1. HABERLER

  2. Beyaz iltihaplı sivilce neden olur? İltihaplı sivilce patlatılmalı mı?
Beyaz iltihaplı sivilce neden olur? İltihaplı sivilce patlatılmalı mı?

Beyaz iltihaplı sivilce neden olur? İltihaplı sivilce patlatılmalı mı?

Beyaz iltihaplı sivilce Sivilce vücudunuzun hemen hemen her yerinde bulunabilir. En sık yüz, sırt, boyun, göğüs ve omuzlarınızda görülmektedir. Peki hiç düşündünüz mü "Beyaz iltihaplı sivilce neden olur? İltihaplı sivilce patlatılmalı mı?" işte bütün bu soruların yanıtı haberimizde.

A+A-

Beyaz iltihaplı sivilce, cildinizin gözenekleri yağ, ölü cilt veya bakteri ile tıkandığında meydana gelir. Sivilce oluşumu genel olarak herkes için ortak bir problem. Sivilce oluşumu vücudun her yerinde farklı sebeplere bağlı olarak görülmektedir ancak yüz bölgesinde çıkan sivilceler oldukça can sıkıcı bir durum.

Sivilce saç köklerinin yağ ve ölü cilt hücreleri ile tıkandığında meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle beyaz noktalara, siyah noktalara veya sivilcelere neden olur ve genellikle yüz, alın, göğüs, sırt ve omuzlarda görülür. Sivilce, gençler arasında en yaygın olanıdır, ancak her yaştan insanı etkiler.

Etkili tedaviler mevcuttur, ancak akne kalıcı olabilir. Sivilceler ve yumrular yavaşça iyileşir ve biri uzaklaşmaya başladığında, diğerleri ekinmiş gibi görünür.

Ciddiyetine bağlı olarak, sivilce duygusal sıkıntıya neden olabilir ve cildi yaralayabilir. Tedaviye ne kadar erken başlarsanız, bu tür sorunlara yakalanma riskiniz o kadar düşük olur.

İLTİHAPLI SİVİLCE NEDEN OLUŞUR?

İltihaplı sivilceleri tedavi etme aşamasına geçmeden önce neden ve nasıl oluştuklarının tespit edilmesi ve buna göre önlemlerinin alınması, yeni sivilce oluşumunun önüne geçilmesi açısından ve varolan aknelerin geçirilmesinde başarılı sonuç elde etme açısından elzem bir konudur.

İltihaplı çıbanların oluşmasının aynı normal sivilceler gibi bir sürü sebebi olabilir zaten sivilce problemini birkaç sebebe dayandırmak doğru bir davranış değildir sivilceler bir sürü faktörün birleşmesiyle oluşur. Vücudu rahatsız eden şeyler birleşerek vücudun tepki vermesine yol açarlar vücut ise tepkiyi bazen sivilce çıkartarak bazen siyah nokta oluşturarak verir yani eğer sivilcelerinizin neden olduğunu merak ediyorsanız buna tek bir cevap veremeyiz ama aşağıdaki sebeplerden kendinize uygun olanları bularak iltihaplı sivilcelerinizin neden oluştuğu ile ilgili fikir üretebilirsiniz.

İltihaplı sivilce patlatılmalı mı?

Uzmanlara göre, Sivilcesi olan bir kişinin kendisinin sivilcesini sıkması doğru değildir.  Çünkü sivilceyi küçük bir kesecik olarak düşünmek gerekmektedir. Kesecek sıkıştırıldığında alttan patladığında diğer alttaki deri dokularını etkileyerek iz bırakma ihtimalini yükselmiş oluyoruz. Bununla beraber sivilce hekim strel bir şekilde açıp temizlerse veya hekim kontrolünde bir uzman temizlerse sağlıklı bir işlemdir. Üstelik bir tedavi yöntemidir.

Sivilce Neden olur?

Dört ana faktör sivilceye neden olur:

  1. Vücudun Aşırı yağ üretimi
  2. Yağ ve ölü cilt hücreleri tarafından tıkanmış saç kökleri
  3. Bakteriler
  4. Bir tür hormonun (androjenler) aşırı aktivitesi

Sivilce Tetikleyen en büyük 3 faktör

Bu faktörler sivilceyi tetikleyebilir veya şiddetlendirebilir:

Hormonlar:

Androjenler ergenlik döneminde kız ve erkeklerde artan ve yağ bezlerinin büyümesine ve daha fazla sebum yapmasına neden olan hormonlardır. Hamilelik ve oral kontraseptif kullanımı ile ilgili hormonal değişiklikler de sebum üretimini etkileyebilir. Düşük miktarlarda androjen kadınların kanında dolaşımda bulunur ve sivilceyi daha da kötüleştirebilir.

Diyet:

Çalışmalar, yağsız süt ve karbonhidrat bakımından zengin gıdalar - ekmek, simit ve cips gibi - bazı diyet faktörlerinin sivilceyi daha da kötüleştirebileceğini göstermektedir. Çikolata, uzun süre sivilce yaptığını düşünüyor. Akneli 14 erkekten oluşan küçük bir çalışma, çikolata yemenin semptomların kötüleşmesi ile ilgili olduğunu gösterdi. Bunun neden olduğunu ve sivilceleri olan kişilerin belirli diyet kısıtlamalarını izlemekten fayda sağlayıp sağlayamayacağını incelemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Stres.

Stres sivilceyi daha da kötüleştirebilir.

Sivilce için Risk faktörleri

Yaş. Her yaştan insanlar sivilce alabilir, ancak gençlerde en yaygın olanıdır.

Hormonal değişiklikler. Bu tür değişiklikler gençler, kadınlar ve kızlarda ve kortikosteroid, androjen veya lityum içerenler de dahil olmak üzere bazı ilaçları kullanan kişilerde yaygındır.

Aile öyküsü. Genetik sivilcede rol oynar. Her iki ebeveyni sivilce olsaydı, siz de geliştirmelisiniz.
Yağlı veya yağlı maddeler. Cildinizin yağlı losyonlar ve kremlerle veya kızartm kabı bulunan bir mutfak gibi bir çalışma alanında gresle temas ettiği yerlerde sivilce gelişebilir.

Cildinize sürtünme veya baskı. Buna telefon, cep telefonu, kask, yaka ve sırt çantası gibi eşyalar neden olabilir.
Stres. Stres sivilceye neden olmaz, ama zaten sivilceniz varsa daha da kötüleşebilir.

ÖNEMLİ NOT: İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

HABERE YORUM KAT