1. HABERLER

  2. Gmail şifresi nasıl değiştirilir?
Gmail şifresi nasıl değiştirilir?

Gmail şifresi nasıl değiştirilir?

Gmail şifresi nasıl değiştirilir, Gmail şifre değiştirme nasıl yapılır? sorusu merak ediliyor. Bu makalemizde Gmail şifrenizi birkaç adımda nasıl değiştireceğinizi öğreteceğiz.

A+A-

Gmail şifresi nasıl değiştirilir, Gmail şifre değiştirme nasıl yapılır? internette sıkça araştırılan konular arasında. Dünyanın en popülerler mail uygulaması Gmail'i dünya üzerinde milyarlarca insan tarafından kullanılıyor. Peki sizin Gmail şifreniz güncel mi? Siber Güvenlik uzmanları önemli parola ve şifrelerin en az 6 ayda bir kere değiştirilmesini öneriyor, Eğer siz Gmail şifresi nasıl değiştirilir? biliyor musunuz? telaşlanmanızı gerek yok... Son dakika ekibi olarak, haberimizden gmail şifre değiştirme işleminin size adım adım anlatarak öğreteceğiz.

Öncelikle Gmail şifresi nasıl değiştirilir? sorusunu yanıtlamadan önce gmail ile ilgili bazı önemli bilgileri size aktaralım.

GMAİL NEDİR?

Gmail, Google'ın sunduğu reklam destekli ücretsiz bir e-posta hizmetidir. Kullanıcılar Gmail'e güvenli web postasının, yanı sıra POP3 veya IMAP4 protokolleri aracılığıyla da erişebilmektedir.

Gmail ilk olarak 1 Nisan 2004'te yalnızca davet üzerine kullanılabilen bir beta sürüm yayınladı ve 7 Şubat 2007'de herkese açık hale getirildi, bu sırada halen beta durumundaydı. Hizmet 7 Temmuz 2009'da beta durumundan diğer Google Apps hizmetleriyle birlikte güncellendi.

Gmail şifresi nasıl değiştirilir? gmail şifre değiştirme

Gmail şifrenizi değiştmek için;

GOOGLE HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Bunu yukarıdaki bağlantıya tıklayarak veya google arama ekranına "google myaccount" yazarak da yapabiliriz.

Açılan ekranda, oturum aç'a tıklıyoruz.

ilk ekranda bizden şifremizi değiştirmek istediğimiz e-posta hesabının kullanıcı adını isteyecektir.

Buraya kendimize ait e-posta kullanıcı adımızı giriyoruz

örneğin: [email protected] 

ve ileri diyoruz.

Bir sonraki ekranda yukarıdaki kullanıcı adını girdiğimiz e-posta adresinin şifresini giriyoruz ve yeniden "ileri" diyoruz.

2. ADIM: GÜVENLİK AYARLARINIZI AÇIN

Oturum başarılı bir şekilde açıldıktan sonra, sol menüden yer alan "Güvenlik" sekmesini tıklıyoruz.

Bu ekranda google bize güvenliğimiz için bir dizi seçenek sunacaktır.  Burada;

Google'da oturum açma -->>> başlığının altında ilk sırada yer alan "Şifre" ekranı bölümüne tıklıyoruz.

Dikkat!! Şifre bölümünün yanında en son gmail şifremizin ne zaman güncellendiğini yazan bir metinle karşılaşacaksınız. Eğer ilkez bu işlemi yapıyorsanız böyle bir bilgi sizde yer almayabilir.

3. ADIM: ŞİFRENİZİ DEĞİŞTİRİN

Yine açılan pencerede gmail yeniden sizi şifre sayfasına yönlendirecek ve mevcut şifrenizi girmenizi isteyecektir.

Buraya da şifremizi tekrar girdikten sonra artık yeni şifre değiştirme sayfasına ulaştık.

Artık burada belirlediğimiz şifremizi girerek şifremizi tamamen değiştirebiliriz.

İPUCU: Gmail, Şifrenizi oluştururken En az 8 karakter kullamanızı isteyecektir.  Son dakika ekibi olarak, Buraya mümkün olduğunca zor bir şifre girmenizi tavsiye ederiz.

Gmail Şifre değiştirme: (Android uygulamasıyla)

E-postanıza Android tablet veya akıllı telefondan erişirseniz, şifrenizi değiştirme yöntemi biraz farklıdır, ancak daha fazla karmaşık değildir.

