1. YAZARLAR

  2. Orhan Kaplan

  3. Tarımda büyük dönüşüm… Ama nasıl?
Orhan Kaplan

Orhan Kaplan

Tarımda büyük dönüşüm… Ama nasıl?

A+A-

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, Tarımda Milli Birlik Projesi’yle ilgili olarak bu gün yapılacağını belirttiği ve Başkan Erdoğan’ın Külliye’de yapacağı tanıtım toplantısının, kamuoyundan gelen tepkilerden dolayı 25 Mayıs’a ertelendiği kamuoyuna yansıdı.

Peki, neydi bu tarımda bütün ezberleri bozacak ve büyük dönüşüm olarak adlandırılan proje?

Ve neden tepki çekmişti?

Geçtiğimiz hafta Cuma akşamı ON TV ekranlarında canlı olarak gerçekleştirdiğimiz “Orhan Kaplan ile Türkiye Gündemi” programında Bursa Damızlık Koyun ve Keçi yetiştiricileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Yıldırım oran ile konuyu ele almış ve bu gün Külliye’de Başkan Erdoğan tarafından açıklanacak projenin kamuoyuna yansıyan bölümüyle ilgili değerlendirmelerde bulunmuştuk.

Başkan Oran basına yansıyan bu projeye sert bir muhalefet etmişti ve bu projenin bu haliyle Başkan Erdoğan tarafından açıklanma olasılığının bile büyük bir talihsizlik olacağını vurgulamıştı.

***************************

Beklenildiği gibi de gelişti olay ve programın açıklanmasının ertelendiği öğrenildi.

Programın ertelenmesinde sektör temsilcilerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaştırılan tepkilerin etkili olduğu alınan bilgiler arasında.

Tarımda Milli Birlik Projesi’nin tanıtım programı, Tarım ve Orman Bakanlığının takviminde hala 25 Nisan olarak görünse de söz konusu program 25 Mayıs’a ertelendiği belirtilmekte.

25 Mayıs’ta yapılacak programda ise proje tanıtımından daha çok Tarımda Milli Birlik Projesinin tartışmaya açılacağı kaydediliyor. 

Kamuoyundan ve sektörden saklanan Tarımda Milli Birlik Projesi'nin taslak çalışması, 'Tarım Holdingleşiyor!' endişelerini gündeme getirmişti.  

Gelinen noktada Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sektörden habersiz günlerdir sürdürdüğü çalışmanın 25 Mayıs’ta ne şekilde açıklanacağı da kafalarda soru kuşkusuz.

 

* * *

 

Bakanlık başta olmak üzere sektörde köklü değişiklikleri öngören projenin hiçbir tarımsal kuruluştan görüş alınmadığı gibi Bakanlık Bürokrasisiyle de istişare edilmeden hazırlandığı söylenen ve tarımda ‘Milli Birlik’ vurgusuyla hazırlanan proje neler getiriyordu peki?

Başkan Erdoğan’a sunumu yapılan Tarımda Milli Birlik Projesi ile tarımsal yapı kökten değişecekti.

Yalın Sistem adı altında oluşturulacak yeni yapılanma ile Tarım ve Orman Bakanlığı taşra örgütleri ile Tarım Kredi Kooperatifleri birleştirilerek Milli Birlik Kooperatifi’nin kurulması öngörülmekteydi.

Hisselerinin yüzde 50’sinin özel sektöre ait olacağı Semerat Holding kurulacak ve Toprak Mahsulleri Ofisi, Atatürk Orman Çiftliği, Türk Şeker ve Çaykur gibi tarımda faaliyet gösteren Kamu İktisadi Teşekkülleri Semerat Holding’in ortağı yapılacaktı.

Proje ayrıntılarının ortaya çıkmasıyla birlikte Bakanlık bürokrasisinin büyük bir şok yaşadığı, Genel Müdürlerin bile üzerinde çalışılan proje hakkında tam bir bilgiye sahip olmadıkları belirtildi.

Ülke tarım ve hayvancılığı için ‘ezber bozacak bir proje’ şeklinde tanımlanmasına karşın projenin sektörün paydaşları dahil kimseye danışılmadan dar bir çerçevede hazırlanması dikkat çekerken, söz konusu projenin İstanbul merkezli uluslararası bir danışmanlık firması tarafından hazırlandığına yönelik savlar ise kafaları karıştırdı!.. 

+++++++++++++++++

+++++++++++++++++++++++++++++

Bu yazı toplam 456 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT