1. HABERLER

  2. Yavuz Selim Köprüsü Geçiş Fiyatı Kaç TL 2019
Yavuz Selim Köprüsü Geçiş Fiyatı Kaç TL 2019

Yavuz Selim Köprüsü Geçiş Fiyatı Kaç TL 2019

Yavuz Selim Köprüsü Geçiş Fiyatı 2019 Kaç TL,Yavuz Selim Köprüsü kimin? maliyeti ne kadar? Yavuz Selim Köprüsü kimin? soruları yanıtı merak ediliyor. Yap-işlet-devret modeli ile geçiş garantisi verilerek yaptırılan Yavuz Sultan Selim köprüsü hakkında bir

A+A-

İsmi dokuzuncu Osmanlı padişahı ve ilk Osmanlı halifesi I. Yavuz Selim'e ithafen verilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü ya da Üçüncü Boğaz Köprüsü, İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e bakan kuzey tarafında inşa edilen bir köprüdür. Peki Yavuz Selim Köprüsü geçiş fiyatı 2019 yılında ne kadar oldu? Yavuz Selim Köprüsü kaç TL? Yavuz Selim Köprüsü ücreti nasıl ödeniyor? Yavuz Selim Köprüsü araç geçiş sayısı nedir? İşte tüm bu sorularınızın yanıtı haberimizde.

Yavuz Selim Köprüsü 6 Mart 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu ve dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla köprüdeki son tabliyenin montajı ile iki kıta üçüncü kez birleşmiyle açılışı gerçekleştirilmiştir.

Yavuz Selim Köprüsü Geçiş Fiyatı Kaç TL 2019

2018 yılında Yavuz Selim Köprüsü'nden otomobil için alınan 13.05 TL'lik geçiş ücreti 2019'un ilk gününde 19.15 TL'ye çıkarıldı. Bu rakamla Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücretine 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle yüzde 47 zam yapılmış oldu.

Karayolları Genel Müdürlüğünün açıklamış olduğu rakamlara göre Yavuz Sultan Selim Köprüsü 2019 yılı geçiş ücretleri şu şekilde;

  • Otomobiller               19,15 TL
  • Hafif ticari araçlar      25,50 TL
  • Motosikletler             13,40 TL
  • 3.sınıf araçlar            47,35 TL
  • 4.sınıf araçlar           120,20 TL
  • 5.sınıf araçlar           149,55 TL

Yavuz Selim Köprüsü nerede?

Öncelikle köprünün nerede olduğunu açıklayalım. Yavuz Selim Köprüsü  güzergâhı, Avrupa Yakası'nda Sarıyer'in Garipçe mahallesi ile Anadolu Yakasında Beykoz'un Poyrazköy semtinde yer almaktadır.

Köprü 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, 322 metre kule yüksekliği ile eğik askılı köprü sınıfında dünyanın en yüksek, tüm köprü sınıflarında ikinci en yüksek kulesine sahip asma köprüsü ve 1.408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistembulunan en uzun, tüm asma köprüler arasında dokuzuncu en uzun orta açıklığa sahip asma köprüsüdür.

Yavuz Sultan selim köprüsü araç garantisi

Hazine tarafından yatırımcı firmaya, günlük 135 bin otomobil eşdeğeri geçiş güvencesi verildi. Devlet, öngörülen sayıda aracın geçmemesi halinde, aradaki farkı yatırımcıya ödeyeceğini belirtti. Ayrıca konuya ek olarak, İstanbul'da boğazı geçecek tüm ağır vasıtaların Yavuz Sultan Selim köprüsünü kullanması zorunlu kılındı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü maliyeti ne kadar? 

Yavuz Selim Köprüsü Temeli Mayıs 2013'te atılmıştır ve 27 ayda ₺8,5 milyar lira harcanarak inşa edilmiştir.

Yavuz Selim Köprüsü kimin? İhaleyi kim kazandı?

İhalede Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Odayeri-Paşaköy'ün yap-işlet-devret modeli ile ve Kuzey Marmara Otoyolu (kalan kısımlar)'nun da özkaynakla inşa edilmesi şeklinde planlanmıştır. Yatırımın KDV'den istisna tutulması sebebiyle ihalesi 15 gün ertelenmiştir. 20 Nisan'da yeniden ihalesi yapılmıştır.

11 firmanın şartname aldığı ihalede 5 firma teklif vermiştir.

    1- Salini-Gülermak Ortak Girişimi
    2- İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu,
    3- China Communications Construction-Doğuş İnşaat Ticaret AŞ-Yapı Merkezi-Arkon İnşaat Ortak Girişimi,
    4- Mapa İnşaat ve Ticaret AŞ
    5- Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Limak İnşaat-Makyol İnşaat-Kalyon İnşaat

İhaleyi 29 Mayıs 2012'de, 10 yıl 2 ay 20 gün ile en kısa yapım ve işletim süresini veren İçtaş-Astaldi (İtalyan) ortaklığı kazanmıştır.

Yüklenici firma, yedi bankadan 2,3 milyar dolarlık kredi çekti. Köprünün temelleri dönemin cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımı ile 29 Mayıs 2013'te atılmıştır.

Yavuz Sultan Selim köprüsü Araç Geçiş sayısı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’un soru önergesine verdiği yanıtta Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprülerinden 2018 yılında geçen araç sayısını açıkladı. Buna göre, 2018 ılında Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden 13 milyon 796 bin 911 araç geçti. Bakan Turhan, 2018 yılı için garanti çerçevesinde Nisan ayında ödenecek tutarı “hesaplama çalışmaları devam etmektedir” dedi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü İnşaat aşaması

Köprünün kenar kısımlarına araçların geçerken rüzgardan etkilenmemesi için koyulan yaklaşık 3 metre yüksekliğindeki saydam rüzgar panelleri.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün inşaatı, köprünün her iki ayağının oturduğu Garipçe ve Poyrazköy mevkilerinde eş zamanlı olarak yapılmaya başlandı. 29 Mayıs 2013 tarihinde temeli atılan köprü ayaklarının inşaatı 24 Ekim 2014 tarihinde tamamlanmıştır. Köprü ayakları deniz seviyesinden 330 metre, zemin başlangıcından 322 ve 320 metre uzunluğundadır.

Projede 700'ü mühendis, toplam 8000'den fazla kişi çalışmıştır. Projede 22 metrelik çap ile Avrupa'nın en geniş tüneli de inşa edilmektedir. Projede en ağırı 923 tonluk olan 53 çelik tabliye kullanılmıştır. Bu tabliyeler için Güney Kore'den gelen çelik saçlar Türkiye'de işlenmiştir.

Yaklaşık 4.000 led armatürün köprüye yerleştirmesini 11 kişilik endüstriyel dağcı ekibi gerçekleştirmiştir.] 16 milyon renkli armatürler köprü üzerinde ışık oyunları gerçekleştirecek. Bu kısmın maliyeti yaklaşık 5 milyon dolardır.

Köprünün yapımı sürecinde, viyadük inşaatında, gelişigüzel kurulmuş olmasına rağmen bir gün öncesinde uygundur raporu verilmiş olan iskelenin çökmesiyle 3 işçi, 5 Nisan 2014 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

HABERE YORUM KAT