1. HABERLER

  2. Erdoğan Konya'da konuştu: Konya’yı YHT'nin merkezi haline getirdik”
Erdoğan Konya'da konuştu: Konya’yı YHT'nin merkezi haline getirdik”

Erdoğan Konya'da konuştu: Konya’yı YHT'nin merkezi haline getirdik”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart Mahallî İdareler Seçimleri kampanyası kapsamında Konya mitingine katıldı. Kılıçarslan Meydanı’nda gerçekleştirilen mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

A+A-

“DÖNEM DERS VERME DÖNEMİ DEĞİL, İKİ ELİN PARMAKLARI GİBİ SIMSIKI BİR ARAYA GELME DÖNEMİ”

Konya’nın gönül belediyeciliğinde en ön safta yer aldığını, bundan sonra da yer alacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin Konya’da gönülleri fethedecek projeleri olduğunu, metro başta olmak üzere şehrin geleceği için kritik öneme sahip tüm yatırımların yerine getirilmesinin takipçisi olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya’da yaşamanın ve Konya’yı yaşamanın başka bir duygu olduğunu belirterek, “Selçuklu sultanlarının dönemlerini aşan mesajlarını ancak yaşayarak öğrenmek mümkündür. Ülkemizin şu anda en genç büyükşehir belediye başkan adaylarından birini işte bunun için Konya’da, tecrübesiyle de ne yaptık? Sizlerin emrine verdik” dedi.

“Birileri ülkemizin ve milletimizin içinden geçtiği kritik durumla asla ilgisi ve orantısı olmayan kimi gerekçelerle AK Partiye ders vermek istiyormuş” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönemin ders verme dönemi değil, iki elin parmakları gibi sımsıkı bir araya gelme dönemi olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin 2002 yılından beri girdiği 14 seçimin belki de en kritiklerinden birinin 31 Mart’ta gerçekleştirileceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu seçimin arından 4,5 yıl kesintisiz bir icraat dönemi bulunduğunu, bu dönemi en etkin şekilde kullanabilmenin yolunun da seçimlerden istikrar ve güven ortamının sürmesini garantiye alacak bir sonuçla çıkmak olduğunu söyledi.

“YENİ ZELANDA’DA CAMİYE YÖNELİK TERÖR SALDIRISI TÜRKİYE’YE KARŞI HESABI OLANLARI ORTAYA ÇIKARDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Zelanda’da camiye yönelik terör saldırısının Türkiye ve Türk milletine karşı hesabı olanları tüm açıklığıyla ortaya çıkardığını belirterek bu sabah İslam İşbirliği Teşkilatı Acil İcra Komitesi Toplantısı’nı İstanbul’da topladıklarını neler yapılabileceğini görüşerek kararlar aldıklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabi üzüldüğüm ne biliyor musunuz? Yeni Zelanda’daki bu insanın o pozitif yaklaşımı, tabi öbür tarafta terörist. Bir de, Avustralya’da bir başka terörist, bu senatör güya, ahlaksızca konuşuyor. Değerli kardeşlerim, fakat Avustralya’da konuşan bu teröristin Türkiye’de de bir benzeri var, sıkıntı orada” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Zelanda’daki saldırı sonrasında ana muhalefet partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun  ‘İslam dünyasından kaynaklanan terör’ ifadesini kullandığını anımsatarak, “Şu ahlaksıza bakın, şu ahlaksıza bakın, İslam dünyasından kaynaklanan terör diyor. Ya senin o zaman Avustralya’daki o terörist senatörden ne farkın var? Aynısın ya, aynısın. Şu ifadeye bak, şu ifadeye bak. O zaman senin iç dünyanda başka şeyler var, sen tehlikeli bir adamsın” şeklinde konuştu.

Bir partinin kadın genel başkanının da söylemediği sözleri meydanlarda söylemiş gibi vatandaşlara aktardığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sen Tayyip Erdoğan’a söylemediği sözleri söylemiş gibi göstermek suretiyle zannettin ki fatura keseceksin; asıl fatura sana kesilecek. Bu Yurt Konseyi hikâyen… Tayyip Erdoğan’a bu iftira, bir Cumhurbaşkanına sen böyle bir iftirayı atamazsın. Ben halkıma nasıl terörist derim ya, böyle bir şey söz konusu olabilir mi? Ve Denizli gibi yerde bunu söylediğimi söylüyor, Aydın’da bunu söylediğimi söylüyor. Şimdi tabi korku bacayı sardı, ama bu Yurt Konseyi mensubuymuş, oradan yırtarmış işi. Bu ülkede adalet var, bu ülke hukuk devleti, gereken hesabı da vereceksin” ifadelerini kullandı.

“KARARLARIMIZI UYGULARKEN EVLATLARIMIZIN GELECEĞİNİ DE DİKKATE ALMAK ZORUNDAYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart seçimini hiçbir alternatife dayalı olmadan sırf kızgınlık veya kırgınlıkla sandık hesaplaşmasına çevirmeyi düşünenlere seslenerek, “Kararlarımızı alır ve uygularken sadece kendi hissiyatımızı değil, evlatlarımızın geleceğini de dikkate almak zorundayız. Her ne meselemiz varsa bunun çözümü yine siyaset kanalıyla, demokrasi yoluyla, millî iradenin gücüyle olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Millete verdiği sözü yerine getirmeyen, millete tepeden bakan, kibirli davranan, ulaşılamaz olan, millete efendilik yapan hiç kimseyle yol yürümenin mümkün olmadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AK Parti’nin içerisinde de bunlar yer alamaz, peyderpey tasfiye olur kim olursa olsun. Böylesine büyük bir yapı içinden elbette eksiklerde çıkar, hatalar da olabilir ama milletim şundan emin olsun ki AK Parti hiçbir zaman geçmişte örnekleri görülen ve hepsi de tarihe gömülen kimliksiz, kişiliksiz, davasız, vizyonsuz partilerden biri hâline Allah’ın izniyle dönüşmeyecektir” sözlerine yer verdi.

KONYA’YA YAPILAN YATIRIMLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi her bir şehrini aşkla sevdiklerini ve aynı zamanda büyük hizmetlerle geliştirdiklerini anlatarak son 17 yılda Konya’ya 51 milyar lira yatırım yapıldığını kaydetti.

Konya’ya eğitim, yükseköğrenim, altyapı, ulaşım, sağlık, sosyal donatılar, sosyal yardımlar, sulama ve toplu konut alanlarında yapılan hizmet, eser ve yatırımları dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meram Millet Bahçesi’nin şehre kazandırıldığını, biri Seydişehir Değirmenci Mahallesi olmak üzere iki yeni millet bahçesinin yapım çalışmalarına da başlanacağını açıkladı.

Metro hatlarıyla Konya’da yeni bir dönemi başlatacaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6,5 milyar lira maliyeti olan 22 istasyonlu Necmettin Erbakan Üniversitesi-Gar-Meram Belediyesi raylı sistem hattının etüt çalışmalarının tamamlandığını, ihaleye çıkılacağını, ayrıca Selçuk Üniversitesi Kampusu-Meram Belediyesi arasında bir raylı sistem hattı projesinin de hayata geçirileceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Konya’yı yüksek hızlı trenin merkezi hâline getirdik. Böylece şehrimizin Ankara, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bilecik ve Eskişehir’le bağlantısını sağladık. Afyon-Konya hattı, Akşehir-Argıthanı arasını sıfırdan yapmışçasına yeniledik” dedi.  

Kayacık Lojistik Merkezi’nin şehre kazandırıldığını böylelikle yük taşımacılığında da Konya’nın kavşak hâline getirildiğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya, Konya, Aksaray, Nevşehir, Kayseri hatlı hızlı tren projesiyle bu şehirlerin birbirine bağlanacağını anlattı.

Konya’ya yeni bir raylı sistem projesi kazandıracakları müjdesini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kayacık-Konya arasındaki çift hattı, yüksek hızlı tren hattının yanındaki konvansiyonel hatta bir tane daha ilave edilerek bu kesimdeki hat sayısını dörde çıkarıyoruz. Böylece Konya’ya günlük toplam 20 banliyö seferi ile 15 bin yolcunun taşınacağı modern bir banliyö hattı inşa ediyoruz. Bu hatla sanayi bölgemizle şehir merkezi arasındaki ulaşım sorununu kökten çözüyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konyalı çiftçileri son 17 yılda 7,6 milyar liralık tarımsal destek verdiklerini, Konya’da bir yeni organize sanayi bölgesi, iki teknopark, 23 araştırma-geliştirme merkezi ve yedi tasarım merkezi kurduklarını yineleyerek, Konya’da Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’ni faaliyete geçirmek için çalışmalara başlandığı bilgisini paylaştı.

“KONYA’DA ASELSAN TARAFINDAN UZAKTAN KOMUTALI SİLAH SİSTEMLERİ FABRİKASI KURULACAK”

Konya’ya üçüncü müjdesi olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Selçuklu Aşağıpınarbaşı Mahallesi’nde 300 dönüm hazine taşınmazı üzerinde savunma sanayi alanında stratejik yatırım yapılması amacıyla irtifak hakkı kurulmuştur. Burada ASELSAN Konya Silah Sistemleri Anonim Şirketi tarafından uzaktan komutalı silah sistemleri ve silah üretimleri konusunda çalışacak bir fabrika kuracağız. Hisselerin yüzde 49’u Konya’da savunma sanayi sektöründe hizmet veren firmalara, yüzde 51’i ASELSAN’a ait olacaktır. Fabrika için 65 milyon dolarlık yatırım yapılacak ve bölgede ciddi bir istihdam ortaya çıkacaktır” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konyalı yatırımcıları yaklaşık 16 milyar liralık yatırım teşvikiyle destekleyerek, 54 bin kişilik ilave istihdam oluşturduklarını, şehirdeki 130 bin iş yerine toplam 2 milyar liralık Sosyal Güvenlik Kurumu prim teşviki verdiklerini sözlerine ekledi.

“ANADOLU TOPRAKLARINI BÖLEMEYECEKSİNİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın MHP kanadındaki adaylara destek isteyerek AK Parti ve MHP oylarının Cumhur İttifakı’nda konsolide olmasının önemine vurgu yaparak, “Partimizin içerisinde aman ha oylar konsolide olmalı, sağa sola dağılmamalı, yok şu şöyle demiş, bu böyle demiş yok, biz bir olacağız. Aynı şekilde MHP’li kardeşlerim, onlar da kendi içinde yine konsolide olacaklar. Bitmedi, AK Parti ve MHP’li kardeşlerim birlikte Cumhur İttifakı’nın gereği konsolide olarak, zillet ittifakına buradan yağ çıkmasın” değerlendirmesinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin mutlaka 2023 hedeflerine ulaşması gerektiğini vurguladı.

HDP’li yöneticilerin terör örgütünü öven sözleri ile Kandil’deki terör örgütü elebaşının HDP’ye destek isteyen ifadelerinin yer aldığı videoyu vatandaşlara izleten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Size, bu ülkeyi böldürtmeyeceğiz, bu Anadolu topraklarını bölemeyeceksiniz. Be terbiyesiz, senin o Yeni Zelanda’dakinden ne farkın var? Aynısın. Ne diyor? Avrupa Yakası’nda yaşamazsınız ve kalkıyor İstanbul’a Konstantinapol diyor, vay ahlaksız. Senin buna gücün yeter mi, gücün yeter mi?” ifadelerini kullandı.

“GOLAN TEPELERİ’NİN DE TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

ABD Başkanı Donald Trump’ın dün Suriye’nin Golan Tepeleri’nin İsrail’e ait olduğuna dair açıklamalar yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Sayın Trump, tarih bilinci çok önemli, bu tarih bilincini yenilemeniz lazım. Golan Tepeleri ile ilgili Birleşmiş Milletler’in verdiği kararlar da var, Birleşmiş Milletler’in verdiği kararlarda da buralarda İsrail’in zerre kadar hakkının olmadığı hükmü var. Demek ki bunlara bilgiler doğru yansıtılmıyor. Onun için de bu sabah İslam İşbirliği Teşkilatı Toplantısı’nda da söyledim, burada da söylüyorum, sonuna kadar Golan Tepeleri’nin de takipçisi olacağız.”

HABERE YORUM KAT