1. YAZARLAR

  2. Orhan Kaplan

  3. Yaş Sebze ve Meyvede Bursa’nın dışsatım potansiyeli
Orhan Kaplan

Orhan Kaplan

Yaş Sebze ve Meyvede Bursa’nın dışsatım potansiyeli

A+A-

Türkiye, uygun coğrafik yapısı ve iklim özellikleri yanında, tarımsal üretimde sahip olduğu çeşit ve üretim gücüyle dünya tarımında önemli bir paya sahip…
Bu bağlamda Bursa da "otomotiv ve tekstilin kalbi" olmasının yanı sıra önemli de bir tarım kenti.
Tarım içinde de yaş meyve ve sebze ağırlığı ile tanınan bir kent.
Yılın 9 ayında yaş meyve ve sebze dış satımı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artışla 87 milyon 206 bin dolara ulaşmış.
Bu dış satım miktarının yüzde 72,29'u, Bursa'nın önemli dış satım meyveleri olan kiraz, vişne, siyah zeytin ve incirden elde edilmiş.
Her ne kadar yeterli miktarda tarımsal sanayiye sahip olamasak da Bursa’da, gıda endüstrisine ilişkin olarak hemen çok dalda faaliyet gösteren firmalar var.
Özellikle meyve suyu, alkolsüz içki, konserve, salça üretiminde Bursa’da var olan kapasiteler, Türkiye genelinde önemli bir paya sahip.

* * *
Bursa’nın gıda imalatı sektöründe de gerçekleştirdiği üretim değerleri ile bölge ve ülke ekonomisinde önemli ağırlığı var.
Özellikle konserve gıda, işlenmiş gıda ve süt ürünleri konusunda Türkiye’nin önemli firmaları sürekli olarak Bursa’da kapasitelerini genişletmekteler.
Bursa’da kurulu bulunan konserve ve salça fabrikalarının büyük bölümü dondurulmuş gıda üretimi de gerçekleştirmekte.

* * *

2018 yılında Bursa’da yerleşik firmaların Yaş Meyve ve Sebze sektöründe 66,8 milyon dolar ve Meyve Sebze Mamulleri sektöründe 107,7 milyon dolar değerinde dış satım gerçekleştirdiği görülüyor.
Otomotiv ve tekstil gibi konularda devasa firmaların bulunduğu ve dış satım miktarlarının çok yüksek olduğu Bursa’da meyve ve sebzeye ait bu rakamlar az görünebilir ancak yarattığı istihdam ve artı değer açısından önemsenmesi gerekir.
Ve bu konuda yeni çeşitlerle hasat mevsimlerinin erkenci ve geç olacak şekilde yaygınlaştırılması ileriye yönelik olarak Bursa’nın yaş meyve ve sebzede umutlu olunmasına yol açtığını söylemek yanlış olmasa gerektir.

* * *

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) kayıtlarından derlenen bilgilere göre, 2012'nin Ocak-Eylül döneminde 75 milyon 808 bin dolar olan Bursa'nın yaş meyve sebze dış satımı, bu yılın aynı döneminde yüzde 15,04 artışla 87 milyon 206 bin doları bulmuş.
Bu dönemde en fazla dış satım kiraz ve vişnede, en yüksek dış satım artış hızı ise incirde gerçekleşmiş.
Geçen yılın Ocak-Eylül döneminde 22 milyon 753 bin dolar olan kiraz ve vişne dış satımının, bu yıl aynı dönemde yüzde 11,71 yükselişle 25 milyon 417 bin dolara çıktığı gözleniyor.
Kiraz ve vişnenin, bu mali değerle Bursa'nın toplam yaş meyve ve sebze dış satımından yüzde 29,14 ile en büyük payı aldığı görülüyor.
Bursa'nın yaş meyve ve sebze dış satımından aldığı yüzde 24,73 pay ile ikinci sırada bulunan siyah zeytinin dış satımı ise bu dönemde yüzde 17,88 artışla 21 milyon 568 bin dolar olduğu görülüyor.
Kalıntı ilaç sorununun da asgari düzeye indiği, depolama-paketleme tesislerinin geliştirilmesiyle ve hava yolu taşımacılığının daha yoğun kullanılmasıyla bu rakamların arttırılabileceği açık.
Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının işadamlarını yurtdışı fuarlara yönlendirme ve desteğinin de gelişerek arttığını görmek gerek.

Bu yazı toplam 314 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT