1. HABERLER

  2. Modem Wifi şifresi nasıl öğrenilir? Modem Wifi Şifresi Öğrenme
Modem Wifi şifresi nasıl öğrenilir? Modem Wifi Şifresi Öğrenme

Modem Wifi şifresi nasıl öğrenilir? Modem Wifi Şifresi Öğrenme

Modem Wifi şifresi nasıl öğrenilir? merak ediyorsanız öyle ise bu makalemiz tam size göre. Modem wifi şifresi öğrenme yöntemini bu yazımızda sizlere anlatacağız.

A+A-

Modem Wifi şifresi nasıl öğrenilir? başlıklı bu yazımızda sizlere Wifi şifresi öğrenme konusunda bilgiler vereceğiz..

Wireless özellikli modeminizi bilgisayarınıza genelde bir defa şifresini girdikten sonra tekrar şifre istemediği için genelde wifi şifresi unutulur. Wifi şifresini unuttuysanız yapmanız gereken modemin arayüzüne ulaşıp girmiş olduğunuz şifrenizi görmeniz ya da şifreyi göremiyorsanız wireless modeminize yeni bir şifre tanımlamalısınız.

Wireless modeminizin şifresini öğrenmek ya da değiştirmek için öncelikle o ağa bağlı olmanız gerekmektedir.

Eğer o ağa wifi üzerinden bağlı değilseniz öncelikle ethernet kablosuyla modeminizi bilgisayara bağlayıp modemin ağına bağlanmanız gerekmektedir. Ağına bağlı olmadığınız modemin wireless şifresini kesinlikle bulamazsınız.

Modem Wifi şifresi nasıl öğrenilir? Modem Wifi Şifresi Öğrenme

Wireless modemin ağına bağlı olup olmadığınızı kontrol ettikten sonra anlatacağım adımları tek tek takip etmeniz gerekmektedir. Her modemin ara yüzü aynı olmadığından mantık olarak anlatacağım sizde bu yöntemle her türlü wireless modemin ayarlarından wifi şifresini öğrenebilecek ya da değiştirebileceksiniz.

Modem Wifi şifresi nasıl öğrenilir?

Wireless modeminizin ağına bağlandıktan sonra öncelikle modeminizin ip adresini öğrenmeniz gerekmektedir.

Modeminizin ip adresini öğrenmek için bilgisayarınızdan başlat > çalıştır deyip “cmd” yazıp tamam dediğinizde siyah bir ekran açılacaktır. Açılan pencerenin komut satırına “ipconfig” yazıp enter dediğimizde karşınıza ip adresleri çıkacaktır. Varsayılan ağ geçidinin yanında yazan ip modeminizin ip numarasıdır.

Modeminizin ip adresini öğrendikten sonra internet tarayıcınızı açıp adres çubuğuna http://ipadresi

Örnek: http://192.168.1.1″ yazıp enter diyoruz ve karşınıza modeminizin ara yüz şifresini soracaktır.

Modeminizin ara yüz şifresi standarttır.

Eğer bilmiyorsanız internetten modeminizin modelini yazıp modem şifresi diye aratırsanız modeminizin ara yüz şifresini öğrenebilirsiniz.

Eğer modeminizin ara yüz şifresi değiştirilmişse yapacağınız tek şey modemi resetlemek sonrasında internetten öğrenmiş olduğunuz şifreyi girip internet ayarlarınıza kadar baştan yapmanız gerekmektedir.

Wifi Nedir?

Wi-Fi nin açılımı wireless fidelity dir anlamı ise kablosuz bağlantı alanıdır. Wifi açılımından da anlaşılacağı gibi wifi sinyal alanıdır ve bu alanda bulunan tablet, telefon, akıllı saat, ses oynatıcıları, televizyon, oyun konsolu ve benzeri cihazlarla internete kablosuz erişebilirsiniz.

Ek Bilgi: Bir nevi mobil veride wifi ağıdır aslında, mobil veriyi açtığınızda dev wifi ağına bağlanmış oluyorsunuz…

Wifi Nasıl Çalışır?

Wifi dijital sinyallerin yani bilgisayar dilinin (0 ve 1) analog sinyale (radyo sinyali) çevrilmiş halidir.

Bilginin 0 ve 1 olarak kablosuz aktarılması mümkün değildir o yüzden bilgi analog sinyale çevrilir sonra bu sinyal wifi yayıcı ile ortama yayılır daha sonra ise telefona wifi şifresi girdiğimizde şifreleme çözülür ve telefon tarafından bu analog sinyal tekrar dijital sinyale dönüştürülür ve internete bağlanmış oluruz.

Wifi çift taraflı çalışır yani modemden telefona, telefondan modeme aynı anda veri akabilir zaten aynı anda akmaz ise internette gezemezsiniz. Bunu şöyle anlarsak daha iyi olur, mesela siz bir siteye telefondan girmeye çalıştınız işte bu siteye girmek için tekrardan modeme sinyal gönderilir modemden de ilgili web sitesi sunucusuna, site için istekte bulunulur sonra site telefonunuzun ağdaki ıp adresine yollanır ve site modeme gelip wifi ile tekrardan telefonunuza ulaşır.

Kısacası wifi iki cihazın birbiriyle aynı anda kablosuz bir şekilde iletişim kurmasıdır.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT