1. HABERLER

  2. Sondakika Dolar Kaç TL - Dolar ne kadar oldu 23 Mart 2019
Sondakika Dolar Kaç TL - Dolar ne kadar oldu 23 Mart 2019

Sondakika Dolar Kaç TL - Dolar ne kadar oldu 23 Mart 2019

Dolar Kaç TL sorusunun yanıtını haberimizden bulabilirsiniz. 22 Mart itibariyle yükselişe geçen dolar ve euro’da hareketlilik vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. İnternette en çok arana konuların başında dolar kaç TL oldu ve Euro ne kadar oldu

A+A-

Dalgalı bir seyir içerisinde olan döviz fiyatları, yatırımcısı ve ilgilileri tarafından yakından takip ediliyor. Bu doğrultuda, 'Bugün canlı dolar kuru fiyatı ne kadar kadar ve kaç TL?' sorusu Google üzerinde cevabı en çok merak edilenler arasında dikkat çekiyor.

Sizler için derlediğimiz 23 Mart 2019 Cumartesi günü için son dakika dolar ve euro fiyatları...

Dolar Kaç TL - 23 Mart 2019

23 Mart 2019 Cumartesi sabahı itibari ile, dolar kuru fiyatı 5,76 civarlarında seyrediyor.

EURO NE KADAR? - 23 Mart 2019

Euro fiyatı ise, 6,52 TL dolaylarında güne başladı.

BREXIT VE TİCARET SAVAŞI ENDİŞELERİ

Analistler, Fed'in güvercin tavrının dolar üzerindeki etkisinin çok sınırlı kaldığını belirterek, küresel yavaşlama, Brexit ve ticaret savaşı endişelerinin doların değer kaybını sınırladığını ifade etti..

FIRSAT OLARAK GÖRÜYORLAR

“Anlaşılan o ki lokaller TL’deki her değer kazancını döviz alım fırsatı olarak görüyorlar” diyen bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Fed’in TL’de yarattığı iyimserlik tam olarak ortadan kalktı diyebiliriz. Lokallerin döviz talebi çok güçlü. Mevcut TL faizlerinin ve daha da önemlisi beklentilerin dövize yönelimi azaltmadığını görüyoruz” dedi ve ekledi:

“Uzun vadeli bakarsak seçim sonrası bu eğilim terse dönerse TL’de değer kazancı için çok ciddi bir yer açılacak demektir. Ancak yerel seçimlerin beklendiği şu anda özellikle de ABD Türkiye ilişkilerine yönelik endişeler piyasayı baskılamış görünüyor.”

TL'nin düşüşünde içeride dolara olan talep ve ABD - Türkiye ilişkilerine yönelik kaygılar öne çıkıyor. ABD'li yetkililer dün S-400 konusunda Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarının verilmesi hazırlıklarının askıya alınabileceğini belirtmişti.

ABD'nin uluslararası güvenlik ilişkilerinden sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Vekili Katie Wheelbarger ise "S-400 bir bilgisayar. F-35 bir bilgisayar. Bilgisayarınızı düşmanınızın bilgisayarına bağlamazsınız ve en basit şekilde bunu yapmış olacağız" dedi.

Analistteki kurdaki sınırlı harekette ve düşüşün kalıcı olamamasında yurtiçi yerleşiklerin güçlü talebini de öne çıkarıyor. TL'deki her değer kazancını döviz alım fırsatı olarak görüldüğünü belirten analistler, Fed'in yarattığı iyimserliğin son bulduğunu ve TL faizlerinin dövize yönelimi azaltmadığını vurguluyor.

Öte yandan uzun vadede seçim sonrası bu eğilimin terse dönmesi durumunda TL'de değer kazancı için ciddi bir alan açılabileceği belirtiyor.

SEÇİM ÖNCESİ TÜRK KONOMİSİNE SALDIRI

Bahsettiğiniz mevzu çok önemli. Türkiye ekonomisi nasıl bir yol kat etmiş. Türkiye'de piyasalara güven verecek ortam oluştu. Türkiye normal bir coğrafyada yaşamıyor. Amerika'da 2007'den bu yana büyük bir endişe doğuracak bazı datalar açıklandı. Küresel piyasalara etkisi. Bugün Türkiye seçime giderken son dönemde özellikle aynı Gezi'deki gibi sosyal medyada manipülatif bir süreç var. Güçlü kırılganlıklar rayına oturmuş durumda..

"NİSAN AYIYLA BİRLİKTE YOL HARİTASINI AÇIKLAYACAĞIZ"

Nisan ayıyla birlikte yol haritasını açıklayacağız. 8-9 ayda atılacak adımları birkaç ay içinde attık. Seçimden sonra süreç çok ama çok olumlu olacak. İstihdam raporları da pozitif yönde. Mart ayında ciddi bir istihdam artışı gözlemledik. 2019'u beklentilerin üzerinde kapatıp, 2020 yılı için Türkiye'nin arzuladığı rakamlara ulaşacağız.

Bu süreç Türkiye açısından tarihi bir süreç oldu. Türkiye'de dengelenme sürecini eleştirecek bir argüman kalmadı. Kimde Türkiye'nin özgürlüğünü, bağımsızlığını test etmeye kalkmasın. 18 Mart'ın yeni yıl dönümünü andık. Biz yüzyıllardır bu coğrafyada yaşayan bir milletiz. Duruşumuzdan ve istikbalimizden ödün vermedik, vermeyiz. Tarihimiz bunun örnekleriyle dolu. Biz sağlam altyapıya sahip ülkelerden bir tanesiyiz.

DÖVİZ MEVDUAT HESAPLARINDA STOPAJ ORANI YÜKSELTİLDİ

Resmi Gazete'de döviz mevduat hesaplarına ilişkin önemli karar yayımlandı. Döviz mevduat hesaplarında bir yıla kadar olan stopaj oranı yüzde 20'ye yükseltildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan Resmi Gazete'deki karara göre, döviz mevduat hesaplarına ilişkin stopaj oranı yükseltildi.

Resmi Gazete'de yer alan bilgiye göre, döviz tevdiat hesaplarına yürütülen faizlerden ve katılım bankalarınca döviz katılma hesaplarına ödenen kar paylarından; vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda yüzde 20, 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda yüzde 18 olarak stopaj uygulanmasına karar verildi.

HABERE YORUM KAT