1. HABERLER

  2. Beka meselesi nedir, Beka sorunu ne demektir?
Beka meselesi nedir, Beka sorunu ne demektir?

Beka meselesi nedir, Beka sorunu ne demektir?

"Beka meselesi nedir, Beka sorunu ne demektir?" soruları ve beka kelimesinin anlamı araştırılıyor.

A+A-

"Beka meselesi" açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştirilen Cumhur İttifakı’nın Büyük Ankara Mitinginde açıklamalar yapmıştı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli açıklamasında, “Beka sorunu yok demek, tarihi şark meselesine göz yummak demektir. Beka sorunu yok demek milli mücadeleyi unutturmak demektir.” cümlesine yer verdi.

Peki Beka meselesi nedir, Beka sorunu ne demektir? bu soruların yanıtını sizler için araştırdık

Beka kısa anlamı; Bir devletin toprak bütünlüğünü, ahdi hukukunu ve anayasal düzenini iç ve dış tehditlere karşı koruması suretiyle hayatiyetini devam ettirmesi anlamındadır. 

BEKA NEDİR?

Bir devletin toprak bütünlüğünü, ahdi hukukunu ve anayasal düzenini iç ve dış tehditlere karşı koruması suretiyle hayatiyetini devam ettirmesi anlamındadır.

Arapça bir kelime olan Beka “Kalıcı-Varlık-Var olmak- Ölmezlik-Sonu bulunmamak” anlamlarına gelmektedir. Tasavvufta “ Bekâ Billah” gibi bir deyim vardır. İnsanın beşeri niteliklerden arınarak ruhanî niteliklerle donanması anlamına gelir.

İslâm âlimleri “Tarikatlar”ın varlığını da bu deyimle açıklamışlardır. Günümüzde sanki uluslararası siyaset deyimi olarak canlanmıştır.

Bu kullanım şekli Türk kültüründe “Devlet-Ebed-Müddet” yani “Sonsuz olan devlet” demektir. Deyim sanki değişmeyen anlamında “Töz” ile de ilgili bir anlam da içerebilir. Daha geniş bir çerçevede devletlerin var olmaları ve varlıklarını korumaları için stratejik proje ve hedefleri işaret edilmektedir.

Bahçeli: Seçim yenileme kararı beka meselesidir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ülkemizin bekasını ilgilendiren meselelerde, siyasi görüş ayrılıklarımızı bir tarafa koyarak, 82 milyon hep birlikte Türkiye ittifakı olarak hareket etmeliyiz" sözlerini değerlendirdi. Bahçeli, "İstanbul'da bir şeyler olmuş, olmaya da devam etmektedir. Türkiye ittifakından bahsetmek kafamızdaki soru işaretlerini çoğaltmıştır. Ülke bazlı siyasi bir ittifak olamaz. Bizim ittifakımız cumhurladır, bizim ittifakımız AKP'li kardeşlerimledir. Siyasi görüş ayrılıklarını elbette kenara itmeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye ittifakıyla neyi kast ettiğini bilemeyiz. Zillet ittifakı tarafından istismar edildiğini görüyoruz. Bizim bildiğimiz Cumhur İttifakı'dır" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT