1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Google, yüzlerce YouTube kanalını 'Dezenformasyon yaptılar' diyerek kapattı
Google, yüzlerce YouTube kanalını 'Dezenformasyon yaptılar' diyerek kapattı

Google, yüzlerce YouTube kanalını 'Dezenformasyon yaptılar' diyerek kapattı

Google, Hong Kong'daki protestayla ilgili bir dezenformasyon kampanyasının parçası oldukları gerekçesiyle 210 YouTube kanalını kapattığını açıkladı.

A+A-

Şirketten yapılan açıklamada, söz konusu YouTube kanallarını kullananların, faaliyet merkezlerini gizlemeye çalıştıkları belirtildi. Google'dan önce Facebook ve Twitter da aynı kararı almıştı.Twitter 936 hesabı silmiş, 200 bine yakın hesabı askıya almış; Facebook da "7 sayfayı, 3 grubu ve 5 hesabı" kapatmıştı. Facebook ve Twitter, Çin'i; Hong Kong'da protesto düzenleyenleri "tehlikeli ve aşırılık yanlısı" olarak nitelendirerek değersizleştirmeye çalışmakla suçlamıştı.

Çin medyası ise Google, Twitter ve Facebook'u, Hong Kong'daki protestocuların şiddet gösterilerinin ifşa edilmesini önleyerek basın özgürlüğüne zarar vermekle suçluyor.

Protestolar nasıl başladı?

Hong Kong'daki gösteriler Haziran ayında suç işlediklerinden şüphelenilen kişilerin Çin'e iadesine imkan veren tartışmalı yasa tasarısı sebebiyle başladı. Her ne kadar yasa tasarısı askısa bekletilse de göstericiler, "Çin'in boyunduruğuna karşı çıkmak amacıyla" gösterilerine düzenli olarak devam ediyor. Hong Kong, "iki sistem, tek devlet" ilkesi altında yönetilen eski bir İngiliz sömürgesi olan bir şehirdir.

Bu yarı özerk bölge, İngiltere'nin 1842'de başlayan sömürge yönetimi sonrası 1 Temmuz 1997'de yeniden Çin'in hâkimiyeti altına girmişti. Medya özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı yasal güvence altında olan Hong Kong'da,göstericiler tartışmalı tasarının yasalaşması halinde Hong Kongluların özgürlüklerinin kısıtlanacağını ve düzenlemenin muhaliflerin susturulması için kullanılabileceğini savunuyor.Ayrıca protestocular polisin göstericilere karşı olan davranışlarıyla ilgili olarak bağımsız bir soruşturma açılmasını ve gözaltındaki tüm göstericilerin serbest bırakılmalarını da istiyor.

 

HABERE YORUM KAT