1. YAZARLAR

  2. Orhan Kaplan

  3. Şu muhalefetin ve ‘Sözcü’nün trajik-komik halleri!..
Orhan Kaplan

Orhan Kaplan

Şu muhalefetin ve ‘Sözcü’nün trajik-komik halleri!..

A+A-

30 Ağustos çarpıtmasının ardından bu kez de Başkan Aktaş’ın belediye şirketlerinde başkan olarak ‘huzur hakkı’ adı altında alınan aylıklar gündeme taşındı.

Sosyal Medya’da aslı-astarı olmayan, eğilip-bükülen, abuk-subuk paylaşımlar gezinirken, kimin ‘Sözcü’sü olduğu artık anlaşılan bir gazete de bu söylentileri manşete taşımış ve kelimenin tam anlamıyla da ortayı pislemiş!..
‘Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın belediyenin tüm şirketlerine yönetim kurulu başkanı olduğu ortaya çıktı’ demiş çok büyük bir habercilik yaparak!

Sanki sırmış gibi!

‘Söz konusu şirketlere AKP’li il yöneticilerini başkan vekili yapan Aktaş’ın ‘huzur hakkı’ adı altında aylık yaklaşık 50 bin lira maaş aldığı tahmin ediliyor’ denmiş!
Breh bireh bireh!..
Tahminle insan karalanabilir mi Allah aşkına?
 * * *
Ulaşımın ücretsiz olması tekliflerine 30 Ağustos’un halkın tamamının katıldığı bir bayram olmadığı gerekçesiyle karşılık veren Başkan Aktaş’a muhalefet çarpıtmalarla saldırdığı günlerde OT TV’ de Orhan Kaplan’la ‘Türkiye Gündemi’ canlı yayınında program ortağım Mehmet Çetinkaya ile birlikte konuyu gündeme taşıyarak Başkan Aktaş’tan açıklamalar almıştık.
Sözlerinin tamamının ele alınırsa konunun açıklığa kavuşacağını, muhalefetin kolaycılık yaparak sözlerinin sadece bir kısmını ele aldıklarını ve kamuoyunu yanılttıklarını söylemişti Başkan Aktaş.

* * *
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama törenlerine halkın tamamının katıldığını kim savlayabilir?
Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren ve halen 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinin bir gurup asker ve sivil protokolün katılımıyla gerçekleştiği gerçeğini görmeyelim mi?
Neden böyle oldu, oluyor, diye kendi kendimize sormayalım mı?
Başkan Aktaş’ın ‘Protokolün katıldığı bir bayramdır” sözünün neresi yanlıştır, neresi kimi rahatsız eder ayrıca?
Bu konuşmanın cımbızla çekilen kısmı üzerinde yaratılmak istenen ne fırtına ne olabilir?

* * *
Belediyelerin yasaların kendine verdiği yetkiye dayanarak çeşitli alanlarda şirketler kurduğunu, muhalefetten de Belediye Meclisi üyelerinin bu şirket yönetim kurullarında görev verildiğini muhalefet partileri bilmez mi?
‘Sözcü’ hiç mi bilmez mi?
Bilmiyorsa nasıl ve kime ‘Sözcü’ lük yapar?
Başkan Aktaş yaptığı açıklamayla bu olayı bütün kamuoyunun gözleri önüne serip, gerçeği ortaya koyarken acaba bu işi çarpıtanlar ve ‘Sözcü’ ne diyecektir?
Çamur atarak iz bırakmaya çalışmak, değil midir bu?
Başkan Aktaş diyor ki açıklamalarında;
“Göreve geldiğimizde 9 olan şirket sayısı, uyguladığımız tasarruf politikası nedeniyle 8'e indirilmiştir. Önümüzdeki günlerde şirket sayısı azaltılmaya devam edilecektir.

Haberlerde iddia edildiği gibi şirket Yönetim Kurullarında, sadece AK Parti teşkilat mensupları bulunmamaktadır. Yönetim Kurullarında seçilmiş Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerimiz, Büyükşehir Belediyesi bürokratlarımız, meslek odaları temsilcilerimiz, özel sektör temsilcilerimiz ve de CHP'li ilçe belediyesi temsilcisi de yer almaktadır…”
* * *
Belediye şirketlerindeki Yönetim Kurulu üyelerine huzur hakkı, ücret, ikramiye, prim ve yıllık kârdan pay ödendiği bilinmektedir.

Ülkemizdeki tüm belediye şirketlerinde huzur hakkı uygulaması vardır.

Şirketlerin Yönetim Kurulu Başkanı da Yönetim Kurulu üyeleri ile aynı miktarda huzur hakkı almaktadır.
Bu rakam da bin liradır.

Dolayısıyla Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın aylık 50 bin TL huzur hakkı aldığı iddialarının gerçek dışı olduğu, “Sözcü’nün basında yaygınlaşan ‘Güven bunalımına’ en çok su taşıyan bir gazete olduğu açık değil midir?

 

Bu yazı toplam 398 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT