1. YAZARLAR

  2. Orhan Kaplan

  3. Romanya Tatarlar Milli Günü’nde Derneklere güç birliği çağrısı
Orhan Kaplan

Orhan Kaplan

Romanya Tatarlar Milli Günü’nde Derneklere güç birliği çağrısı

A+A-

Romanya’da her yıl düzenlenen 13 Aralık Romanya Tatarları Milli Günü’ne bu yıl Kırım Gelişim Vakfı’nın organizasyonuna Tüm Bursa Kırım Tatar Türkleri Dayanışma Derneği olarak bizler de bir gurup olarak katıldık.
1917'de Kırım Halk Cumhuriyeti'nin ilan edildiği gün olan 13 Aralık tarihi, Romanya'da 2006'da kabul edilen yasayla "Romanya Tatarları Günü" olarak kutlanıyor.

Her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanan bu 13 Aralık günü bu kez 3 ayrı etkinlikle kutlandı.
Romanya / Mecidiye’de kurulu bulunan Mehmet Niyazi Kültür Derneği tarafından düzenlenen etkinliklere Ukrayna, Kırım, Türkiye’nin çeşitli kentlerinden gelen Tatar dernekleri temsilcileri ile Romanya’dan Tatar Türkleri katıldı.
Her yıl 13 Aralık tarihi, Romanya Tatarlarının Milli Günü olarak kutlanıyordu.
Bu yıl farklı bir etkinlikler zinciri hazırlanmış.

Her yıl 30 Kasım’da Romanya Milli Şairi Mehmet Niyazi’yi anma günü olarak kutluyorken, bu yıl iki etkinlik bir araya getirilmiş.

Kırım Tatarlarının Milli lideri Kırımoğlu'na, Mecidiye Mehmet Niyazi Kültür Derneğince "Mehmet Niyazi Ödülü" verildi.
Ayrıca daha önce İstanbul’da kurulan Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği’nin (TURKSİD), Romanya Temsilciliği’nin de açılışı yapıldı.

Kırım Tatar halkının Milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, KTMM Türkiye Danışmanı İsmet Yüksel’in katılımlarıyla gerçekleşen etkinliklerin ana konusu, yakında gerçekleşecek olan Romanya seçimleri nedeniyle de Tatar derneklerinin güç birliği yapmaları için çağrı yapılmasıydı.

* * *

Etkinlikler Kırım Tatar halk şairi, Romanya Tatarlarının Milli şahsiyeti Mehmet Niyazi, Mecidiye’de eski Müslüman mezarlığında bulunan kabri başında anıldı.

Başkanlığını Erol Murad’ın yaptığı Mehmet Niyazi Kültür Derneği tarafından düzenlenen anma programında Romanya Tatar Milli Günü çerçevesindeki etkinliklerde Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KTMM Başkanı Refat Çubarov, Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz, eski Milletvekili ve TÜRKSİD Romanya Şube Başkanı Nejat Salih, KTMM Türkiye Temsilcisi, Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, KTMM Türkiye Danışmanı İsmet Yüksel, Kırım Derneği Genel Merkezi’nden Şefika Gaspıralı, Bursa Tüm Tatar Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Öner, Kadın İnisiyatifinden Oya Deniz ve Çongar Şahin yer aldı.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Romanya devleti tarafından azınlıklara tanınan geniş haklardan en iyi yararlanılması için Tatar toplumuna birlik çağrısında bulundu.
 
* * *

Daha önce Köstence Başkonsolosu iken Türkiye’nin Bükreş Büyükelçiliği’ne atanan Füsun Aramaz, Romanya’da Tatar Türkleri ve Romanya devleti ile çok iyi ilişkiler içinde.   

Romanya’daki tüm Tatarların birlik olması, birlikte hareket etmesi için çağrı yapmakta.
Romenlerin azınlıklara sağladığı olanaklar, sunduğu fırsatlar ve hoşgörülü tutumları çerçevesinde Tüm Tatar ve tüm soydaşlarımızın Romen toplumuyla son derece ahenkli ilişkilerinin gelişerek sürdürmesi için büyük bir çaba içinde.
Ancak, Romanya’da Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği ile diğer Tatar dernekleri arasında bir kopukluk var birkaç yıldır.

Kırımoğlu da buraya parmak basarak “Romanya’daki Kırım Tatarlarını, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin otoritesini kullanarak, birleştireceğiz. Çünkü bölünmeden herkes zarar görür” diyor.
Yarın, etkinlikler kapsamında TÜRKSİD Romanya Şubesi’nin açılışı ile ilgili gelişmeleri paylaşmak dileği ile...

Bu yazı toplam 285 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT