1. YAZARLAR

  2. Orhan Kaplan

  3. Öğretmenler Haftası
Orhan Kaplan

Orhan Kaplan

Öğretmenler Haftası

A+A-

Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmakta.
5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen ‘Öğretmenlerin Statüsü Hükümetler arası Özel Konferansı’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından ‘Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıl dönümü.
Yani uluslararası, evrensel bir kabul…
Bizde ise 24 Kasım Öğretmenler Günü…
Milli Eğitim Bakanlığı’nca Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır.
24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Millet Mekteplerinin Başöğretmenliği’ni kabul ettiği gün.
Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini yapan kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günü olup Türkiye’de 24.11.1981’den beri kutlanmakta.
Döneminin en etkili öğretmenler örgütü TÖB-DER’i kapatan 12 Eylül Rejiminin Cuntası komutuyla bu gün Türkiye’de ‘Öğretmenler Günü’ olarak belirlenmiş.
 
* * *
Dünyada Öğretmenler Günü’nün 5 Ekim’de kutlandığını belirttik.
Kuşkusuz her ülkenin kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiş, denebilir.
Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her yıl 28 Şubat günü, Öğretmenler Günü olarak kutlanmakta.
Pek çok Avrupa ülkesinde ise 5 Ekim…
Bizde ise 24 Kasım…
 
Öğretmenler Günü’nün tatil olup olmadığı da ülkesine göre değişmekte.
Bizde tatil değil…
Ama bizde bu günün tek güne de sığdırılmak yerine 2017 yılında alınan bir kararla 24-30 Kasım günleri arası ‘Öğretmenler Haftası’ olarak belirlenmiş.
 
* * *
 
Öğretmenler Günü kutlamalarının ayrıntıları, 15 Ekim 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği ile belirlendi.
Yönetmelikte, Öğretmenler Gününün amacı; “Öğretmenlerin birlik ve beraberliklerini sürekli kılmak, öğretmenler arasındaki sevgi ve saygı bağlarını kuvvetlendirmek ve meslekî dayanışmayı canlı tutmak, adaylık sürecini tamamlamış öğretmenlerin yemin etmelerini sağlamak, öğretmenlere mesleklerinin yüceliği şuurunu vermek, emekli olmuş öğretmenlerin hizmetlerini şükranla anmak, öğretmenlik mesleğinin kamuoyuna daha iyi tanıtılmasını sağlamak ve toplumdaki saygınlığını artırmak, öğretmen, öğrenci, veli ve okulun sosyal çevresiyle bütünlüğünü canlı tutmak, öğretmenlik mesleğinde çevresinde tanınan, sevilen ve üstün başarısı bilinenlerin bu niteliklerini diğer meslektaşlarına ve kamuoyuna örnek olacak şekilde tanıtmak, şehit ve gazi öğretmenler ile eğitim personelini anmak” şeklinde tanımlanıyor.
Öğretmenler günü ve haftası dolayısıyla kimi kurumlar öğretmenlerimize indirimler de yapmakta.
Türk Hava Yolları THY 24 Kasım öğretmenler gününe özel, iç hat seferlerinde seyahat edecek öğretmenlere ve beraberindeki eşi ve çocukları için yüzde 20 indirim uygulaması var.
Türk Telekom'dan Türk Telekomlu Öğretmenlere 1 Hafta Boyunca geçerli 2 GB İnternet verilecek.
PTT Öğretmenlerin Kargo ve Kurye İşlemlerinde %25 İndirim Uyguluyor.
Devlet Demiryolları İşletmesi 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle öğretmen ve ailelerinin Devlet Demiryolları ile yapacakları yolculuklarında 1 hafta boyunca bilet ücretlerinde yüzde 50 indirim uygulayacak.
Bizimle yaşamı paylaşan; bize yaşamı öğreten, birey olma çabasında yol gösteren tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun.

Bu yazı toplam 228 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT