1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. MHRS randevu alma 2019 – MHRS Hastaneden randevu alma işlemi nasıl yapılır?
MHRS randevu alma 2019 – MHRS Hastaneden randevu alma işlemi nasıl yapılır?

MHRS randevu alma 2019 – MHRS Hastaneden randevu alma işlemi nasıl yapılır?

MHRS randevu alma uygulamasıyla her gün yüz binlerce kişi hastanelerden randevu alıyor. Ancak teknolojiyle arası iyi olmayan büyüklerimiz, torunları veya çocuklarıyla hastaneden randevularını aldırıyor. Bizde sizlerin ençok aradığı MHRS randevu alma işlemin nasıl yapılır soruna yanıt verdik.

A+A-

2019 Eylül ayı itibariyle MHRS randevu alma işlemi için 3 yol bulunmaktadır. Haberimiz vasıtasıyla, MHRS randevu alma işlemenizi kolayca öğrenebilir. Online hastane randevularınızı oluştarabilirsiniz.

Her gün binlerce kişi google de, MHRS randevu alma 2019 nasıl yapılır, MHRS Hastaneden randevu alma işlemi nedir, MHRS randevu alma ekranı” şeklinde aramalar yapıyor.

Öncelikle yazımıza MHRS'nin tanımıyla başlayalım. Merkezi Hekim Randevu Sistemine verilen ismin kısaltılmasına MHRS denilmektedir.

MHRS randevu alma 2019 işlemi için kaç yol vardır?

MHRS Randevu oluşturabileceğiniz tam 3 kanal bulunuyor. Bunlar sırasıyla şu şekildedir.

  1. ALO 182 çağrı merkezi,
  2. MHRS web sitesi (https://www.hastanerandevu.gov.tr / https://www.mhrs.gov.tr),
  3. MHRS mobil uygulaması (googleplay store ve Applestore)

MHRS ALO 182 Çağrı merkeziyle randevu nasıl alınır?

MHRS üzerinden telefonla hastane randevusu almak istiyorsanız ALO 182  MHRS destek hattını arayabilirsiniz.

MHRS’yle Web'den randevu almak istiyorsanız

(https://www.hastanerandevu.gov.tr  tıkladıktan sonra açılan pencerede "Randevu Al" butonuna tıkladıktan sonra gelen ekrandan "Üye Ol" seçeneğini tıklayarak üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer üyeliğiniz mevcut ise kimlik numaranız ve şifrenizle istediğiniz hastane ve hekimi seçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.

MHRS mobilde randevu almak için ise akıllı cihazınızın uygulama marketinden MHRS uygulamasını indirerek üyelik kaydınız yoksa oluşturabilir, var ise kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak randevunuzu alabilirsiniz.

mhrs-randevu-alma-2019.png

MHRS'de En Erken Ne Zamana Randevu Alabilirim?

Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ve ağız ve diş sağlığı merkezlerine sabah saat 07:00'ye kadar aynı gün içerisine, 07:00'den sonra ise en erken 1, en geç 15 gün sonrasına randevu oluşturabilirsiniz.

MHRS ile Aile hekimlerinden de aynı güne en erken iki saat sonrasına, en geç 15 gün sonrasına randevu alınabilmektedir.

MHRS'den Aynı Güne En Fazla Kaç Randevu Alabilirim?

Saat ve poliklinikler farklı olmak kaydıyla aynı güne kurum başına en fazla iki randevu alınabilmektedir.

Randevu Süresinde Kısıtlama Var mıdır?

Randevu süresi her poliklinik ve hekime bağlı olarak, en az 10, en fazla 60 dk'ya kadar farklılık gösterebilmektedir. Tedavi süresinin planlanması hastane yönetimindedir.

Randevu Saatinden Ne kadar Önce Hastanede Bulunmam Gerekiyor?

Hastane kayıt işlemlerinizin yapılabilmesi için randevunuzdan en az 15 dakika önce hasta kayıt birimine başvurmanız gerekmektedir.

Unutulan ya da Gidilemeyen Randevuda Ne Gibi İşlem Yapılır?

Herhangi bir nedenle almış olduğunuz randevunuza gidememeniz durumunda muayene katkı payı ödemezsiniz. Başka vatandaşlarımızın muayene haklarına engel olmamak adına lütfen gidemeyeceğiniz randevularınızı iptal ediniz. Randevu iptal işlemi randevudan 60 dakika öncesine kadar yapılabilmektedir.

MHRS Randevu geçmişi nasıl görüntülenir?

Randevu bilgilerinize erişebilmek için aşağıdaki seçenekleri kullanabilirsiniz.

https://www.mhrs.gov.tr adresinden randevu al bölümüne girdiğinizde kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra "Randevu Geçmişi" kısmından randevularınızı görebilirsiniz.

Akıllı cihazınızdan MHRS Mobile giriş yaptıktan sonra açılan ekranda randevu geçmişini seçerek aldığınız randevuları görebilirsiniz.

ALO 182 çağrı merkezimizi arayarak da bilgi güvenliği kapsamında sorulan sorulara doğru cevap vermeniz halinde ileriye dönük randevularınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

mhrs.png

MHRS Randevu İptali nasıl yapılır?

Randevunuzu iptal edebilmek için aşağıdaki seçenekleri kullanabilirsiniz.

https://www.hastanerandevu.gov.tr ya da https://www.mhrs.gov.tr adresinden randevu al bölümüne girdiğinizde, kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan ekranın üst bölümünde yer alan "Randevu Geçmişi" kısmından randevularınızı görebilir, iptal etmek istediğiniz randevunun sağ tarafındaki "İptal Et" butonuna basarak randevunuzu iptal edebilirsiniz.

Akıllı cihazınızdan MHRS Mobile giriş yaptıktan sonra açılan ekranda "Randevu Geçmişi" kısmından randevularınızı görebilir, iptal etmek istediğiniz randevunun alt kısmındaki "İptal Et" butonuna basarak randevunuzu iptal edebilirsiniz.
ALO 182 çağrı merkezimizi arayarak da bilgi güvenliği kapsamında sorulan sorulara doğru cevap vermeniz halinde randevu iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

mhrs-randevu.png

MHRS’DE RANDEVU ALMA İŞLEMNİNDE GECE 00:00 BEKLEMENİZE GEREK YOK!

Merkezi Hekim Randevu Sisteminde (MHRS) yeni bir proje daha hayata geçirildi. Sağlık Bakanlığına ait tüm sağlık kurumlarında en erken 1 en geç 15 gün arasında alınan randevular 16'ncı gün randevularının açılma saatine ilişkin değişiklik yapıldı.

Sağlık bakanlığı  MHRS'de randevu verilme süresinin 15 gün olarak belirlendiği işleyişte daha önce 00.00'da açılan yeni gün randevuları, 1 Nisan 2019 tarihi itibariyle saat 16.00'da alınmaya başlandı. Vatandaşların randevu alma işlemlerini kolaylaştırma çalışmalarından biri olan bu düzenleme ile 16. gün randevuları gün içerisinde işleme açılmış oldu.

SEMT POLİKLİNİKLERİNE RANDEVU VERİLMEYE BAŞLANDI

Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerin semt polikliniklerine MHRS üzerinden randevu oluşturabilme uygulaması Türkiye genelinde hizmete girdi. Vatandaşlar, bundan böyle MHRS üzerinden semt polikliniklerini ayrı bir kurum gibi görüntüleyip randevu alabilecek.

Ankara Nafiz Körez Devlet Hastanesinde pilot olarak başlatılan semt polikliniklerine ayrı birer kurum gibi MHRS üzerinden randevu oluşturabilme uygulaması tüm Türkiye'de hizmete girdi. Vatandaşların ALO182’ye alternatif olarak aynı bilgilere erişerek muayene randevusu alabildiği mhrs.gov.tr ve MHRS Mobil uygulamasında yapılan güncelleme ile semt poliklinikleri artık bağlı olduğu ana hastanenin altında ayrı ayrı listelenecek.

Uygulama ile Sağlık bakanlığına bağlı hastanelerin çeşitli lokasyonlarında bulunan alt polikliniklerine dair bilgiler görüntülenebilecek. Bu sayede vatandaşların en yakın hizmet noktasını seçerek randevu alabilmesi ve alt polikliniklere ana hastanenin ismi ile randevu verildiğinde yaşanan karışıklıkların giderilmesi amaçlanıyor.

MHRS Nasıl Ücretlendirilir?

ALO 182 Randevu Hattı acil aramalar kapsamında olmadığından ücretlidir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ücretlendirmede ana kuralları ve üst sınırı belirlemektedir. Hem sabit hatlardan hem de cep telefonlarından ALO 182'yi aramak sabit bir telefon hattını aramakla eşdeğerdir.

GSM firmaları da BTK'nın belirlediği üst sınırı geçemez. Ayrıca vatandaşlarımız sözleşme veya paketlerinde geçerli olan bedava dakikalarını da kullanabilmektedirler. Cep veya Sabit telefon şirketinizle iletişime geçerek ücretlendirme hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı'nın bu hat üzerinden gelir elde etmesi ya da vatandaşların telefon hattına ilave bir ücretin faturalandırılması söz konusu değildir. İnternet ve akıllı cihazlar (cep telefonu, tablet vs.) üzerinden alınan randevular ise ücretsizdir.

MHRS Yeni Üye Olma

https://www.hastanerandevu.gov.tr ya da https://www.mhrs.gov.tr adresinden randevu al bölümüne girdiğinizde, "Yeni Üye" bölümünden sizin belirleyeceğiniz bir şifre ile üyelik oluşturarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Akıllı cihazınıza MHRS Mobil uygulamasını indirerek "Yeni Üye" bölümüne giriş yaptıktan sonra bilgilerinizi girerek Üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Girmiş olduğunuz bilgilerin Nüfus Müdürlüğü?nde bulunan bilgileriniz ile eşleşmesi gerekmektedir. Aksi takdirde üyelik işleminizi gerçekleştiremezsiniz.

MHRS Parolamı Unuttum Nasıl Öğrenebilirim?

https://www.hastanerandevu.gov.tr ya da https://www.mhrs.gov.tr adresinden randevu al bölümüne girdiğinizde, daha önceden üyelik kaydı oluşturmuşsanız "Hatırlamıyorum" bölümüne geliniz.

Burada iki yol ile parolanızı yenileyebilir ya da geçici bir parola oluşturabilirsiniz;

E-posta bölümünde T.C. kimlik numaranızı ve sistemde kayıtlı e-postanızı yazınız; mail adresinize gelen parola yenileme linkini kullanarak yeni parolanızı belirleyebilirsiniz.

SMS bölümünde sisteme kayıtlı cep telefonu numaranızı yazınız ve telefonunuza gelen onay kodunu ekrandaki alana giriş yaparak yeni parolanızı belirleyebilirsiniz.

Geçici Parola bölümünden yararlanabilirsiniz. "Geçici Parola" uygulamasını kullanmak isterseniz daha önceden e-Devlet ile giriş yaparak "İleri Seviye Güvenlik" alanından bir PIN oluşturmuş ve SMS ile "Geçici Parola" gönderim özelliğini kullanabilmek için onay vermiş olmanız gerekmektedir.

Eğer ilk 2 yoldan herhangi biriyle parola yenilemeyi deneyip uyumsuzluk uyarısı alırsanız, sistem size kimlik bilgileriniz ile parola yenileyebilmeniz için yeni bir alternatif sunabilir. Ancak bu alternatif yöntemden faydalanabilmek için daha önceden hesabınızdan gizli soru - cevap ve resminizi seçmiş olmanız gerekmektedir. Gelen ekrandan "Kimlik bilgileriniz ile parolanızı yenileyiniz" butonuna tıklayıp doğru bilgileri girdikten sonra parola yenileme ekranına ulaşabileceksiniz. Eğer bu seçenek ile karşılaşmıyorsanız kendinize daha önce gizli soru cevap ve resim seçmediğiniz anlamına gelmektedir.

Eğer bu yöntem ile de parolanızı yenileyemiyorsanız "e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın" butonunu kullanarak randevu sistemine erişebilir, hesap bilgileri kısmından iletişim bilgileriniz, parolanız ve gizli soru-cevap ve resminizi güncelleyebilirsiniz.

Aile Fertlerim İçin Nasıl Randevu Alabilirim?

İşlemler T.C. Kimlik numarası üzerinden yapıldığından bütün aile fertleriniz için ayrı ayrı kendi Kimlik numaraları ve kimlik bilgileri ile hesap oluşturmanız gerekmektedir. İsterseniz aile fertleri için üye kaydı oluştururken hepsinde aynı mail adresi ve telefon numarasını kullanabilirsiniz.

Üyelik kaydı oluşturduğunuz aile fertlerinizin kimlik numarası ve parolası ile https://www.hastanerandevu.gov.tr , https://www.mhrs.gov.tr veya MHRS Mobil uygulamasından giriş yaparak aile fertleriniz için randevu alabilirsiniz. Bunun yanı sıra Alo182 çağrı merkezimizi arayarak da aile fertleriniz için randevu alabilirisiniz.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.