1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yasa yolda! Gıda da artık önüne gelen konuşamayacak
Yasa yolda! Gıda da artık önüne gelen konuşamayacak

Yasa yolda! Gıda da artık önüne gelen konuşamayacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hürriyet Gazetesi'nden Fatih Çekirge'ye önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Pekdemirli,vatandaşları bilgilendirmede gıda ve beslenme konusunda çalışmalar yaptıklarını belirterek, "artık önüne gelen bu zararlı, bu faydalı şeklinde TV'de konuşamayacak" dedi.

A+A-

Hürriyet Gazetesi yazarı Fatih Çekirge, Tarım ve Orman Bakanı ile görüşmeler yaparak, öğrendiği bilgileri yazısında okuyucularına aktardı. Yazısında et yiyip yememek gerektiği sorusundan ve meyve sebze tartışmalarına kadar yer verdi.

Kimisinin kimi yiyecek için kanser yapıcı demesini, birinin çıkıp zararlı dediğine ertesi gün başkasının faydalı demesi konularını yazıya geçirdi.

Yazıda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bazı televizyon haberlerine, gazetelere ve sosyal medyada bakıldığında herkesten farklı bir ses çıktığını belirtti. Kimi yiyecek için çok faydalı olduğu kimisi için ise kilo vermeye yaradığı gibi bir sürü gerçekliği olmayan haberler dolaştığını ifade etti.

Bilgi paylaşmanın güzel bir şey olduğunu ama bunu yaparken herhangi bir dayanak ya da bilimsellik olmadığından yakındı. Tüm bu sebeplerle bir yasa tasarısı hazırlandığını şu anda onaylanma sürecinde olduğunu dile getirdi.

Bu yasa ile her önüne çıkan kişinin gıda hakkında konuşamayacağını Bilimsel kurulun sorgulayacağını açıkladı. Konuşulan şeylerin bilimselliğini ve yapılan araştırmaların isteneceğini vurguladı.

Bakan Bekir Pakdemirli, bu yasaya uymama durumunda kişi ve yayıncıların sorumlu olacağını eklemeyi de unutmadı. Gıda üzerine sürekli yapılan tartışmalar için güzel bir adım olduğunun da altı çizildi.

HABERE YORUM KAT