukarıya doğru germek de krampların hafifletilmesinde faydalıdır. Masaj ilk başta canınızı acıtabilir ancak spazmlar çözüldükçe acı da kaybolacaktır.

Magnezyum nelerde bulunur?

Gebelikte günlük magnezyum ihtiyacı 350 mg kadardır. Özellikle düzenli beslenenlerde, rutin magnezyum takviyesi önerilmez. Badem, yulaf, ıspanak, fıstık, pekmez, karalahana, fasulye, muz, mercimek, bezelye, patlıcan, dereotu gibi besinler magnezyum açısından zengindir. Aynı zamanda gebelikte doktorunuza danışarak günde 1 şişe maden suyu içmeniz magnezyum açısından faydalı olabilir. Hassas bağırsak hastalığı (İBS), ülseratif kolon gibi gastrointestinal hastalıklara sahip hamilelerde, diyabet, pankreatit, hipertiroidisi olanlarda, böbrek rahatsızlığı olanlarda magnezyum eksikliği olabilir. Çok fazla kafein tüketmek, soda içmek, sodyumdan zengin beslenmek ve stres gibi durumlarda destek olarak düşünülebilir

HABERE YORUM KAT