Gmail uygulamasını açın ve sol üst köşedeki üç satırlı menü simgesini tıklayın. Ardından, menünün altındaki Ayarlar'ı seçin ve sonra değiştirmek istediğiniz hesabı seçin. Google hesabınızı yönetme ardından Menü ardından düğmesi ve Güvenlik . Alternatif olarak, üst menü boyunca ilerleyebilir ve aynı seçeneğe dokunabilirsiniz.

Şifre bölümüne dokunun ve mevcut şifrenizi girin. Ardından yeni bir tanesini girin, onaylayın. Hepsi bu kadar.

Gmail şifre değiştirme (İphone uygulamasıyla)

iPhone veya iPad'inizde Gmail uygulamasını Gmail açın. Gmail uygulamasını kullanmıyorsanız myaccount.google.com adresine gidin. 

Phone veya iPad'inizde Gmail uygulamasını ile devam ediyorsanız. Menü, Ayarlar oradan ise hesabınız ardından Google Hesabınızı yönetin'e dokunun.  "Profil" bölümünün altında Şifre'ye dokunun. Yeni şifrenizi girin, ardından Şifreyi Değiştir butonuna tıklayın

Hepsi bu kadar..

Eğer GMAİL şifrenizi unuttuysanız!

Gmail şifre sıfırlama işlemlerini başarılı bir şekilde tamamlarsanız kısa süre içerisinde hesabınıza tekrardan kavuşmuş olacaksınız. Aşağıdaki adımları takip ederek sizlerde Gmail şifre sıfırlama konusunda bilgi sahibi olabilir ve şifresini unutmuş olduğunuz hesabın şifresini tekrardan geri kazanabilirsiniz. İlk etapta Gmail şifre sıfırlama işlemi için bir bilgisayardan destek almanız daha sağlıklı olacaktır, bilgisayar bulamıyorsanız sıfırlama işleminizi mobil cihazlarınızdan da gerçekleştirebilirsiniz.

1. Google Oturum Aç sayfasına gidiniz

oturum açmak istediğiniz Gmail hesabınızın şifresini unuttuysanız sizden istenilen ilk kutuya Gmail hesabınızı giriniz ve ardından İLERİ diyerek şifre bölümüne geliniz.

Karşınıza şifre alanı gelecektir, bunun altında

Şifrenizi mi unuttunuz? işaretine tıklayınız.

2. Şifrenizi mi unuttunuz? sorusuna tıkladığınız takdirde sizi farklı bir yere yönlendirecek ve bu kısımdan sizden hatırlamış olduğunuz eski bir şifrenizi girmenizi isteyecektir. Eski şifrenizi hatırlıyorsanız bu alana girip ileri diyebilirsiniz. Eski şifrenizi de bilmiyorsanız Başka bir yöntem dene işaretine tıklayınız ve bir sonraki adıma geçiş yapınız.

3.Bu kısım herkeste gözükmeyecektir bunun için bu adımı göz ardı edebilirsiniz, Başka bir yöntem dene dediğiniz takdirde şayet daha önceden Gmail hesabınıza tanımlı bir telefon numarası var ise sizden telefon numarası isteyecektir. İlgili alana kayıtlı olan telefon numarasını girerek şifre sıfırlama işlemini direk olarak başlatabilirsiniz. Diyelim ki, telefon numaranız kayıtlı değil veya telefonunuz yanınızda değil ne olacak?

4.Gmail hesap kurtarma işlemlerinde bir diğer yöntem ise gizli yanıt sorusunun cevabıdır. Sizlerde Gmail’e bir adet gizli soru ve yanıt eklediyseniz bu yöntem ile de hesabınızı kurtarabilirsiniz. Eğer ki gizli yanıt eklemediyseniz Gmail’den bir başka yöntem dene diyerek farklı bir yönteme geçiş yapınız.

5.Başka bir yöntemi ise size hesap kurtarma gmail hesabıdır, şayet ekli ise hesap kurtarma gmail adresinizi tam yazınız ve ardından gönder diyerek kurtarma hesabınıza doğrulama kodunun gelmesini sağlayınız.

6.Eğer ki bu da bir işe yaramıyor ise farklı bir yöntem dene diyerek sizlerin aktif olarak kullanmış olduğunuz bir adet Gmail hesabı girerek onun üzerinden doğrulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

7. Girmiş olduğunuz gmail hesabına doğrulama kodu gelecektir onu üst kısımdaki alana girerek Gmail hesabınızı kurtarabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT