1. HABERLER

  2. Bluetooth ile dosya transferi güvenli mi?
Bluetooth ile dosya transferi güvenli mi?

Bluetooth ile dosya transferi güvenli mi?

Bluetooth teknolojisi yine birçoğumuzun gerek çeşitli verilerimizi aktarıyorken yine gerekse de yeni satın almış olduğumuz bir çeşit aygıtı eşleştiriyorken sürekli olarak kullanmakta olduğumuz bir çeşit yöntemdir.

A+A-

Yine bu yazımızda da olmazsa olmazlardan olan bluetooth teknolojisinin güvenli olup olmadığını konuşacağız ve fazla detaya da inmemeye çalışacağız. En basit şekliyle sizlere bu teknolojiyi ve bu teknolojinin güvenlik seviyesini aktaracağız.

Bluetooth Güvenli mi?

Bluetooth teknolojisinin güvenlik seviyesini sorgulayabiliriz. Bluetooth yolu ile bilgisayarımızdan mobil cihazlarımıza bir veri paylaşmaya kalktığımızda yine bu verinin farklı kişiler tarafından görülebilmesi ve hatta cihazımıza da erişimin sağlanabilmesi olasılıkları da son derece yüksektir.

Bluetooth da herhangi bir çeşit kablosuz sinyal benzeri verilerimizi bilmiş olduğumuz bir çeşit nokta üstünden gönderdiği takdir de yanlış bireylerin bu paylaşımları takip edebilmeleri verilere hatta yine cihaza erişebilmeleri de hiçte zor olmaz. Bu noktada yine Bluetooth güvenli bir yöntem gibi görünmemektedir. Bu noktada yine Bluetooth cihazların bizlerin güvenliğini nasıl sağladıkları da belli oluyor.

Bluetooth Cihazları Güvenliği Nasıl Sağlar?

Bluetooth cihazlar yine bizlerin verilerini üç farklı yol ile korumaktadır. İlki tahmin edebileceğiniz gibi eşleştirme teknolojisi. Yine Bluetotoh’u kullanıp verilerimizi paylaşmayı istediğiniz takdir de yine öncelikle verilerimizi gönderebileceğimiz cihazlara bağlamamız oldukça önem arz etmektedir. Bunun içni de yine iki farklı cihazın birbirlerini görebilmeleri, kabul etmeleri şartı bulunmaktadır.

Yine bahsi geçen bu koruma bir ev içerisinde anlam ifade etmemekte olabilir. Fakat yine herkese açık bir bölgede cihazınıza da hiç tanımamakta olduğunuz bir bireyin erişmesine engel olmaktadır. Bir diğer ikinci güvenli cihazlar da 128 bit kriptolamayı kullanmaktalar ve yine veri alımları gönderimleri anında frekans şifrelenir.

Bu da yetkisiz olarak erişebilme durumlarını ortadan tam anlamıyla kaldırmaktadır yine Bluetooth cihazınızı kapattığınız zaman o cihaz tespit edilemez konuma geçmektedir ve bu geçtiği durumda farklı cihazın onu tespit edebilmesi, Bluetooth aracılığı ile verileri çalabilmesi de mümkün olamaz.

HABERE YORUM KAT