1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Apple TV Plus, Netflix'le rekabet edebilir mi?
Apple TV Plus, Netflix'le rekabet edebilir mi?

Apple TV Plus, Netflix'le rekabet edebilir mi?

Apple, dizi ve film izleme uygulaması Apple TV Plus'taki yenilikleri dünyaya tanıttı.Peki Apple TV Plus, Netflix'le rekabet edebilir mi? BBC Türkçe'nin yayınladığı makeleyi sizler için yayınlıyoruz.

A+A-

Teknoloji devi Apple'ın duyurduğu yeni TV uygulamasına piyasaların ilk tepkisi olumsuz olsa da ilerleyen saatlerde Apple hisseleri yeniden değer kazanmaya başladı.

Apple yöneticilerinden Peter Stern, yeni uygulamayı tanıtırken "Tek bir uygulamada sadece izlemek istediğiniz kanallar için ödeme yapacağınız yeni bir TV deneyimi tasarımı geliştirdik" dedi.

Uygulamanın geleceği teknoloji medyasının gündemine oturdu. Kimi uzmanlar Apple TV'nin iddia edildiği gibi "Netflix'in katili" olmayacağını savunurken, başkaları da Apple TV Plus'ın piyasaya girmekte geç kalmasının sorun olmadığını düşünüyor.

Apple TV Plus hakkında medyaya yansıyan görüşleri, argümanları ve tahminleri derledik.

Netflix, Apple TV Plus ile rekabet konusunda ne düşünüyor?

Netflix'te içeriktan sorumlu üst düzey yönetici Ted Sarandos, Deadline Hollywood sitesine yaptığı açıklamada Apple'ın piyasaya girmek için geç kaldığını söyledi.

"Görmeden ne yapacaklarını anlamak mümkün değil" diyen Netflix yöneticisi, 500 kablolu yayınla rekabet ettiklerini ve Çin hariç 190 ülkeye Hollywood içeriğini taşıdıklarını belirtti.

Netflix internet üzerinden yayın yapmaya 10 yıl önce başladı. Amazon da bu piyasaya 2011'de girdi.

Ancak uzmanlar Apple'ın bu uygulama üzerinde uzun süredir çalıştığını hatta şirketin 2011'de ölen kurucusu Steve Jobs'un projeyle bizzat ilgilendiğini söylüyor.

Bazı analistler de Apple'ın iPhone, iPad, iPod gibi devrim niteliğinde görülen ürünlerin buluşunu aslında yapmadığını sadece bu ürünleri yaratıcılık ve kaliteyle geliştirdiğine ve piyasa lideri olduğuna dikkat çekiyor.

2015'de Apple Music'i kuran şirket bugün ABD piyasasında Spotify uygulamasını geçti.

Apple TV içerikte Netflix'e kıyasla ne sunabilir?

Netflix özel, özgün ve klasik filmlerde geniş bir arşive sahip. Ayrıca şirket özgün film ve dizilerin de saygın bir dağıtımcısı haline dönüşüyor. Roma isimli film bu yılki Oscar ödül töreninde en iyi sinematografi, en iyi yönetmen ve en iyi yabancı dilde film ödüllerine layık görüldü.

Netflix'in özgün dizileri arasında Orange Is The New Black, Stranger Things, Daredevil, Maniac, ve House of Cards gibi sevilen yapımlar var.

Apple ise TV Plus'la Steven Spielberg'in 1980'li yılarda "Amazing Stories" antolojisini yeniden canlandıracağını, "The Morning Show", " See" ve "Little America" gibi dizilere yer vereceğini açıkladı.

Ancak kısa vadede Apple'ın Netflix'in elinde tuttuğu içerik hacmine ulaşması kolay görünmüyor. Her ay uygulamada yeni bir içerik paylaşacağını söyleyen Apple özgün yapımlar açısından Netflix'i yakalama şansına sahip. Ancak Apple sayıdan çok kaliteye ağırlık vereceğini duyurdu.

Öte yandan kimilerine göre Netflix'in başarısı polisiyeden yetişkinler için çizgi filmelere kadar çok çeşitli yapımları abonelerine ulaştırabilmesi.

Apple TV Plus ise mevcut ruhsatlı yapımları uygulamasında paylaşmayacak bunları izlemek isteyenler iTunes ya da kablolu Apple televizyon kanallarını kullanmak zorunda kalacak.

Kimi uzmanlar Apple TV Plus'ın çok beklenen bir internet yayın platformu olduğunu ancak Netflix için bütünüyle bir alternatif oluşturmayacağını düşünüyor.

Abonelik ücreti tartışmaları

Netflix abonelerine yüzde 60'lık bir fiyat artışı getirdiğinde abonelik iptallerinde büyük artış yaşanmıştı. O zamandan bu yana Netflix sadece her iki yılda bir abonelik fiyatlarını arttırıyor.

Netflix'in ABD'de abonelik fiyatları ayda 9 ve 16 dolar arasında değişiyor.

Apple TV Plus ise abonelik fiyatını henüz açıklamadı.

Apple, yeni uygulamanın reklamsız bir abonelik hizmeti olacağını ve sonbaharda hayata geçeceğini duyurdu. Neflix, Hulu, Amazon Prime, HBO Now gibi platformlarla yarışmak zorunda olan Apple için en önemli kıstas fiyat olabilir.
Telif hakkı Getty Images

Apple rekabet ettiği diğer platformlara benzer bir eğlence deneyimi sunuyor ancak diğerleri gibi büyük hacimli video arşivi yok. Apple TV Plus yıldız isimleri bir araya getirerek ürettiği şovlarla istediği karşılığı bulamayabilir.

Uzmanlara göre fiyat Apple'ın rekabetteki farklılığının en önemli noktası olacak. Eğer Apple Netflix'ten daha düşük bir fiyat getirirse, rekabette önemli bir eşiği geçebilir.

Nakit rezervleri ve eğlence sektörünün geleceği

Apple şirketinin özgün programlama projesine 1 milyarlık bütçe ayırdığı uzun zamandır biliniyordu. CNET sitesine göre BTIG analisti Rich Greenfield Apple'ın bütçesinin bu proje için 2 milyar doları geçtiğini tahmin ediyor.

Ancak dünyanın en büyük aboneliğine sahip video hizmeti veren Netflix geçen yıl içerik için 12 milyar dolar harcadı. BMO Capital Markets analisti Daniel Salmon'a göre bu bütçe yıl 15 milyar doları aşabilir.

Netflix'in içerikten sorumlu direktörü Ted Sarandos, HBO Netflix'e dönüşmeden önce Netflix'in HBO'ya dönüşmeye çalıştığını söylemişti. Sadece bütçeye bakılırsa Netflix HBO'yu çoktan geçti. 2017 yılında HBO 2.5 milyar dolar bütçe ayırırken Netflix aynı yıl 6 milyar dolar harcamıştı.

Apple'ın nakit rezervi 257 milyar dolar

JP Morgan şirketinden Doug Anmuth geçen yıl Amazon'un video içeriği için 5 milyar dolar harcadığını tahmin ediyor.

Öte yandan kimi uzmanlar da Apple Şirketi'nin geniş nakit rezervlerine dikkat çekiyor. Finans haber sitesi CCN ise Apple'ın 257 milyar dolar nakit rezervi olduğunu ve bunun Netflix'i satın almak için yeterli olduğunu yazdı.

Netflix'in şimdiki serbest nakit akışı eksi 1.3 milyar dolar.

CCN Apple'ın 2020 yılına kadar 50 milyar dolarlık bir gelir beklediğini ve iPhone satışları düştüğü için şirketin odağını App Store, Apple Music ve yeni televizyon platforumuna çevirdiğini yazdı.

Siteye göre tüm bu hizmetlerin toplamıyla Apple Netflix'in abonelik fiyatlarını kırabilir.

Öte yandan Fox şirketini satan alan Disney de Disney Plus platformuyla bu sene aynı piyasaya girmeyi planlıyor. Warner Media da HBO, Turner ve DC Comics markalarını internet yayıncılığına taşıyacak.

Bu büyük medya şirketlerinin televizyon dizileri, film yapma deneyimlerinin yanı sıra devasa arşivleri bulunuyor. Ancak Disney, Warner ve Universal gibi şirketlerin Apple, Amazon ve Netflix gibi büyük bütçeleri yok ve film endüstrisinin daha klasik modeli çerçevesinde çalışıyorlar.

Apple, Amazon ve Netflix ise abonelerine internet bağlantısı, bir ekran ve aylık bir ücret karşılığında evlerinde eğlence hizmeti sunuyor.

Bu yakın gelecekte insanların eğlence tüketiminin ana yolu olabilir. Apple CEO'su Tim Cook da bu modele yatırım yapıyor.

Apple TV Plus hakkında merak edilenler

Apple, dizi ve film izleme uygulaması Apple TV Plus'taki yenilikleri ünlü isimlerin katıldığı bir etkinlikle duyurdu. Bunun yanında Apple News Plus isimli haber servisini, Apple Arcade isimli oyun uygulamasını ve Apple Card isimli kredi kartını da tanıttı. Piyasaların ilk tepkisi ise olumsuz oldu.

Apple'in duyurduğu yeni TV uygulamasına piyasanın ilk tepkisi olumsuz oldu. Tanıtımın hemen ardından Apple hisseleri yüzde 2 düştü. İlerleyen saatlerde yeniden değer kazanmaya başladı.

Peki Apple'ın getirdiği yeni uygulamalarda neler var?

Apple TV Plus

Apple'ın TV uygulaması Apple TV Channels, Türkiye'de de çok izlenen birçok dizinin yapımcısı olan Amazon, Hulu, HBO, CBS, Starz ve Showtime gibi kuruluşların original içeriklerini kullanıcılara sunacak. Kendi original içeriklerini birçok farklı TV uygulamasında kullanıcılara sunan Amazon ve Hulu'nun Apple TV ile anlaşması sürpriz olarak değerlendirildi.

Apple yöneticilerinden Peter Stern, yeni uygulamayı tanıtırken "Tek bir uygulamada sadece izlemek istediğiniz kanallar için ödeme yapacağınız yeni bir TV deneyimi tasarımı geliştirdik" dedi.

Bugüne kadar Apple'ın TV uygulaması, kullanıcıları üçüncü tarafların sağladığı içeriğe yönlendiriyordu. Mayıs ayında kullanılmaya başlayacak yeni uygulamada ise Apple, kullanıcıların doğrudan istedikleri içeriğe erişebildiği bir platform haline dönüşecek.

Apple'ın üreteceği original içerikler de uygulamada izlenebilecek.

Eylül ayından sonra uygulama Mac bilgisayarlarda da kullanılabilecek.

Apple TV Plus, 100'den fazla ülkede sadece Apple ürünlerinde ve iOS uygulamalarında değil, Samsung, LG, Sony ve Vizio gibi farklı televizyon cihazlarında da yer alacak.

İnternete bağlı değilken de daha önce indirilmiş içeriklere ulaşılabilecek. Uygulamada reklam olmayacak.

Henüz ücretlendirmeye yönelik bir detay paylaşılmadı.

Telif hakkı AFP

Image caption Tanıtımda Jennifer Aniston, Reese Witherspoon ve Steve Carrell yer aldı

Apple, yeni uygulamanın tanıtımında "Dünyanın en yaratıcı hikaye anlatıcılarının özel ve original TV programları, filmleri ve belgeselleri için yeni bir yuva" ifadelerini kullandı.

Yönetmen steven Spielberg de, 93 yıllık 'Amazon Stories' markasını Apple TV için yeniden canlandıracak.

Apple'ın original programlarından olan The Morning Show'un tanıtımında da Jennifer Aniston, Reese Witherspoon ve Steve Carrell sahneye çıktı.

Apple'in farklı platformları içeren üyelik paketinde yer almayan en önemli yayıncılardan biri Netflix.

Finans haberleri sitesi MarketWatch, Apple çalışanlarının yeni platformu 'Netflix katili' olarak nitelediğini aktarıyor.

Wall Street Journal gazetesinin haberinde Apple'ın televizyon ve film platformuna, dizilerin yayın hakkı ve orijinal yapımlar için bir milyar dolardan fazla kaynak ayırdığı öne sürüldü.

Netflix'in 150 milyona yakın, en büyük rakibi Amazon Prime'ın da 100 milyondan fazla abonesi olduğu tahmin ediliyor.

Apple News Plus

TV programları, film ve belgesellerin yanı sıra AppleNews Plus isimli haber erişim platformu da aynı tanıtımda duyuruldu.

Apple News uygulamasına The New Yorker, Esquire, The Atlantic, National Geographic, Men's Health ve Vogue'un da dahil olduğu 300'den fazla dergi de ekleyen yenilik duyurulurken, "bu kadar fazla haber içeriğine bir seferde erişilebilecek tek yer" olarak duyuruldu.

Güncellenen haber uygulaması için kullanıcılar, her bir gazete ya da dergiye erişim için ayrıca ücret ödemeyecek. Aylık üyelik ücreti karşılığında tüm içeriğe erişilebilecek.

Apple, uygulamadı tüm yayınlara ayrı ayrı erişmenin yılda 8 bin dolara (yaklaşık 45 bin TL) mal olacağını, ancak Apple News Plus'ın aylık 9.90 dolar (yaklaşık 55 TL) olacağını duyurdu.

Haber uygulamasında, birden fazla kişinin kullanması için aile erişimine izin verileceği, ancak her bir bireyin uygulamayı kendine uygun şekilde düzenleyebileceği de belirtildi.

Bu güncelleme, ABD ve Kanada'da bugünden itibaren kullanımda. Eylül ayından itibaren Avustralya ve İngiltere'de, ardından Avrupa'nın geri kalanında kullanılmaya başlayacak. İlk bir ay kullanım cretsiz olacak.

Apple yöneticileri, kullanıcıların ne tür haberler okuduğunun üçüncü taraflarla paylaşılmayacağını ve reklam verenlerin bu sayede kullanıcıları takip edemeyeceğini söylüyor.

Bu, Apple'ın halihazırdaki haber uygulaması kullanıcıları için de verdiği bir söz.

Apple, güncel haber uygulamasının, her ay 5 milyardan fazla makalenin okunduğu dünyanın en büyük haber uygulaması olduğunu iddia ediyor.

Apple Arcade

Yeni oyun uygulaması Apple Arcade de reklam içermeyecek.

25 Mart'taki etkinlikte tanıtılan Apple Arcade, diğer uygulamalardan farklı olarak, üçüncü servis sağlayıcıların ürettiği oyunları bir uygulamada toplama özelliğine sahip değil. Burada, tamamen Apple'a özel oyunlar yer alacak.

Bu oyunlara başka herhangi bir platforma erişim mümkün olmayacak.

Güncel Apple uygulamaları merkezinde 300 binden fazla oyun kullanıma açık.

Teknoloji haberleri yapan The Verge'e göre Apple, bu oyunlardan bazılarını Apple Arcade üyeliğine göre yeniden düzenlemeyi planlıyor.

iPhone, iPad, Mac ve apple TV'lerde kullanılabilecek olan Apple Arcade'de, uygulamaya özel olarak tasarlanmış 100 yeni oyun yer alacak.

SimCity'nin tasarımcısı Will Wright da yeni uygulama için bir oyun tasarlıyor.

Apple Arcade eylül ayından sonra 150'den fazla ülkede kullanıma girecek. Ücretlendirmeyle ilgili ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Apple Card

Apple'ın getirdiği yeniliklerden biri de Apple Card isimli yeni bir kredi kartı.

Kredi kartı kullanıma girdikten sonra yeniliklerin basit uygulamalarla geliştirileceği, üyelik ücreti olmayacağı, satın almalar için faiz oranının düşük olacağı ve ödül uygulamasının aktif şekilde kullanılacağı duyuruldu.

Faiz oranlarıyla ilgili detaylı bilgi ise verilmedi.

Halihazırda kullanımda olan Apple Wallet uygulaması üzerinden kaydolarak dijital kredi kartı sahibi olunabilir.

Apple Pay (Apple ödemesi) kabul edilen her yerde Apple Card kullanılabilecek.

Uygulama üzerinden, yapılan harcamalar, hesap ve ödeme bilgilerine ulaşılabilecek. Harcama yapılan mağazalar da Apple Maps üzerinden kayda geçirilecek.

Dijital kartın dışında titanyumdan yapılan elle tutulur bir kart da olacak, ancak üzerinde numarası, güvenlik kodu ya da son kullanma tarihi gibi bilgiler yer almayacak. Kredi kartının güvenliği ve kullanma yetkisiyle ilgili tüm bilgiler Apple Wallet uygulamasında yer alacak.

Apple Card kullananlara, puanlara dayalı ödül uygulaması yerine, "Günlük Nakit" adı altında nakit iadesi ödülü verilecek. Kullanım karşılığında verilecek nakitler ya karta yüklenecek ya da doğrudan harcamalarda ödül paradan çekim yapılabilecek.

Apple Card kullanılarak Apple Pay üzerinden yapılan harcamalarda yüzde 2, Apple'dan yapılan harcamalarda yüzde 3 nakit ödül verilmesi öngörülüyor. Dijital olmayan kartla yapılan alışverişlerde ise yüzde 1 iade ödülü var.

Apple Pay de gizlilik sözü veriyor. Hangi ürünün, nerede, ne zaman ve ne kadar ücret verilerek alındığının gizli kalacağını, üçüncü taraflarla paylaşılmayacağını ve reklam olarak kullanıcıların karşısına çıkmayacağını söylüyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT