1. HABERLER

 2. Çok hapşırmak neye işarettir? hapşırmak iyi mi, kötü mü?
Çok hapşırmak neye işarettir? hapşırmak iyi mi, kötü mü?

Çok hapşırmak neye işarettir? hapşırmak iyi mi, kötü mü?

Çok hapşırmak neye işarettir, hapşırmak iyi mi, kötü mü? sorularınını yanıtı burada. Hapşırma sağlığın korunmasında çok önemlidir. Çok hapşırmak solunum yolundaki bakteriyel veya viral enfeksiyonların sonucu olabileceğini belirtiyor.

A+A-

Çok hapşırmak neye işarettir? sorusu sık hapşıranlar tarafından araştırılıyor. Çok hapşırmak genel olarak bakıldığından vücudumuz için faydalı olduğu gibi gözükse de zararları da vardır.

Hapşırma  bakterileri ve virüslerin burnunu temizleyerek vücudumuzu korur. Burunlarımıza bir şey girdiğinde, beyinlerimizdeki “hapşırma merkezine” bir göz, gözlerimizi, boğazı ve ağzı sıkıca kapatmak için reflekslerimizi işaret eden bir tetikleyici gönderilir. Sonra, göğüs kasları kuvvetlice büzülür ve ardından boğaz kasları hızla gevşer. Final için hava, tükürük ve mukus ile birlikte ağzınızdan ve burnunuzdan dışarı çıkar.

Hapşırıklar hızlıdır: 100 mph hıza ulaşır ve yaklaşık 100.000 mikron havaya bırakırlar  .

Peki Çok hapşırmak neye işarettir?

Çok hapşırmak herhangi bir kokuya alerjiniz olduğununu işareti olabilir. Çok sık hapşırıyorsanız bir hekime başvurarak bu konuda tetkikler yaptırmanızda fayda vardır.

Hapşırmak iyi mi, kötü mü?

Hapşırmanın faydaları hemde zararları vardır bunlar şu şekildedir..

Hapşırmanın iyi yönleri

 •     Hapşırırken beyne ve kalbe olması gerekenden çok daha fazla kan pompalanır. Bu da ferahlama ve rahatlama hissinin oluşmasına sebep olur.
 •     Kan damarlarını genişletir.
 •     Sinüs ve gözyaşı kanallarını açar.
 •     Akciğerde bulunan Zaralı maddelerin dışarı atılmasına sebep olur.
 •     Akciğerde bulunan tüm havanın boşalmasına sebep olduğu için ciğerlere taze hava girmesine yardım eder.
 •     Kalbimizi bir an da olsa durdurarak dinlenmesini sağlar.
 •     Hapşırdıktan sonra ferahlama ve rahatlama sağlar.

Hapşırmanın kötü yönleri

 •     Hapşırık kesilmeye çalışılırsa beyin kanamasına sebep olabilir.
 •     Hapşırırken oluşan yüksek basınç Göz damarlarını çatlatabilir.
 •     Hapşırırken oluşan yüksek basınç kulak zarlarına hasar verebilir.
 •     Yüksek basınç nedeni ile kalbin durmasına sebep olabilir.
 •     Grip, nezle gibi hastalıklar ile hava yolu ile bulaşan hastalıkların yayılmasına ve bulaşmasına sebep olur

HAPŞIRMAK ÖLDÜRÜR MÜ?

Hapşırık kesinlikle engellenmemelidir.Hapşırmak o kadar güçlüdür ki, bastırılması kulak zarı kırılabilir, burun kanamasına neden olabilir veya kan damarlarına zarar verebilir. Hapşırığı tutmak beyin ve burun damarlarındaki basıncı artırır. Hapşırık engellenirse bayılma, damarlarda hasar, beyin kanaması ve kalp krizi gelişebilir.

Hapşırık nasıl geçer?

Bir toplantıda ya da konuşma yaparken kişiler hapşırmak istemez. Hapşırığı durduracak kesin bir yol yoktur. Ancak hapşırma üzerine olan konsantrasyonun dağıtılması ve burnun orta kıkırdağının acı verecek şekilde sıkılması hapşırma refleksini durdurabilir.

Bunun dışında evde de bazı teknikler uygulayarak hapşırığınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Günlük diyetiniz narenciye ve sebzeler gibi zengin C vitamini kaynaklarını içermelidir. C vitamini vücutta histamin üretimini azaltmaya yardımcı olabilir ve böylece hapşırmayı kontrol altına alabilir.

Soğuk algınlığı rahatsızlığından muzdaripken, bir bardak limonata ya da portakal suyu içmek size iyi bir C vitamini dozu verebilir. Bu, burun akıntısı ve hapşırma semptomlarının tedavisine yardımcı olacaktır. C vitamini yolu Antioksidan özellikleri, vücut tarafından üretilen histamini kontrol eder ve böylece hapşırmayı azaltır.

Polen ve sigaraya alerjisi olan kişiler, bu alerjenlerin burun pasajlarını tahriş etmesini önlemek için dışarıya çıkarken daima burunlarını örtmelidir.

İşte Bazı Ev Çareleri:

1. Buhar

Nazal pasajınızdaki tahrişleri azaltmanın en basit yollarından biri buharı solumaktır. Herkes evde pahalı bir ekipman veya özel bir madde gerektirmediğinden bunu yapabilir.

Bir kase kaynar su hazırlayın.

Başınızı kabın üzerine koyun, böylece buharı 15-20 dakika içinde solumalısınız.

Başınızı yumuşak ve temiz bir havluyla kaplayabilirsiniz. Bu yöntemi maliyetten endişe etmeden günde 2-3 kez uygulayabilirsiniz. Birkaç gün sonra daha iyi hissedeceksiniz.

Sürekli hapşırma tedavilerine ek olarak, buhar sudan kulaklarınızdan kurtulmanıza yardımcı olmak için iyi bir alternatiftir.

2. Tuz

Tuz - Hapşırma için Ana Telafiler

Etkili antibakteriyel olduğu için tuz hapşırma için en iyi ev ilaçlarından biri olarak görülebilir. Hapşırdığınızda en çok etkilenen hem burun hem de boğazdaki ağrıyı hafifletebilir.

Bazı kaşık tuzları ılık suya karıştırın.

Günlük olarak 4-5 kez gargara yapmak için bu karışımı kullanın.

HABERE YORUM KAT