1. YAZARLAR

  2. Orhan Kaplan

  3. Tarımda 2019 beklentileri
Orhan Kaplan

Orhan Kaplan

Tarımda 2019 beklentileri

A+A-

Kış mevsimi ve seçim döneminde yaşanan fiyat karmaşasının sona erdiği bu yaz aylarında Türkiye’de tarımsal ürün fiyatlarında geçtiğimiz bir-iki aya göre büyük farklar gözlenmekte.

Biraz tüketim alışkanlıklarının değişmesi, biraz mevsimsel koşulların getirdiği kimi ürünlerdeki üretim azlığı ve bundan siyasi getirim elde etme çabaları ve her dönemin çıkarcılarının da katkısıyla geçtiğimiz aylar sebze ve meyve fiyatlarında aşırı yükselişler yaşanmıştı.

Kış ürünlerinin kışın, yaz ürünlerinin de yazın yenmesinin bilimsel gerçekliği ve İslam dininin kabulüne karşın, artık her çeşit ürünün her mevsimde de üretilebilmesi, dışarıdan alınabilmesi ve bunlara ek alım gücünün de artmasıyla kabaran istem karşısındaki fiyat artışları geçtiğimiz aylarda en çok konuşulan konuların başında geliyordu.
Hele bunun siyasi getirim için belli kesimlerce kullanılmak istenmesi kargaşayı daha da arttırıyordu.
Şimdi yaz geldi ve fiyatlar asıl seviyesine oturdu.

Artık 3 ay önce fiyatı için büyük tartışmalara konu olan Soğan, patates ve domatesi pazarlarda 1-2 liraya bulabilmek olası.

Kopartılan onca yaygara ise ardımızda kalan trajik-komedi!..

* * *

Cumhurbaşkanlığı geçtiğimiz günlerde tarımla ilgili bir rapor yayımladı.

Raporda geçtiğimiz yıla yönelik paylaşımlar ve bu yıla yönelik beklentiler yer almakta.
Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda, 2017 yılında yüzde 4,9 olan tarım sektörü büyümesinin, 2018’de yüzde 1,3, 2019’da yüzde 1,5 olacağı öngörüsüne yer verildi.

Bu durum bu yıl tarımsal büyümenin 2018’den biraz iyi ama geçmiş yıllara göre düşük olacağının bir göstergesi.
Ne ki, dünyada da büyüme rakamlarının aşağı doğru gittiği bir süreç de yaşanmakta olduğunu görmemiz gerekiyor.
 
* * *
 
Bilineceği üzere, Yeni Ekonomi Programı (YEP kapsamında açıklanan 2019-2021 Orta Vadeli Programı’nın (OVP) ilk yılında GSYH büyüme hızının yüzde 2,3 olarak gerçekleşmesi, katma değerin ise tarım sektöründe yüzde 1,5, sanayi sektöründe yüzde 1,6, hizmetler sektöründe yüzde 2,6 oranında artacağı öngörüsüne yer veriliyor.
Temel amacının ekonomide dengelenmenin sağlanması suretiyle cari dengenin iyileştirilmesi ve fiyat istikrarının yeniden tesis edilmesi olan 2019 yılı programının içerdiği politikalar, somut ve ölçülebilir önlemler aracılığı ile yaşama geçirmeyi hedeflediği görülüyor.

2019 Yılı Programının Hedefleri ve Politikaları bölümünde “Tarım ve Gıda” başlığı altında, mevcut durum özetleniyor ve program şöyle özetleniyor;

“Dünyada yetersiz beslenen insanların sayısında görülen artış, iklim değişikliği, tarımsal üretimde sürdürülebilirlik, doğal kaynakların korunması, gıda zincirinde teknolojik altyapının güçlendirilmesi ve gıda kayıpları ile israfın önlenmesi konularını öne çıkartmak”…

Ülkemizde iklim koşulları ile ürün piyasalarındaki kurgusal ve yanlış bilgiler ile ortaya çıkartılan hava, tarımsal ürün piyasalarındaki istem-sunum dengesini ve sonuçta tüketici fiyatlarını yakından etkilemektedir.

Son yıllarda nüfus artışı ve artan turizmin yanında gıda yardımları ve dış-satıma bağlı istem yönlü fiyat artışları görülmekte, son dönemde yaşanan döviz kurlarındaki yükselişin yurt içi fiyatlardaki artışlara neden olduğu da göz önüne almak gerekir hiç kuşkusuz.

Bu yazı toplam 471 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT