1. YAZARLAR

  2. Orhan Kaplan

  3. TÜRKSİD’İN Romanya Temsilcisi Nejat Sali…
Orhan Kaplan

Orhan Kaplan

TÜRKSİD’İN Romanya Temsilcisi Nejat Sali…

A+A-

Küreselleşmenin getirdiği hız ve yenilikler ülkeler ve bölgeler bağlamda kalkınma politikalarının hedeflerinde, mekanizmalarında ve uygulamalarında değişimlere yol açmakta.

Özellikle Avrupa ülkelerinde bu yeni dinamikler değişik yönetişim mekanizmaları ile yönlendirilerek kalkınma hedeflerine ulaşılmasını gerekli kılmakta.

Artık dünyada ülkelerle birlikte kentlerin de yarıştığı bir süreçte bölgesel birlikteliklerin, oluşumların, güç birliklerinin bu yeni süreçte oynayacağı rol açık.

Aynı amaç çerçevesinde oluşturulmuş ülkeler arası ekonomik işbirliği yapmayı hedefleyen birliklerin, derneklerin bu yeni yönetişim mekanizmaları ile sonuç almaları kuşkusuz daha çabuk olacak.

İşte bu nedenle Kırım Tatarlarının yaşadığı bölgelerde ekonomik iş birliği ve eşgüdümü sağlamak amacıyla, İstanbul merkezli olarak kurulan Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği (TURKSİD), tam da bu amaçla kurulmuş bir dernek.

14 Aralık 2019 günü Romanya Köstence’de de Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği Romanya Temsilciliği’nin açılışı gerçekleşti 13 Aralık Romanya Milli Tatar Günü ardından ama aynı kapsamında. 

8 Şubat 2020 günü de Ukrayna Temsilciliği açılacak…

* * *

Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği Romanya Temsilciliği’nin açılış törenine Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna’nın Romanya Büyükelçisi Oleksandr Bankov, Türkiye’nin Köstence Başkonsolosu…..katıldı.

Dua ile başlayan ve ardından Romanya, Türkiye, Ukrayna ve Kırım Tatar milli marşlarının okunması sırasında teknik bir nedenle Türkiye Milli Marşının yarıda kesilmesi ama orada bulunanların marşı sözlü olarak sürdürüp bitirmesi heyecan verici oldu.

Açılışın ilk konuşmalarını yapan TURKSİD Romanya Temsilcileri Eş Başkanları Nejat Sali ve Evren Ömer’i heyecanları yüzlerinden okunuyordu.

Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokratik Birliği Başkanı iken Ukrayna Parlamentosuna Milletvekili seçilen ve bir dönem görev yapan Nejat Sali, ülkeler arasında Tatar Türklerinin ekonomik işbirliği amaçlı bu girişimlerinin Romanya, Türkiye ve Ukrayna arasındaki ilişkileri de sıklaştıracağına inandığını belirtip bunun Kırım’ın geleceği ile de ilintisine vurgu yapması dikkat çekiciydi.

* * *

TURKSİD Başkanı Ertan Baştuhan da açılış yaptığı konuşmada, Türkiye ile Romanya arasında 130 yıllık diplomatik ilişkileri anımsatıp, bu girimlerinin tüm Balkanlarda yankı uyandıracağına inandığını belirtti.

Evet, başından beri Romanya ile Türkiye arasındaki ilişkiler istikrar içinde sürmekte.

Türkiye, her geçen yıl gelişen ekonomik ve ticari ilişkilerle birlikte Balkanlardaki en büyük ticari ortağı Romanya’nın.

Türkiye ve Romanya arasında 7 milyar dolara yaklaşan yatırım sermayesi var.

Ve bu gün Romanya’da 15 bin kayıtlı Türk firması bulunmakta.

TÜRKSİD ile daha da ileri boyutlara taşınabilir.

Bu, Kırım davasının geleceği açısından önemi de ortadadır.

Kırım Tatar Türklerinin lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, bu girişimin Kırım için önemine vurgu yaparken Kırım’ın işgalinin ‘Şer’den hayır’ çıkması gibi Tatarları da birlik konusunda daha duyarlı olmalarını sağladığını belirtmesi güzel bir örnekti.

TÜRKSİD’in Ukrayna, Romanya, Türkiye devletleri arasındaki bağlantıları daha da sıklaştıracağı açık.

Bu yazı toplam 265 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT