1. YAZARLAR

  2. Orhan Kaplan

  3. Mobilyanın başkenti, İnegöl
Orhan Kaplan

Orhan Kaplan

Mobilyanın başkenti, İnegöl

A+A-

Yıllık 1 milyar dolarlık bir dış satım rakamı hedefine hızla ilerleyen, Türkiye toplam dış satımın yüzde 1’lik bir kısmını tek başına karşılayan, Mobilya dış satımının ise yüzde 15’ini karşılayan İnegöl’de Ekim ayı ilk haftasında bu yıl 42'ncisi düzenlenen Uluslararası Mobilya ve Dekorasyon Fuarı "MODEF EXPO 2019 fuarı gerçekleşti.
Yurt içi mobilya talebinin ise yüzde 40’ını karşılayan İnegöl’ün gerçekleştirdiği bu fuarda dünya ve Türkiye'nin önde gelen mobilya sektörünün temsilcilerini bir hafta boyunca İnegöl'de ağırlandı.
‘Mobilyanın başkenti’ İnegöl, bu sektörün itici gücüyle her yıl dış ticaret fazlası vermesiyle de ayrı bir özellik taşımakta.
1 milyar dolar dış satımı, 400 milyon dolar dış alımıyla her yıl dış ticaret fazlası veren model bir ekonomi oluşturmuş bulunmakta.

* * *

İnegöl’de yaşayanların hemen yarısının geçimini ağaç sanayinden karşılaması, İnegöl’de ekonomik yaşamının temel unsurunun mobilya olduğunu göstermektedir.
İnegöl'ün bu stratejik yapısının avantajını iyi kullanabilmesi onu ‘Mobilyanın başkenti’ olma özelliğine taşımıştır.
Yılda 2 kez ses getiren mobilya fuarlarını başarıyla gerçekleştirebilmesi İnegöl'ün bu alanda söz sahibi olmasının kanıtı olsa gerektir.
Başlangıçta küçük atölyelerde faaliyet gösteren mobilya imalathanelerinin fabrikalaşma yoluna girerek ünlerini ülke sınırları dışına taşımaları ve markalaşma yolunda ilerlemeleri kuşku yok ki İnegöl’ün geleceği adına sevindirici gelişmeler olsa gerektir.

* * *
Türkiye’nin ilk Organize Sanayi Bölgesi’nin İnegöl’de kurulmuş olması ve ardından İnegöl’ün 2.OSB’sinin , “Mobilya İhtisas Sanayi” olarak yine Türkiye’de bir ilk olarak kurulması İnegöl’ün dış ticaret fazlası vererek Türkiye’ye kattığı artı değer açısından gurur verici bir gelişme olmuştur.
Bu gün Türkiye'de üretilen her 2 mobilyadan biri İnegöl'de üretiliyor.
Bunu artırmak için hem yurt içi hem de yurt dışı çalışmalar sürmektedir.
Mobilya sektörü dış satım şansı en yüksek sektörlerden biridir.
Bugün Türkiye'nin sabit ve seyyar mobilya dış satımı 3 milyar dolar seviyesindedir.
Uzun değil, orta vadede mobilyada faaliyet gösteren sanayicilerin önünün biraz açılmasıyla bu rakamın 10 milyar dolara çıkartılmasının hiç de zor olmayacağı sektör temsilcileri tarafından belirtilmektedir.
ON TV ekranlarında ‘Orhan Kaplan ile Türkiye Gündemi’ programına program ortağım Mehmet Çetinkaya ile birlikte geçtiğimiz hafta konuğumuz olan Norm Living Genel Müdürü İsmail Hakkı Şahin ile yaptığımız söyleşi, sektörün önünün açık açık olduğunu ancak finans, vergi, destek ve kredilendirme konularında kimi bürokratik engellerin aşılması gerekliliğini ortaya koyuyor.
Bugün neredeyse Türk mobilyasının girmediği ülkenin bulunmadığı sektörde, Türkiye için artı değeri en fazla dış satım kelemi olan Mobilya sektörüne gerekli desteğin verilmesi gerekliliği açıktır.

 

Bu yazı toplam 198 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT