1. HABERLER

  2. Mavi Balina oyunu nedir? Mavi balina oyunu nasıl oynanır?
Mavi Balina oyunu nedir? Mavi balina oyunu nasıl oynanır?

Mavi Balina oyunu nedir? Mavi balina oyunu nasıl oynanır?

Mavi Balina oyunu nedir? Mavi Balina oyunu nasıl oynanır? Diğer adıyla "Mavi Balina Challenge" olarak bilinen Mavi Balina oyunu çok tehlikeli bir çevrim içi oyunudur. İddialara göre Mavi balina oyunu 50 bölümden oluşuyor ve son bölümde oyuncunun intihar e

A+A-

Çocuklarını korumak isteyenler aileler "Mavi Balina oyunu nedir? Mavi Balina oyunu nasıl oynanır? Mavi balina oyunundan nasıl korunur" diye merakla araştırılıyor. Uzmanlar ise uyarıyor...

Mavi balina anlamına gelen Blue Whale isimli sonu intihar ile biten oyunda oyuncunun, kendisine verilen 50 görevi tamamlaması gerekiyor. İşin kötü olan kısmı ise, verilen her görevin hem psikolojik olarak, hem de fiziksel olarak acı veriyor olması. Rusya’nın yerli gazetelerinden biri olan Novaya Gazeta tarafından yapılan raporlara göre, Kasım 2015 ve Nisan 2016 ayları arasında 130 genç canından oldu.

MAVİ BALİNA OYUNU NEDİR?

Oyunun resmi bir internet adresi ve yasal satışı yok. Rus chat sayfalarında oyuna girmek isteyen kişilere yönetici tarafından adres gönderiliyor. Bu internet adresine giren kişilerin bilgisayarlarına virüs sokularak tüm kişisel bilgilerine ulaşılıyor ve bundan sonra da şantaj yoluyla 'oyuncu'dan verilen tüm talimatların yerine getirilmesi isteniyor.

Kullanılan şantaj sistemi, Black Mirror (Kara Ayna) televizyon dizisinin 'Shut Up and Dance' (Sus ve Dans Et) adlı bölümünde işlendiği ve anlatıldığı ortaya çıkmıştı. Bu hikayede, web kamerasından çekilen gizli görüntülerini yayınlama tehdidinde bulunan hacker'lar, kurbanları örgüt adına suç ve cinayet işlemeye zorluyordu.

Mavi Balina oyunu 50 gün boyunca giderek korkunç hale gelen 50 görevden oluşuyor. Kendini sakatlayabilecek görevlerden korku filmlerini izlemeye kadar sıra dışı şeyler yer alıyor. Görevleri yerine getirip oyunu bitiremeyen kullanıcılara 'Öl, nasıl olsa yeniden doğacaksın' telkini yapılıyor.

MAVİ BALİNA NASIL OYNANIYOR?

Mavi Balina oyunu 50 gün boyunca giderek korkunç hale gelen 50 görevden oluşuyor. Kendini sakatlayabilecek görevlerden korku filmlerini izlemeye kadar sıra dışı şeyler yer alıyor. Görevleri yerine getirip oyunu bitiremeyen kullanıcılara 'Öl, nasıl olsa yeniden doğacaksın' telkini yapılıyor.

Oyunun kimi etaplarında henüz okul çağındaki çocuklardan, el bileklerine ya da bacaklarına sivri bir cisimle bir balina kazıması ya da vücuttaki damarlarına yakın kesikler atması isteniyor. Bazı günler saat 04.20'de uyandırılıp gün boyunca oyun yöneticilerinin yolladığı korkunç görüntülerin izlenmesi de bir başka görev. Manipüle edilen çocuklar, 49 görev boyunca kendilerine psikolojik ve fiziki zararlar verip hayattan koparılıyor. 50. gün final görevi ise "balina olmak" adını taşıyor ve oyuncunun intihar etmesini emrediyor.

Blue Whale (Mavi Balina) oyununun 50 görevi

    Bir jilet aracılığı ile elinize, “f57” çizin ve fotoğrafını gönderin.
    Sabah 4:20’de uyanın, size gönderilen ürkütücü ve korkunç videoları izleyin.
    Kolunuzu derin olmayacak şekilde 3 kez damarlarınızla birlikte kesin ve fotoğrafını gönderin.
    Bir kağıt üzerine balina resmi çizip fotoğrafını gönderin.
    Eğer bir balina olmaya hazırsanız, bacağınızı keserek evet çizin. Yoksa, kendinizi birçok kez cezalandırma amaçlı kesin.
    Verilen şifreli görevi çözün.
    Elinize, “f40” çizin keserek ve fotoğrafını gönderin.
    VKontakte durumunuza, “#ben_balinayım” (Rus. #я_кит) yazın.
    Korkularınızı yenin.
    Sabah 4:20’de uyanın ve çatıya çıkın. Çıktığınız çatı ne kadar yüksek olursa, o kadar iyi.
    Elinize, keserek bir balina resmi çizin ve fotoğrafını çekip gönderin.
    Gün boyu ürkütücü ve korkunç videolar izleyin.
    Onların size gönderdikleri müzikleri dinleyin.
    Dudağınızı kesin.
    Elinize defalarca iğne batırın.
    Kendinize acı verecek bir şey yapın ve hasta olun.
    Bulabildiğiniz en yüksek çatıya çıkın ve  çatının kenarına gidip bir süre bekleyin.
    Bir köprüye gidin ve köprünün kenarında bekleyin.
    Bir vinç bulup tepesine çıkın ya da en azından çıkmayı deneyin.
    Güvenilir olup olmadığınız, yetkililer tarafından kontrol edilecek.
    Skype aracılığıyla bir balina, yani sizin gibi bir oyuncu veya kurucu ile konuşun.
    Bir çatıya çıkın ve bir süre boyunca, çatının köşesinde bacaklarınızı sallayarak oturun.
    Başka bir şifreli görevi çözün.
    Gizli görev.
    Bir balina ile buluşun.
    Kurucu size ölüm tarihinizi söyleyecek ve bunu kabul etmek zorundasınız.
    Sabah 4:20’de uyanıp bir demir yolu bularak raylarda gezin.
    Gün boyu hiç kimse ile konuşmayın.
    Balina olduğunuza dair yemin edin.

Rus 'intihar oyunu' organizatörü Philipp Budeikin suçunu kabul etti

Rusya'da gençler arasında yaşanan çok sayıda intihar olayları ile ilişkilendirilen "Blue Whale (Mavi Balina) Challenge" adlı oyunun yaratıcısı çıkarıldığı mahkemede suçunu kabul etti.

2016 yılı Kasım ayında tutuklanan, 21 yaşındaki Rusya vatandaşı Philipp Budeikin, çıkarıldığı son duruşmada, toplumda temizlik yaptığını söyleyerek, kurbanlarını "biyolojik atıklar" olarak tanımladı.

50 güne yayılmış çeşitli görevlerden oluşan "oyunda", gençlere, kendilerine acı vermeleri, korku filmi izlemeleri, gece yarısı uyanmaları gibi talimatlar veriliyor.

Son "görev" olarak ise kendi hayatlarına son vermeleri isteniyor.

Rusya'nın St Petersburg kentinde bir cezaevinde tutulan Budeikin, 16 genç kızı bu yolla intihara sürüklemekle suçlanıyor.

Ancak BBC'nin yaptığı araştırma, söz konusu oyunla "yönetici" kimliği ile ilişkide olan başka kişilerin de bulunduğunu ortaya koydu.

Rus Novoya gazetesi, emniyet birimlerine dayandırdığı haberinde, Budeikin seviyesinde olan diğer yöneticilerin, katılımcılardan sosyal medya hesaplarındaki tüm delilleri silmesini istediğini duyurdu.

Bu deliller arasında katılımcıların sosyal medya hesapları üzerinden paylaştıkları, "kendine zarar verme görselleri" olduğu da ifade ediliyor.

Soruşturmayı yürüten Anton Breido, "son aşamaya" gelmiş bir genç tarafından kendilerine ihbar yapıldığını açıkladı.

"Budeikin nasıl sonuç alacağını çok iyi biliyor" diyen Breido, 21 yaşındaki yöneticinin, 2013 yılında başlattığı bu süreçte, gençleri ilk etapta korku filmleri ile yönlendirmesi altına aldığını açıkladı.

Novoya gazetesi, Rusya genelinde bu akımla ilgili intiharların sayısının 130 olduğunu öne sürdü. Ancak emniyet birimleri bu iddiayı doğrulamadı.

Facebook 'yetersizlikle' eleştiriliyor

Ancak Budeikin'in sosyal medya üzerinden başlattığı "Blue Whale (Mavi Balina) Challange" Rusya ile sınırlı değil.

Bu "oyunun" dünya çapında yayıldığı belirtiliyor.

İngiliz The Times gazetesi de Cuma günü konu ile ilgili ön sayfasından yayınladığı haberde Facebook ve sahibi olduğu Instagram'ın "kendine zarar" paylaşımları için harekete geçmekte yetersiz olduğunu duyurdu.

Gazete, youtube üzerinden de benzer içeriklerin yayıldığını ancak video paylaşım sitesinin yapılan haberler sonrası söz konusu içerikleri silmeye başladığını bildirdi.

The Times henüz İngiltere'de bu şekilde bir ölüm yaşanmadığını ancak bazı okullarda, sorunun ailelere iletildiğini duyurdu.

