1. HABERLER

  2. “17 yılda Malatya'ya 20 milyar liralık yatırım yaptık”
“17 yılda Malatya'ya 20 milyar liralık yatırım yaptık”

“17 yılda Malatya'ya 20 milyar liralık yatırım yaptık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya mitinginde yaptığı konuşmada, Malatya’ya hizmet etmenin sadece bir görev değil, aynı zamanda büyük bir onur vesilesi olduğunu dile getirerek, “Son 17 yılda Malatya'ya 20 milyar liralık yatırım yaptık” dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart Mahallî İdareler Seçimleri kampanyası kapsamında Malatya mitingine katıldı. Malatya Büyükşehir Belediyesi yanında düzenlenen mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

“VERDİĞİNİZ GÜÇLÜ DESTEKLE BİZE İŞARET ETTİĞİNİZ HEDEFLERİN BİLİNCİNDEYİZ”

24 Haziran’da Malatya’nın, yüzde 70’e yakın bir oyla kendisine Cumhurbaşkanı olarak ikinci kez hizmet etme görevi verdiğini, yüzde 70 oyla Cumhur İttifakı’na, yüzde 54 oyla AK Parti’ye destek verdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatyalılara teşekkür etti ve “Rabbim yol arkadaşlığımızı, dayanışmamızı daim ve kaim eylesin” dedi.

Siyasi anlayışlarında millete efendilik değil, hizmetkârlık olduğunu, sandıktan çıkan her oya sorumluluk olarak baktıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son 17 yılda kazandığımız her seçimden sonra, sırtımızdaki yük daha da ağırlaştı. 24 Haziran’da omuzlarımıza yüklediğiniz mesuliyetin farkındayız. Verdiğiniz bu güçlü destekle bize işaret ettiğiniz hedeflerin bilincindeyiz” diye konuştu.

Milletin mesajını alarak 24 Haziran’dan itibaren hemen çalışmaya başladıklarını ve milletin emanetine asla halel getirmeyeceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, tevazu, alçak gönüllük ve hizmet aşkından taviz vermeyeceklerini, irade, erdem ve cesaretle Türkiye’yi şahlandırma mücadelesini kesintisiz bir şekilde sürdüreceklerini söyledi.

“ÜLKEMİZİN YÜZ YÜZE BULUNDUĞU TEHDİT VE TEHLİKELERDEN ASLA BAHSETMİYORLAR”

Ülkeyi ve milleti 2023 hedefleriyle buluşturma uğrunda aşılması gereken son bir engelin, son bir virajın olduğunu belirterek 31 Mart seçimlerini de yine zaferle neticelendirmeleri gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart’ta Malatya’nın partisine iradesine sahip çıkmasını istedi.

Muhalefetin, ısrarla 31 Mart seçimlerini önemsizleştirmeye; seçimin sıradan, basit, olağan bir yerel seçim olduğunu iddia ettiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin yüz yüze bulunduğu tehdit ve tehlikelerden asla bahsetmiyorlar. Ne terör gibi bir dertleri var ne Irak gibi bir gündemleri var. Ne güvenli bölge gibi bir planları ne de Suriye’de kalıcı barışa dair teklifleri var” şeklinde konuştu.

Muhalefetin; Suriye’nin kuzeyindeki terör koridoruyla nasıl mücadele edileceğine dair tek bir fikir dahi geliştirmediğine, bölücü terör örgütüne giden tırlar dolusu silahları ağızlarına dahi almadığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Karadeniz’de ne olduğundan, Ege’de, Akdeniz’de hangi güç mücadelelerinin yaşandığından haberleri bile yok.  Bırakın haberdar olmayı, bırakın bizim mücadelemize destek vermeyi, çoğu zaman menfaatlerimizi koruma noktasında attığımız stratejik adımlardan dahi rahatsız oluyorlar. Türkiye tarihinde ilk kez kendi gemileriyle Doğu Akdeniz’de doğal gaz arıyor, CHP’liler bunu bile dillerine doluyor. Ülkemiz Rumlara ve bölgedeki diğer güçlere rağmen böyle kritik bir hamle gerçekleştiriyor, CHP bunu bile engellemeye çalışıyor. Meclis kürsüsünde Rumlarla aynı dili konuşup Rum tezlerine sözcülük, borazanlık yapıp, Yunan gazetelerine manşet oluyorlar.”

“MİLLÎ HASSASİYETLERİ BİR TARAFA BIRAKIRSANIZ, ORADAN ORAYA SAVRULMAKTAN KURTULAMAZSINIZ”

Cehaletle gaflet, gafletle ihanet arasında çok ince bir çizginin bulunduğunu; bu ince çizgi kaçırıldığında kişinin kendisini ihanet çukurunda bulabileceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “O hassas ayrımı önemsemediğiniz zaman, kendinizi birden Türkiye düşmanlarının ekmeğine yağ sürerken bulursunuz. Millî hassasiyetleri bir tarafa bırakırsanız, oradan oraya savrulmaktan kurtulamazsınız” diye ekledi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) cehaletle gaflet, gafletle ihanet arasında gidip geldiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Mevcut yönetim altında CHP, milli irade düşmanları tarafından kullanılan bir koçbaşına dönmüştür. Bugün CHP, Türkiye’ye yönelik husumet besleyenlerin istedikleri gibi yönlendirdiği, parmaklarında oynattığı bir aparata dönüşmüştür. Bugün CHP, tarihinin en büyük kimlik bunalımını yaşamaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Ana muhalefet partisi liderinin YPG terör örgütüyle ilgili yaptığı açıklamaları, 15 Temmuz demokrasi zaferi ile ilgili gerçeği yansıtmayan beyanlarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bakınız, Güneydoğu’da, Doğu’da Bay Kemal hiçbir yerde yok. Ve İstanbul gibi yerlerde vesaire, bu sefer terör örgütünün desteklediği HDP de oralarda yok. Ve sözde İyi Parti’yle bu noktada iyi birleştiler, Saadetcik de yanlarında, beraberler” ifadelerini kullandı.

CHP liderinin sadece 15 Temmuz destanına leke sürmekle kalmayıp utanmadan 82 milyonun huzurunda YPG terör örgütüne de sahip çıktığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu parti liderinin, PKK’nın Suriye kolu olan YPG terör örgütünün Türkiye için bir tehdit oluşturmadığı yönündeki iddiasına dikkat çekti.

“GELDİĞİMİZ NOKTA İTİBARIYLA TÜRKİYE’DE ARTIK DEVŞİRME MUHALEFET SORUNU VARDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar 23 bin tır dolusu silahla donatılan, Suriye’de binlerce insanı katleden, yüz binlercesini sürgün eden, 10-12 yaşındaki çocukların eline silah veren zorla savaştıran bir katil sürüsünü CHP Genel Başkanı Kanarya Sevenler Derneği gibi mi görüyor?  Şimdi ben burada, işte geçenlerde bir ulusal televizyon kanalında YPG bize saldırmaz diyen Bay Kemal’e soruyorum, hadi YPG terör örgütünün Suriye’de işlediği insanlık suçlarını duymadın, görmedin, peki bu örgütün ülkemizdeki eylemlerinden de haberin yok mu? Yahu PKK’yı Avrupa Birliği terör örgütü ilan ediyor, ya sen Kanaryalar Derneği mi ilan ediyorsun? YPG’nin şehit ettiği güvenlik görevlilerimizden de haberin yok mu? YPG’li teröristler tarafından Güven Park’ta vahşice katledilen insanlarımızdan da bilgin yok? Hadi bu örgütün Suriye’de enkaza çevirdiği şehirleri görmedin, daha bir sene önce sınır illerimize atılan roketleri de mi duymadın Bay Kemal?  Zeytin Dalı Harekâtı öncesinde Hatay’a ve Kilis’e yapılan 162 ciddi tacizden mi bilgin yok?  Yahu sen ne menem insansın, hiçbir şeyden haberin yok. Dokuz kere mağlup oldun, yine koltukta oturuyorsun, dünyada böyle bir örneği yok. YPG roketlerinin Çalık Camiinde şehit ettiği kardeşlerimizden mi habersizsin?”

Türkiye gibi bir devletin böyle bir muhalefete, böyle bir muhalefet genel başkanına sahip olmasının ülke adına utanç verici olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi ülkesinin gerçeklerinden bu derece habersiz, kendi ülkesinin yüzleştiği tehdit ve tehlikelerden bu kadar uzakta bir muhalefet partisinin, dünyanın hiçbir yerinde bulunamayacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geldiğimiz nokta itibarıyla Türkiye’de artık muhalefet açığı değil, devşirme muhalefet sorunu vardır. Bugün ülkemizde PKK’nın Suriye kolunun avukatlığını yapan, örgütün halkla ilişkiler ofisi gibi çalışan bir muhalefet problemi vardır. Terör örgütlerine canlı kalkan olmayı kendine vazife edinen bu muhalefet zihniyeti, maalesef Türkiye’nin en büyük açmazlarından biridir” sözlerine yer verdi.

Sadece kendilerinin değil, milletin de CHP liderinin bu söylemlerini işittikçe ülke adına endişelenmesinin doğal olduğunu, CHP’ye gönül veren vatandaşların, partilerinin gidişatıyla ilgili ciddi kaygılarının olduğunu belirtti.

“BU MİLLETİN ÇUKUR, KANAL AÇMAYA PARASI YOK, HİZMETE VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları ekledi: “Pensilvanya ve Kandil’le geliştirilen bu yakınlaşmanın bilhassa CHP seçmenini çok ciddi rencide ettiğinin farkındayım. Aynı şekilde milliyetçi muhafazakâr tabana sahip diğer ittifak ortakları da Bay Kemal’in söylemlerini içlerine sindiremiyor. Parti başkanları koltuk sevdası uğruna Bay Kemal’in bölücü örgütün uzantılarına verdiği desteği görmezden gelse de tabanları bunu kabul etmiyor. Her ne kadar üst yönetim Bay Kemal’in hokkabazlıklarına ses çıkarmasa da bu partilerin tabanları çevrilen dolapları gayet iyi biliyor. İnşallah bu kardeşlerim, 31 Mart günü sandıkta parti yöneticilerine gerekli ikazı yapacaklardır. Kandil ve Pensilvanya’yla girilen bu kirli ittifaka CHP, İyi Parti ve Saadet’e gönül vermiş vatandaşlarım ‘artık yeter’ diyecektir.”

Konuşmasında; bölücü terör örgütü güdümündeki parti yetkililerinin, terör örgütü ve elebaşı lehine ifadelerini ve Cumhur İttifakı aleyhine açıklamalarını meydandaki ekrandan vatandaşlara izleten Cumhurbaşkanı Erdoğan,  bölücü örgüt güdümündeki partinin, ‘Erdoğan, evet HDP’ye oy verenleri terörist ilan ediyor’ şeklinde gerçeği yansıtmayan ifadelerine de değindi.

Hiçbir yerde böyle bir ifadesinin olmadığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama başındakiler olarak sizler teröristsiniz. Çünkü sizler bu terör örgütüne destek verdiniz, veriyorsunuz. Ve belediyelerinize gönderilen paraları Kandil’e gönderen sizsiniz. Niçin buralar kayyuma teslim edildi? Yargı bu kararı neden verdi? İşte bundan verdi. Bundan sonra da aynı şey olursa, aynı kararı ben inanıyorum ki bizim yargımız alacaktır. Neden? Çünkü bu milletin çukur, kanal açmaya parası yok, hizmete var” şeklinde konuştu.

Milletin, kimin kimlerle olduğunu, kimlerle yol yürüyüp kimlere yoldaşlık ettiğini gördüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sütre arkasında hangi kirli pazarlıkların döndüğünü, hangi hesapların yapıldığını milletin gayet iyi bildiğini söyledi.

“VERECEĞİNİZ OYLARLA TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDE YEPYENİ BİR UFUK AÇACAKSINIZ”

Millet İttifakı’nın; milletin geleceğine pusu kurma, Türkiye’nin istikbalini karartma, Türkiye’yi Suriye’deki kazanımlardan koparma, terör örgütlerini tekrar milletin başına musallat etme ittifakı olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “31 Mart sadece partilerin, adayların yarıştığı bir seçim değildir. Bu seçim belediye başkanlıkları yanında bir beka seçimidir beka. 31 Mart, ülkemizin ayaklarına vurulmaya çalışılan prangaları kırma seçimidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “31 Mart, Suriye’de, Irak’ta oynanan oyunu kalıcı olarak bozma seçimidir. 31 Mart, Türkiye’yi terör kuşağıyla çevrelemek isteyenlere hadlerini bildirme seçimidir. 31 Mart, hile ile bölücü örgütün uzantılarını belediyelere doldurmaya çalışanlara esaslı bir ders verme seçimidir. 31 Mart Pensilvanya ile Kandil’le anlaşıp sizin iradenize, halkın iradesine siyasi tünel kazanlara geçit vermeme seçimidir. İşte bunun için 31 Mart’ta sadece Malatya Büyükşehir Belediye Başkanını seçmeyeceksiniz. 31 Mart’ta sadece ilçe belediye başkanlarını, meclis üyelerini, muhtarları seçmeyeceksiniz. 31 Mart’ta milletimizin birliğine, dirliğine, kardeşliğine saldıranları sandıkta sizler püskürteceksiniz. 31 Mart’ta sandığa giderek vereceğiniz oylarla Türkiye’nin önünde yepyeni bir ufuk açacaksınız.”

MALATYA’YA YAPILAN YATIRIMLAR

Şehrin tarihî kimliğine atıfta bulunarak, Malatya’ya hizmet etmenin kendileri için sadece bir görev değil, aynı zamanda büyük bir onur vesilesi olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen 17 yılda Malatya’ya 20 milyar liralık yatırım yaptıklarını hatırlattı.

Bu yatırımlar arasında eğitimde; 4 bin 726 yeni dersliğin, 9 bin 800 kişi kapasiteli öğrenci yurt binalarının,  27 bin seyirci kapasiteli stadyumun, spor salonu, yüzme havuzu, olimpik kapalı yüzme havuzu gibi spor tesislerinin yanı sıra şehirdeki ikinci bir devlet üniversitesi olan Turgut Özal Üniversitesi’nin olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan Malatya’ya, sağlıkta 800 yataklı Malatya Şehir Hastanesi’nin de içinde olduğu dokuzuu hastane toplam 49 sağlık tesisini kazandırdıklarını dile getirdi.

Malatyalı ihtiyaç sahibi vatandaşlara 2 milyar lira kaynak, çiftçilere 1,3 milyar lira tarımsal destek, girişimcilere 7,5 milyar liralık yatırım teşviki sağladıklarına, şehirde 12 bin 163 konut projesini hayata geçirdiklerine, 61 tarihî eseri restore ettiklerine, 36 km olan bölünmüş yol uzunluğunu 387 km’ye çıkardıklarına, Karahan, Erkenek, Sarsap tünelleri ile Malatya-Hekimhan Yolundaki 7 çift tüplü tünelleri, Turgut Özal Viyadüğünü tamamlayarak trafiğe açtıklarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya’ya 9 baraj ve gölet inşa ettiklerini, bir organize sanayi bölgesi, bir teknopark, 3 AR-GE merkezi kazandırdıklarını sözlerine ekledi.

Ulaşım, sağlık, eğitim, sulama, tarım, sanayi alanlarında şehirde yapılan, yapımı devam eden, proje veya ihale aşamasında olan diğer yatırım ve hizmetlerden de örnekler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün bu hizmetlerin devamı için Malatya’dan 31 Mart için destek istediğini söyledi.

Malatya’da Büyükşehir Belediyesi’nde ve 11 ilçede AK Parti, 2 ilçede Cumhur İttifakı kapsamında Milliyetçi Hareket Partisi adaylarıyla seçime girdiklerine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birbirimizi asla bölmeyeceğiz, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız” dedi.

HABERE YORUM KAT