1. HABERLER

  2. HAYAT VE YAŞAM

  3. Trendyol Kimin? Trendyol ne zaman kuruldu? İşte Trendyol hakkında merak edilenler!
Trendyol Kimin? Trendyol ne zaman kuruldu? İşte Trendyol hakkında merak edilenler!

Trendyol Kimin? Trendyol ne zaman kuruldu? İşte Trendyol hakkında merak edilenler!

Trendyol kimin, Trendyol ne zaman kuruldu? İşte bu sorular internet kullanıcıları tarafından merak ediliyor. Sizler için haberimizde Türkiye'nin en büyük eticaret sitelerinden birisi haline gelen Trendyol'un nasıl kurulduğunu, kimin kurduğunu, yeni sahibinin kim olduğu hakkında bilgileri aktaracağız.

A+A-

TRENDYOL KİMİN? TRENDYOL NE ZAMAN KURULDU?

Trendyol 22 Ağustos 1971 yılında Türk iş kadını Demet Mutlu, tarafından 2010 yılında kurulmuş bir e-ticaret sitesidir. 300 bin dolar sermaye ile eticaret fikrini hayata geçiren Demet Mutlu, Trendyol sitesinin değerini 16 ayda 150 milyon Dolar'a ulaştırmıştır. Trendyol'un bu kadar kısa süre içerisinde büyümesinde Demet Mutlu'nun ortağı olan Begüm Tekin  payında büyük olduğu belirtilmektedir.

TRENDYOL 2018 YILINDA ALİBABA TARAFINDAN SATIN ALINDI!

Trendyol, 2018 yılında çinin en büyük eticaret devi alibaba.com tarafından hisselerinin yüzde 75’i 728 milyon dolar'a satın alınmıştır. Böylece Trendyol'un ana hissedarı Alibaba.com olmuştur.

Rekabet Kurumu'nun Trendyol’un Alibaba’ya satışını böyle duyurmuştu;

‘DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret A.Ş.'nin tek kontrolünün Alibaba.com Singapore E-Commerce Private Limited tarafından devralınması işlemine izin verildi.'

trendyol-demet-mutlu.PNG

ALİBABA NEDEN “TRENDYOL” DEDİ

2010'da kurulan Trendyol’un bugünki rakamalara göre 16 milyon kullanıcısı ve 90 milyondan fazla aylık ziyaretçisi var. Bölgenin en hızlı büyüyen e-ticaret şirketi olarak tanımlanan Trendyol için Alibaba Group Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Michael Evans, “Türkiye dünyadaki ve bölgedeki farklı dijital ekonomiler değerlendirildiğinde oldukça heyecan verici bir pazar. Bu yatırım ile birlikte Alibaba, güçlü bir kurucu ve yönetim ekibinin önderliğindeki pazar lideri bir markaya ortak olmuş olacak” demişti. Dünyanın ilk milyar dolarlık şirketi ABD’li çelik üreticisi US Steel Company’ydi....

ABD’li dev, bu rakama 1901 yılında ulaştı. Piyasalar, 117 yıl sonra bu kez dünyanın ilk trilyon dolarlık şirketini bekliyor...

Türkiye’de sanayi ve finans kurumları milyar dolarlık unvanlarını yıllar önce aldı ancak teknolojide bu tahtın sahibi Trendyol olacak gibi görünüyor.. .

TRENDYOL HAKKINDA BAZI BİLGİLER

Trendyol bünyesinde 1000 kişinin üzerinde çalışan bulunmaktadır.10 milyondan fazla üyesi bulunan Trendyol, Türk tasarımcılarının ürünlerini satışa sunan ilk sitedir. Türkiye’de e-ticaret alanındaki boşluğu çok iyi değerlendiren Trendyol binlerce markayı tek platformda toplamayı başarmıştır. Trendyol’un 6,5 milyondan fazla üyesi bulunmaktadır.

trendyol.PNG

DEMET MUTLU KİMDİR?

Demet Mutlu (1981 doğumlu), Türkiye'nin en büyük mobil e-ticaret şirketi olan Trendyol Group'un kurucusu ve CEO'sudur.

DEMET MUTLU EĞİTİMİ

Demet Mutlu lise öğrenimini İtalya’da, lisans eğitimini ise birincilikle bitirdiği New York Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde tamamlamıştır.

trednyol.PNG

DEMET MUTLU ALDIĞI ÖDÜLLER

Fortune Dergisi, Dünyanın En Güçlü 10 Kadın Girişimcisi, 2011

Demet Mutlu, ABD’li Fortune Dergisi tarafından “Dünyanın En Güçlü 10 Kadın Girişimcisi” arasında seçilmiştir. Ayrıca Fortune Demet Mutlu’yu “Jön Türk” olarak tanıtmıştır. Fortune Dergisi’nin Mutlu’yu Jön Türk olarak tanıtmasının en önemli sebepleri arasında, Mutlu’nun aynı anda çok fazla iş yapması ve yaptığı işleri yeni bir seviyeye taşıma başarısıdır. Dünyanın en güçlü kadın girişimcisi seçildiğinde henüz 30 yaşında olan Demet Mutlu, Trendyol’un kurucu ortaklığı dışında 1 milyon üyeli portal doktorsitesi.com ve sosyal oyun sitesi Peak Games’te de yatırımı vardır. Aynı zamanda bünyesinde Milla adlı bir de moda markası barındıran Trendyol, bugüne kadar yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırım çekerek, e-ticaret alanında önemli bir başarıya imza atmıştır.

Ekovitrin Dergisi, Yılın Starları Anketi, Yılın İş Kadını Ödülü, 2012

Ekovitrin Dergisi ve okuyucuları tarafından geleneksel olarak düzenlenen ‘Yılın Starları Anketi’ sonucunda Demet Mutlu, 2012 yılında ‘Yılın İş Kadını’ seçilmiştir.

Dünya Ekonomik Forumu, Genç Küresel Lider Ödülü, 2016

Dünya Ekonomik Forumu tarafından düzenlenen ve forumun önemli bir parçası olan Genç Küresel Liderler, iş dünyası, akademisyen, sanatçı ve siyasetçiler arasından dünyanın geleceğini şekillendirme potansiyeline sahip 40 yaş ve altı genç adaylar arasından seçilmektedir. Türkiye’de daha önce Ali Koç, Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Ferit Şahenk gibi başarılı isimlerinde yer aldığı listede, 2016 yılında Türkiye’den yer alan tek isim Demet Mutlu olmuştur. Mutlu’nun listeye girmesinde ki en büyük etken ise 2010 yılında kurduğu trendyol.com ve 6 yıllık süreçte trendyol.com’u büyük bir kara geçirerek, alanında lider bir şirket haline getirmeyi başarmasıdır.

 

 

 

HABERE YORUM KAT