1. YAZARLAR

  2. Orhan Kaplan

  3. Tarım Şura’sı Sonuç Bildirgesi’nde “Akıllı Tarım” vurgusu…
Orhan Kaplan

Orhan Kaplan

Tarım Şura’sı Sonuç Bildirgesi’nde “Akıllı Tarım” vurgusu…

A+A-

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kasım ayında gerçekleştireceği 3. Tarım ve Orman Şurası, Resmi Gazete’de yayımlanarak Mayıs ayında yürürlüğe girmişti.
Ve bu duyuru ile 3. Tarım ve Orman Şurası için; tarım, orman, gıda ve hayvancılık ile ilgili görüş ve talep edilmişti.
3. Tarım Orman Şurası tanıtım toplantısının yapıldığı 17 Temmuz 2019 gününden 18 Kasım’a kadar katılımcılar “Görüşünü Bildir “ sayfasına yoğun ilgi gösterdi.
Şura sürecinde, oluşturulan web sayfası, SMS ve diğer iletişim mecralarıyla tarım ve ormancılık sektörünün yarınına yönelik çiftçi, vatandaş ve akademisyenler gibi toplumun farklı kesimlerinden yaklaşık 30 bin öneri geldi.
Oluşturulan sayfa ile 2019 yılı Kasım ayında gerçekleştirilen Şura’ya kadar geçen sürede bildirilen tüm fikir ve projeler, Şura’daki 21 çalışma grubu tarafından incelenerek şura gündeminde yer aldı.
Ve sonunda 15 yıl aradan sonra yeniden gerçekleştirilen 3’üncü Tarım ve Orman Şurası’nın sonuç bildirgesinde öne çıkan noktalar Başkan Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklandı.
On binlerce görüşün değerlendirildiği Şura’da Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kısa, orta ve uzun dönem stratejilerinin belirleneceği veriler ortaya çıktı.
 
* * *
 
18 Kasım’da başlayan ve 3 gün süren 3’üncü Tarım Orman Şurası’nda ise 21 Komisyon, hazırlanmış olan Çalışma Belgelerinde yer alan hedef ve stratejiler üzerinde çalışarak komisyon raporlarını hazırlamıştı.
Hazırlanan bu komisyon raporları, toplam 550 kişiden oluşan komisyon üyeleri tarafından oy çokluğu esasına göre kabul edilerek tutanağa bağlanmış ve Şûra Başkanlık Divanı’na teslim edilmişti.
Şura ile tarım ve ormancılıkta, önümüzdeki 5 yılı planlayacak ve gelecek 25 yıla ışık tutacak kararlar alındı.
Peki, 15 yıl aradan sonra Şura’dan hangi sonuçlar çıktı?
60 maddelik sonuç bildirgesinde tarımsal verimliliğin artırılması ve kaynakların daha etkin kullanılması için bilişim teknolojisini tarım sektörüne entegre ederek Akıllı Tarım Uygulamalarının yaygınlaştırılması öne çıkmakta.
Akıllı Tarım Uygulamalarının yaygınlaştırılması, Akıllı Tarım konusunda yetişmiş çiftçi/mühendis/ara eleman sayısının özel programlar uygulanarak artırılması vurgulanmakta.
 
* * *
 
Peki, Şura sonuçlarını nasıl değerlendirmek gerekir?
Başkan Erdoğan’ın da Şura’da söylediği gibi temel tarım ürünlerinde dışa bağımlı olmak, en az savunma sanayisinde dışa bağımlılık kadar tehlikeli.
Başkan Erdoğan bu konuda, “Kıtaların ve çıkar mücadelelerinin kesiştiği bölgede yer alan bizim gibi bir ülke için bu asla göze alınamayacak bir risktir. Türk tarımını küresel şirketlerin sadece kar odaklı çalışan çarkı içinde kesinlikle ezdirmeyeceğiz” diyor.
2020 bütçesinde önceki yıla göre tarımsal destekler yüzde 36,7 oranında artırılıyor.
Türkiye Tarım Orman Şurası'nda alınan kararlardan bazı başlıkları şöyle sıralayabiliriz:
Arazi toplulaştırma ve sınıflandırma işlemleri hızlandırılacak ve 10 yıl içinde tamamlanacak.
Toprak bilgi sistemine dayalı tarımsal arazi kullanım planları hazırlanacak, atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması için arazi bankacılığı ve birlikte üretim gibi alternatif modellerin devreye alınacak.
Miras mevzuatı geliştirilerek, tarım arazilerinin bölünmesi sorununa kalıcı çözüm getirilecek.
Besilik hayvan için Kasım ayıyla birlikte yeni dış alım başvurusu alınmayacak.
Tıbbi hoş kokulu bitki bahçesi kurulması hedefleniyor.
Çay üretimini desteklenecek...

Aile işletmeciliğinin sürdürülebilirliğini sağlamak için kadın ve gençlerde girişimcilik desteklenecek…
Bu ve benzer kararların titizlikle ele alınarak uygulanması kuşkusuz tarımda bir canlanmayı getirecektir.

 

Bu yazı toplam 297 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT