1. YAZARLAR

  2. Orhan Kaplan

  3. “Yaşam şekerden daha tatlıdır”
Orhan Kaplan

Orhan Kaplan

“Yaşam şekerden daha tatlıdır”

A+A-

Şekerin zararları son yıllarda daha çok tartışılmakta…

Bu nedenle doktorlar erken yaşta tatlıya eğilimleri gelişmesin diye artık ebeveynlere bebeklerine tatlı şeyler vermekten sakınmalarını öneriyor.

Çünkü aşırı şeker tüketimi sağlıksız beslenme alışkanlıklarına yol açabiliyor.

Şeker, "mutluluk hormonu" olarak bilinen serotonin hormonunun salgılanmasını tetiklediği için keyif verici işlev de görmekte.

Şekerin verdiği bu ani 'keyif' duygusu, kutlamalarda ya da kendimizi ödüllendirme ve rahatlatma anlarında tatlıya başvurmamızın nedenlerinden biri.

Fakat şeker insülin artışını tetikliyor.

Prof. Dr. Canan Karatay, "Ekmek ve şeker en tatlı zehirdir” diyor.  

Yani O hiç yenmemesini öneriyor.

Zaten meyvelerden yeterince alınıyor…

Fazla şeker yağ olarak depolanıyor.

* *

14 Kasım Dünya Diyabet Günüydü…

Bursa Tip 1 Diyabetliler Derneği, 14 Kasım Dünya Diyabetliler Günü vesilesiyle Bursa’da bir toplantı düzenledi, günün anlamı ve dernek çalışmalarıyla ilgili bilgi verildi basına.

Dernek Başkanı Yadigâr Aydın, kızı diyabet hastası.

Yönetim Kurulu’nun hemen tamamının bir yakını diyabet hastası…

İnsülin hormonlarının eksikliği sonucu ortaya çıkan Tip 1 diyabet, sıklıkla çocukluk ve gençlik yaşlarında ortaya çıkıyormuş.

Diyabet hakkında önemli bilgiler edindik gerçekten.

Tip 1 diyabet, pankreasta bulunan ve insülin üreten beta hücrelerinin otoimmün bir süreç sonunda zedelenmesi ile meydana gelmekteymiş.

Hastalar, mutlak yahut göreceli bir insülin yetersizliği olduğundan ömür boyu insülin hormonunu dışardan (enjeksiyon yoluyla) almak zorunda kalıyorlarmış.

Dernek Üyesi Doç. Dr. Erdal Eren genel olarak toplumdaki diyabet vakalarının %10'unun Tip 1 diyabet vakaları oluşturduğunu söylüyor.

Çocukluk çağında Tip 1 diyabet sıklığı ülkeler (bölgeler) arasında farklılık gösterdiğini ve her yıl 15 yaş altındaki 100.000 çocuktan 1-42'sinde diyabet geliştiği görülüyormuş.

Tip 1 diyabet genel olarak kuzey ülkelerinde daha sık görülmekteymiş.

* * *

Dernek Başkanı Yadigâr Aydın, Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastalıkla yeni tanışan hastaların bazen bunu karıştırdıklarını söylüyor.

Bu iki hastalığı isimleri benzer olsa da birbirlerinden çok farklı olduğu belirtiliyor.

Tip 1 diyabet vücudumuzdaki pankreasın otoümmün olaylar sonucunda hasar görerek insülin üretemez hale gelmesi ile ortaya çıkan bir durum.

Tip 1 diyabette insülin tedavisi mutlaka en başından itibaren gerekli.

Tip 2 diyabet ise toplumda daha çok görülmekte ve hastaların yaklaşık %90’ının oluşturmakta.

Tip 2 diyabette hastaların kilolu olması ve hastalığın daha çok orta yaşlarda ortaya çıkması bunun daha önceki yıllarda erişkin tip diyabet olarak adlandırılmasına yol açmakta.

Türkiye’de 7 milyon Tip-2, 22 bin de Tip-1 diyabet hastası olduğu biliniyormuş.

Tip 1 diyabet ise çocuklarda daha sık görülen bir form olması nedeniyle önceki dönemlerde jüvenil tip olarak adlandırılmış.

Bursa Tip 1 Diyabetliler Derneği yöneticileri, diyabetli çocukların yalnız olmadıklarını hissettirmek amacıyla bağışlar sayesinde her yıl etkinlikler düzenlediklerini ve onları bir araya getirdiklerini söylüyorlar.

Yapılan bağışlarla şimdiye dek birçok pek çok diyabetli hastaya insülin pompası, set ve rezervuar ve şeker ölçüm aletleri gibi yaşamlarını kolaylaştıracak tıbbi cihaz desteği yapmış.

Devletin Tip 1 diyabetli hastalara yapacağı desteğin aslında ileride Tip- 2 hastalara yapılacak harcamaları azaltacağı belirtiliyor.

Bu yazı toplam 300 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT