1. HABERLER

  2. "Sayım bittiğinde seçim sonuçların değişeceği kanaatindeyiz"
"Sayım bittiğinde seçim sonuçların değişeceği kanaatindeyiz"

"Sayım bittiğinde seçim sonuçların değişeceği kanaatindeyiz"

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, gazetecilerin "seçimlerin lehinize dönmesi mümkün görünüyor mu?"sorusuna "Sayım tamamen yapıldığında işin değişeceği kanaatindeyiz" şeklinde cevap verdi.

A+A-

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, "Aradaki fark 29 binlerden şu anda 18 bin civarına düşmüş durumda. Bir yandan da işlemeler devam ediliyor. Daha sayılacak çok sandık var. Sayım tamamen yapıldığında işin değişeceği kanaatindeyiz" dedi.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Tuzla'daki Hacı Bekir Yıldırım Camisi'nde cuma namazını  kıldıktan sonra, çıkışta basın mensuplarına açıklama yaptı.

Seçimden sonra itiraz süresine ilişkin faaliyetlerin Yüksek Seçim  Kurulu (YSK), İl Seçim Kurulu ve ilçe seçim kurullarında devam ettiğini ifade  eden Yıldırım, AK Parti ve CHP'nin karşılıklı itirazlarının bir kısmının  reddedildiğini, bazılarının kabul edildiğini, bir yandan da sayımların sürdüğünü  söyledi.

Yıldırım, "Şu anda beklemekten başka yapacak bir faaliyet yok. Yüksek  Seçim Kurulu bütün bu süreci yönetecek. Çünkü seçimin şu anda sahibi YSK'dır.  Daha sonra da kararını açıklayacaktır." dedi.

"İŞLEM BİTMEDEN BİR ŞEY SÖYLEMEM DOĞRU OLMAZ"

Gazetecilerin "oy farkına" ilişkin soruları üzerine Yıldırım,  ilçelerde sayımlar devam ettiği için bunun her an değiştiğini dile getirerek,  "Ama belirli oranda aradaki farkın azaldığını görüyoruz." şeklinde konuştu.

"Seçim tutanağındaki kaydırmalara" ilişkin bir soru üzerine Binali  Yıldırım, bu konuyla ilgili çalışmaların ilçe seçim kurullarındaki heyetlerce  yapıldığını, bunları aktarmasının doğru ve sağlıklı da olmayacağını kaydetti.

Binali Yıldırım, "Her şey yasalara uygun olarak devam ediyor. Bir  yandan eksik girişler, kaydırmalar... Bunlar YSK tarafından yapılıyor, bir yandan  da yeniden sayımlarla ortaya çıkan rakamlar işleniyor. Dolayısıyla bu çalışmalar,  bitinceye kadar devam edecek. Şu anda işlem bitmeden bir şey söylemem doğru  olmaz, bir de yakışık da almaz. Çünkü, işin sahibi YSK'dır." ifadelerini  kullandı.

"CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun 'Daha 3 bin oy öndeyken, sayım devam  ederken çıkıp başkanlığını ilan etti, kazandık' şeklinde sözlerinin"  hatırlatılması üzerine Yıldırım, bunun seçim akşamı saat 23.25'te kendisine gelen  sayım sonucuna göre yaptığı bir açıklama olduğunu, sonrasında ise sayımların  devam etmesiyle şartların değiştiğini söyledi.

"ALACAĞINI ALDI, ONLARLA İŞİ BİTTİ"

Binali Yıldırım, "İmamoğlu'nun Ankara'da, CHP ve İYİ Parti'yi ziyaret  edip, HDP'yi ziyaret etmemesine" ilişkin soruya da, "Kendisine sormak gerekir,  neden ziyaret etmedi. İlla cevap vermem gerekiyorsa, alacağını aldı, onlarla iş  bitti, belki de onun için ziyaret etme ihtiyacı duymamıştır." yanıtını verdi.

"CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in 'Hesaplamamıza göre İstanbul'u 13  bin farkla Ekrem İmamoğlu alıyor.' şeklindeki sözlerinin" hatırlatılması üzerine  ise Yıldırım, şöyle konuştu:

"Belli ki onlar önceden bu hesapları yapmışlar. Bizim elimizde böyle  bir hesap yok. YSK'nın, seçim kurullarının saymadan bu rakamları açıklamaları  manidar. Bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Şunu da ilave ediyorum, eğer bu  kadar eminlerse, bu kadar kendilerine güveniyorlarsa buyursunlar sayalım.  Neticeyi görelim, kimsenin de kafasında bir soru işareti kalmasın. İstanbullular  da rahat etsin, adaylar da rahat etsin. Böylece her şey ortaya çıksın."

"VAZİFE OLMAYAN İŞLERE KARIŞMAMIZ DOĞRU OLMAZ"

Binali Yıldırım, "Şu anda İstanbul'un başkanı kim siz söyleyebiliyor  musunuz?" şeklindeki soruya, "Ben ilk günden söyledim, mazbatayı kime verirse  Yüksek Seçimi Kurulu, başkan odur. Onun dışında başka bir şey söylememiz yakışık  almaz." dedi.

"Bir rakam var mı son duruma ilişkin?" sorusunu da Yıldırım, "Daha  önce söyledim, aradaki fark 29 binlerden şu anda 18 bin civarına düşmüş durumda.  Bir yandan da işlemeler devam ediyor. Daha sayılacak çok sandık var. Dolayısıyla  şu anda söylenecek bu kadar. Onun dışında bir bilgi söylememiz kamuoyunu yanlış  yönlendirme olur takdir edersiniz ki." diyerek yanıtladı.

Yıldırım, "Lehinize dönmesi mümkün görünüyor mu?" sorusuna karşılık  da, "Biz sayımın tamamen yapıldığında işin değişeceği kanaatindeyiz. Arkadaşların  verdiği bilgi bu yönde." dedi.

Şu anda bazı ilçelerde tüm oyların, bazı ilçelerde ise sadece geçersiz  oyların sayıldığını aktaran Yıldırım, kendisinin şu andaki fotoğrafa göre  konuştuğunu söyledi. Binali Yıldırım, "Tüm oylar sayıldı mı? Seçimin iptali söz konusu  olabilir mi?" sorusu üzerine de, şöyle konuştu:

"Bakın biz ne ilçe seçim kuruluyuz, ne il seçim kuruluyuz, ne de  Yüksek Seçim Kuruluyuz. Üzerimize elzem olmayan, vazife olmayan işlere karışmamız  doğru olmaz. Bu kararların yeri, Yüksek Seçim Kurulu'dur. Yüksek Seçim Kurulu  hangi yönde karar verirse versin, başımızın üstünde yeri vardır. Herkes buna  riayet etmek zorundadır. Türkiye bir hukuk devleti, bunun bilinmesinde fayda  vardır."

"SÜREÇLER BİTMEDEN BUNU YAYINLAMANIN KİME NE FAYDASI VAR ONU  BİLEMEM"

Bir gazetecinin "Büyükçekmece'de seçmen kayıtlarıyla ilgili bir  usulsüzlük olduğu iddiası var. Neler söylersiniz?" şeklindeki sorusuna da  Yıldırım, bu bilginin kendisine de geldiğini, bunun da bir başka hukuki süreç  olduğunu söyledi.

Yıldırım, "Tamamına dönük bir iptal, en azından bir başvuru, böyle bir  şey var ama reddedildi. Size gelen bilgiler nelerdir?" sorusuna karşılık, bu  konuda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz'un bir açıklama yaptığını  hatırlatarak, "İl Seçim Kurulu reddetmiş. Olay bundan ibaret. Bu müracaatı kabul  etmemiş." diye konuştu.

Bir gazetecinin "Rakibiniz bilgileri sürekli güncelleyerek veriyor.  Acaba siz böyle bir paylaşımda bulunmayı düşünüyor musunuz?" sorusu üzerine  Yıldırım, son bilgilerin kendilerinde de olduğunu, bunu partinin takip ettiğini,  ayrıca bir paylaşma niyetinin bulunmadığını aktardı.

Binali Yıldırım, "Süreçler bitmeden bunu yayınlamanın kime ne faydası  var onu bilemem. Yani sayımlar yapılsın, tasnifler yapılsın, alt alta toplansın,  ondan sonra ne ise ak mı, kara mı önümüze gelecek. Bu arada kafaları  karıştırmanın, 'yok azalıyor, yok artıyor' gibi kamuoyunu rahatsız edici lüzumsuz  açıklamaları doğrusu ben çok hoş karşılamıyorum. Gerek de yok." dedi.

HABERE YORUM KAT