1. YAZARLAR

  2. Orhan Kaplan

  3. Tarım Sektörü bu gün Bursa’da buluşuyor
Orhan Kaplan

Orhan Kaplan

Tarım Sektörü bu gün Bursa’da buluşuyor

A+A-

Ülkemizde tarım alanında önemli adımların atılması sürdürülürken, sektörün tüm aktörlerini buluşturan tarım farları da gelişmesini sürdürüyor.
Tarım sektörünün tüm tarafları bu fuarlar yoluyla bilgi alışverişi, ticari alışveriş, işbirliği, pazar büyütme ve geleceğe yönelik ticari ilişkilerin kurulması ve geliştirilmesi konusunda bir araya geliyor.
Tarım fuarları, ziyaretçilerin yeni teknoloji ve ürünlerle buluştuğu yerlerdir.
Türkiye'de yıllık ortalama 60 tarım fuarı yapılıyor.
Fuarlar bilgiyi ziyaretçiye ulaştırmanın bir yolu…
Bu anlamda da satışa dönük pazarlamanın da bir parçası…
Bu çerçevede firmalar ve kuruluşlar güncel bilgileri ve ürünleri fuarlar yoluyla sektöre ne kadar yansıtabilirse o kadar hızlı bir ticari döngü oluşuyor.

* * *
 
Tarımsal üretimde Avrupa’da birinci dünyada ise yedinci sırada bulunan Türkiye, çok önemli bir fuara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
8 - 12 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları, sektör profesyonellerinin ajandasında ilk sırada yer alıyor.
Her yıl Ekim ayında yapılan buluşma, traktörden tohuma, hayvancılık donanımlarından sulama sistemlerine, tarımsal mekanizasyondan zirai ilaçlama yöntemlerine kadar geniş ürün yelpazesiyle dikkatleri üzerine çekiyor.
Tüyap, Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde 8-12 Ekim 2019 günleri arasında düzenlenecek BURTARIM 2019 Bursa 17. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı ile BURSA 12. ULUSLARARASI HAYVANCILIK VE EKİPMANLARI FUARI, 14 ülkeden 275 firma ve firma temsilciliğinin katılımında, 5 salon ve açık alanda toplam 50 bin m2’de, yaklaşık 300 bin ziyaretçi hedefi ile kapılarını açmaya hazırlanıyor.
5 gün boyunca ziyarete açık olacak fuarların traktör ve tarımsal mekanizasyon satışlarını artırması bekleniyor.

* * *

Bu gün ülkemizde tarım ve hayvancılık alanlarında güçlü bir modernleşme yaşanıyor.
Teknolojideki hızlı gelişme tarımsal üretime de büyük katkı sağlıyor ve birim başı verim her geçen yıl artıyor.
Fuarlar da sektör profesyonelleri ile çiftçileri buluşturarak tarım ve hayvancılık modernizasyonu için teknolojik hizmetlerin tanıtıldığı önemli platformlar oluyor.
Bu anlamda Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları gereksinimlerin karşılanması noktasında bir sektör buluşması haline gelmeyi sürdürüyor.
Bursa’da da gerçekleştirilen Tarım ve hayvancılık sektörlerinin tüm yapı taşlarının sergileneceği bu organizasyonda, iş hacminin arttırılması, traktör ve tarımsal mekanizasyon satışlarına ve ülke ekonomisine katma değer sağlanması hedefleniyor.
60’a yakın ülkeden organize edilen heyetler ile kıtalar arası köprüler kuruluyor.
Katılımcı firmaların pazarlama etkinliklerini geliştirmek, çiftçileri yeni teknolojiler ile buluşturarak verimliliklerini arttırmak ve nihayet ülke dış satımının artmasına katkı sağlamak amacı ile Avrupa'dan Asya'ya, Ortadoğu'dan Kafkaslara kadar geniş coğrafyadan alım heyetleri bir noktada buluşuyor.
55’in üzerinde farklı ülkeden binin üzerinde iş insanı ile Bursa çiftçisinin ve sektör paydaşlarının buluşması kuşkusuz Bursa turizmi adına da önemli bir süreç oluyor.

* * *
Tüyap Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonunda, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, Bursa Ticaret Borsası, Bursa Ziraat Odaları, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Bursa İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, KOSGEB ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri alınarak, Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) işbirliği ile hazırlanan bu tarım fuarına giriş ücretsiz…

Bu yazı toplam 294 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT