1. YAZARLAR

  2. Orhan Kaplan

  3. Siyasi Partiler ve Seçim yasalarında değişiklik hazırlıkları
Orhan Kaplan

Orhan Kaplan

Siyasi Partiler ve Seçim yasalarında değişiklik hazırlıkları

A+A-

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, ‘Türkiye’nin ve siyasi yaşamın üzerindeki kâbus bulutlarının dağıtılması için yapılması gerekenler arasındaSeçim Yasası ile Siyasi Partiler Yasası’nın da değişmesi gerektiğini ifade etmesinin ardından, uzun süredir üzerinde durulma zamanı bulunamayan konu hakkında tartışmalar başladı.

Bahçeli’nin bu açıklamasını, ‘15 Temmuz 2020’ye kadar CHP’den Gelecek Partisi’yle DEVA Partisi’ne Milletvekili nakli’ olasılığı ile ilinti kuranlar olduğu gibi, zaten böyle bir reformunCumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’ ardından yapılma gerekliliğini savunanlar da öteden beri vardı.

Yeni sisteme uyum olarak gerçekleşmesi beklenen değişimler şimdi yeniden gündeme gelmiş oldu.

* * *

Bahçeli’nin değiştirilmesini istediği konu başlıkları şuydu;

Siyasi Partiler Yasası, Seçim Yasanda düzenleme, TBMM İç Tüzüğü’nün mutlaka yeni baştan gözden geçirilmesi ve yeniden yazılması, Milletvekili Dokunulmazlığıyla ilgili beklentilerin karşılanması,  Siyasi Etik Yasasının çıkarılması ve Kamu kurumu niteliğindeki mesleki kuruluşlarla ilgili Yasal düzenlemeler ivedilikle gerçekleştirilmesi.

Bunun erken seçimle falan da ilgisi yok…

Bu değişimler, zaten 2017 referandumunun ardından yapılması gerekli ve beklenilen değişimlerdi.

Konunun şimdi gündeme getirilmiş olmasını ‘manidar’ bulanlar olsa da bu değişikliklerin yeni bir seçimden önce gerçekleştirilmesi zaten zorunlu görünüyordu.

15 Temmuz darbe girişimi ardından Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli'nin Cumhurbaşkanlığı Sistemi açıklaması referanduma açılan kapıyı aralamıştı.

Şimdi de bu değişimler için yeni bir kapı arama olduğu açık…

Seçim sisteminin yeni sisteme entegre edilmesi gerekiyor zaten…

* * *

İYİ Parti’nin ‘Memleket Masası’ önerisine CHP’nin sıcak ve sempatik yaklaşımı, yeni kurulacak partilerin Meclis’te grup kurabilmelerine kapı aralayacak Milletvekili transfer sezonun (Ödünç Milletvekili uygulaması) yeniden açılması gibi gelişmelerin olabileceği açık.

Bunun ne kadar ‘demokratik’ ve ‘etik’ olacağı tartışmaları da gündemde tabii.

Yasal boşluğun bulunduğu böyle bir süreçte masa başında ısmarlama senaryolarla siyaset mühendisliklerinin düşünülmesi doğal olsa da bunun ‘Etik’ olup olmadığı sorgulanmakta doğal olarak.

Yasal değişikliğin bunu önleyip-önleyemeyeceği konusu bir yana Bahçeli’nin önerilerinin yeni sisteme uyum açısından gerekliliği ortada.

* * *

Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’nde Başkan’ın dolayısıyla yürütmenin yüzde 50 artı 1 oyla seçildiği ama Belediye Başkanların en çok oy alan partinin kazandığı gibi bir çarpık yapı sürmekte.

Belediye Başkanlığı seçimlerinin de 50 artı 1 ile ve çift turlu yapılması gerekliliği temsilde adalet açısından önemli.

Buna koşut Kamu Kurumu niteliğindeki Meslek Odalarında da bunun gerekliliği açık…

Partilerde parti içi demokrasi konusu, Milletvekili ve Belediye Başkan Adaylarının ön seçimle belirlenmesi konuları da yapılması beklenen değişiklikler.

Seçim sisteminde de artık barajın kaldırılması, dar bölge ve çoğunluk sistemine geçilmesinin temsilde adaleti sağlama açısından daha demokratik olacağı açık.

Milletvekili transferlerini önleyecek düzenleme için de başka partiye geçen bir Milletvekilinin en az 1 yıl o partide kalması koşulu etik açısından sorun çözücü gibi görünmekte.

Yahut da Milletvekillerinin seçildiği partiden başka bir partiye seçim öncesi geçmesinin tümden yasaklanması…

Bu yazı toplam 154 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT