1. HABERLER

  2. Bir buçuk günde kaç saat vardır?
Bir buçuk günde kaç saat vardır?

Bir buçuk günde kaç saat vardır?

FM TV'de yayınlanan bilge yarışması programda, "Bir buçuk günde kaç saat vardır?" sorusu öğrencilere soran hoca, bakın ne cevaplar aldı.

A+A-

Bir yıl ve bir ay kaç saniyeden oluşur? Bir yılda kaç dakika ve kaç saat vardır? Bir saat kaç saniyedir? Bir gün kaç dakikadır? Bir ay kaç saattir? Bir ay kaç dakikadır? Bir yıl kaç dakikadır?

Bir buçuk günde kaç saat vardır?

Bir buçuk günde, 36 saat vardır.

Saatler Hakkında 6 İlginç Bilgi

Saatlerin hikayelerini ne kadar iyi biliyoruz? Saatler hakkında bildiğimiz şeylerden ne kadar eminiz? Bu ve daha birçok soruya yanıt bulabileceğiniz tüm ilginç bilgileri derledik.

Geçmişten günümüze gelen ve her daim bize eşlik eden bir tarihi eserdir saat! Hayatın her anında yanımızda olan, dünyadaki en büyük gelişmelerde rolü olan, filmlerden uzaya her yerde rastlayabileceğiniz değişik tasarımlarıyla tüm o güzel saatler, binlerce yıllık araştırma ve geliştirmenin muhteşem bir sonucudur. Saat&Saat ekibi olarak, hayat yoldaşımız olan saatler hakkındaki daha önce hiç duymadığınız bilgileri sizlerle paylaşmak istedik!
1. İlk Kol Saati

Günümüzde erkeklerin en önemli aksesuarlarından biri olan kol saatleri, tarihte ilk olarak kadınlar için üretilmişti. Birinci Dünya Savaşından önce erkekler cep saatlerini kullanmayı tercih ederdi. Kol saatleri sadece kadınlar için tasarlanırdı ve temel olarak dekoratif statü sembolleri olarak kullanılırdı. İlk kol saatini kimin kullandığı hakkında ise iki büyük söylenti var. Bazıları, ilk kol saatinin 1868’de İsviçre’li Patek Philippe firması tarafından Macaristan kontesi Koscowicz için üretildiğini iddia ediyor. Bazıları ise ilk kol saatinin Napolyon’un kız kardeşi Caroline Murat için 1810 yılında üretildiğini iddia ediyor. Hangi leydi olduğu kesin olarak bilinmese de ilk kol saatinin bir kadın tarafından kullanıldığı bir gerçek!
2. Dünyanın En Çok Parça İçeren Saati

Patek Philippe Caliber 89, dünyanın en çok parça içeren mekanik cep saatidir. 1989 yılında 18 ayar altından imal edilmiş, 24 tane el içeren, bir termometre ve bir yıldız şeması da dahil olmak üzere 33 ekstra özelliğe sahip olan, toplamda 1.728 komponent içeren bir cep saatidir.
3. Gülen Yüz Etkisi

Saat mağazalarında sergilenen kol saatlerinin neden genellikle onu on geçeyi gösterdiğini hiç merak ettiniz mi? Saatler, saat severlerin beğenisine sunulurken genelde onu on geçe ya da ikiye on kala saatlerini gösterir. Bunun sebebi ise akrep ve yelkovanın bu saatleri gösterirken bir gülen yüzü andırmasıdır. Bu görsel farkında olmadan müşterinin modunu yükseltir ve olumlu bir alışveriş deneyimi sağlar.
4. Uzay Yolculuğu Yapan İlk Saat

Ünlü astronot Yuri Gagarin’in Vostok One’a pilotluk yaptığında taktığı ve 12 Nisan 1961’de uzayda kullandığı saat Pobeda markalı bir navigatör saatti. Gagarin’in uzay yolculuğundan sonra Sovyet hükümeti, Pobeda markasının adını “Poljot” yani “Uçuş” olarakdeğiştirdi. Pobeda, yüksek kalitesi, dayanıklılığı ve zamanı göstermedeki doğruluğu göz önüne alındığında uzay yolculuğunda kullanılması anlaşılabilir bir seçim olmuştur.

Ünlü astronot Yuri Gagarin’in Vostok One’a pilotluk yaptığında taktığı ve 12 Nisan 1961’de uzayda kullandığı saat Pobeda markalı bir navigatör saatti. Gagarin’in uzay yolculuğundan sonra Sovyet hükümeti, Pobeda markasının adını “Poljot” yani “Uçuş” olarakdeğiştirdi. Pobeda, yüksek kalitesi, dayanıklılığı ve zamanı göstermedeki doğruluğu göz önüne alındığında uzay yolculuğunda kullanılması anlaşılabilir bir seçim olmuştur.
5. Saat ve Sol Bilek İlişkisi

Saatlerin neden genellikle sol kola takıldığını hiç düşündünüz mü? Aslında mantığı gayet basit! Dünyadaki insanların çoğunluğu sağ elini kullanır, bu yüzden kol saatleri giderek daha popüler hale geldiğinde, kullanıcılar saatlerini sol bileğe takmayı daha uygun bulmuşlardır. Baskın elinizi daha sık kullanırsınız, bu yüzden çalışırken sol kolunuzdaki saate bakmak daha kolaydır. Ayrıca saati baskın olmayan elde kullanmanız, saatin kırılması, bozulması ve ya sizin zarar görme ihtimalinizi düşürür. Aynı prensip akıllı saatler için geçerlidir ve baskın olmayan elinizi kullanarak bu tip saatleri çalıştırmak zor olabilir. Bazı akıllı saat üreticileri bile, hem tasarımından hem de işlevselliğinden ötürü saatin sol kola takılmasını tavsiye eder. Örneğin kalp atışı ölçme özelliği saati sadece sol kolunuza takarsanız doğru sonuçları verecektir.
6. En Değişik Casio G-Shock Dayanıklılık Testi

Günümüzde bir saatin dayanıklılığını testetmek için birçok gelişmiş yöntem var. Fakat 80’lere dönüp baktığımızda, bu tür işlerin biraz daha farklı yürüdüğünü göreceksiniz. Casio mühendisi Kikuo Ibe, her koşula dayanıklı bir saat serisi çıkarmak istiyordu: G-Shock. Gelecekte devrim yaratacağı henüz bilinmeyen bu kişisel projesini geliştirirken, prototipleri dayanıklılık testine sokması gerekiyordu ve Casio laboratuvarları buna izin vermiyordu. Mühendis Ibe de çözümü saatleri dördüncü kattaki erkekler tuvaletinden aşağı atarak test etmekte buldu. Ibe, saatlerinin çarpmaya dayanıklılığını bir süre böyle test etmiştir.

İLGİLİ HABER:

1 Yıl Kaç Gün, Kaç Hafta, Kaç Dakika, Kaç Saniye, Kaç Ay, Kaç Mevsim eder?

1 yıl 365 Gün 6 Saattir.

1 yıl 4 Mevsimdir.

1 yıl 12 Aydır.

1 yıl 52 Haftadır.

1 yıl 8766 Saattir.

1 yıl 525.960 Dakikadır.

1 yıl 31.557.600 Saniyedir.1 yıl 1.893.456.000 Salisedir.

Bir çok takvime göre Yıl hesabı farklı olsa da ülkemizde 1926’dan beri kullanılan Miladi Takvim’e göre bu hesaplamaları bakmak en doğrusudur.

Bir astronomik yıl yaklaşık olarak 365,242 güne denk gelmektedir. Ülkemizde kullandığımız takvime göre 1 yılı 365 gün kabul ediyoruz ama astronomik takvime göre ortaya çıkan 6 saati 4 yıl da bir defa Şubat ayına ekliyoruz. Bu durumda ise 4 yılda 1 kere artık yıl ortaya çıkıyor. Bu artık yıl ise fazladan kalan 6 saati takvime ekleyemediğimiz içindir. 6*4=24 Saat yapar.

Bu da 4 yılda bir kez Şubat ayına yansıyarak Şubat ayı 4 yılda 1 kez 29 çeker.

Bazı ziyaretçilerimiz 12 ay kaç gün diye sormaktadır. 12 Ayın 1 yıla denk geldiğini söyleyelim yani 12 ay 1 yıl olduğundan 1 yıl kaç gün sorusuyla 12 ay kaç gün sorusunun cevabı aynıdır.

 

HABERE YORUM KAT