Mavi Balina oyunundan kurtulanlar anlatıyor: 'Sanal ölüm tuzağı'

Gençler arasında yayılan ve dünya çapında çok sayıda intihar olayıyla bağdaştırılan Mavi Balina isimli oyun, Aydın'da 14 yaşında bir çocuğun kendini asarak intihar etmesi sonrası yeniden gündeme geldi.

DHA'nın haberine göre 14 yaşındaki çocuğun anne ve babası, çocuklarının bilgisayarda 'Mavi Balina' oyunu oynadığını fark etti. Bunun üzerine, aile çocuğun bilgisayarını elinden aldı ve 14 yaşındaki çocuğun bu duruma tepki göstererek intihar ettiği ileri sürüldü.

Geçen hafta da Van'da 14 yaşındaki bir çocuğun kayalıklardan atlayarak intihar etmesi, Mavi Balina ile ilişkilendirilmişti.

Ocak ayında da Hatay ve Bursa'da iki çocuk intihar etmiş ve olayda Mavi Balina şüphesi olduğu belirtilmişti.

Türkiye'de yaklaşık 150 gencin intiharının Mavi Balina'yla bağlantılı olabileceği iddia ediliyor.

mavi-balina-oyunu-nedir-1505730394.jpg

           

WhatsApp mesajı ile gelen bir link ile katıldı

Hindistan'ın güney doğusundaki Karaikal şehrinde yaşayan 22 yaşındaki Alexander isimli bir kişi de, intihar oyunundan kardeşinin durumdan haberdar olarak polise haber vermesi ile kurtuldu.

22 yaşındaki genç adam, Mavi Balina oyunu ile WhatsApp mesajlaşma programı üzerinden kendisine yollanan bir link aracılığı ile tanıştığını açıklayarak şunları söyledi:

"Mavi Balina telefona indirilen bir uygulama değil. Oyun, link aracılığı ile kişilerin bir yönetici tarafından yönlendirilmesi ile oynanıyor. Yönetici tarafından verilen görevlerin, gece yarısından sonra saat 02:00'da gerçekleştirilmesi isteniyor. İlk birkaç gün kişisel bilgilerin ve fotoğrafların paylaşılmasından oluşuyor ve bunlar yönetici tarafından toplanıyor.

0x0-mavi-balina-oyunu-nedir-nasil-oynanir-1548755974046.jpg

Alexander, 50 aşamadan oluşan sürecin en ünlü görevlerinden birini yerine getirdiğini de anlatıyor:

"Akkaraivattam mezarlığına da gece yarısı gibi gittim ve burada bir selfie çekerek sosyal medyada bu fotoğrafı paylaştım. Her gün yalnız başıma korku filmleri izlemek zorundaydım ki bunun da amacı kurbanların korku içinde yaşamasını sağlamaktı

"Bu tam anlamıyla bir sanal ölüm tuzağı... Çok acı verici bir tecrübe. Oyuna katıldıktan sonra insanlarla konuşmayı bıraktım ve odama kapandım. Oyundan çıkmak istesem de başaramadım."

NDTV isimli yayın kuruluşunun haberine göre, Alexander, polis evine geldiği sırada koluna bıçakla balina kazımak üzereydi.

'Eğer tamamlamazsam annem ölecekti'

Ölümlü vakaların son aylarda giderek arttığı Hindistan'da, 17 yaşındaki bir kız göle atlayarak intihar etmek üzere iken kurtarıldı.

Oyuna telefonu aracılığı ile katıldığını ifade eden kız, güvenlik görevlilerine "son aşamayı" yerine getirmek üzere olduğunu da söyledi.

Genç kızın, kendisini kurtaran polis memuruna, "Eğer görevi tamamlamazsam annem ölecekti" dediği belirtildi.

Temmuz ayı içerisinde 14 yaşındaki Manpreet Singh isimli bir Hintli çocuk da Mavi Balina isimli oyunu oynadığını arkadaşlarına söyledikten birkaç gün sonra intihar etmişti.

0x0-mavi-balina-oyunu-nedir-nasil-oynanir-1548755974046-001.jpgmavi-balina-whatsapp.jpg

'Oyunun sonu, zamanın doldu'

2015 yılında Rusya'da başlayan akımın kurbanları çoğunlukla "daha kolay yönlendirilebilir" 18 yaş altı gençlerden oluşuyordu.

Ancak yıllar içinde vakaların yaş aralığı da değişmeye başladı. Haziran ayı içinde Arjantin'de kendisini bir su tankının üzerinden atmak isterken kurtarılan kişi 22 yaşında bir anneydi.

Genç kadının kendisini kurtaran polislere, Mavi Balina oyununu oynadığını söylediği aktarıldı.

22 yaşındaki Arjantinli annenin intihara kalkışmadan önce, "Oyunun sonu, zamanın doldu" isimli bir mesaj aldığını söylediği de ifade edildi.

Kurbanlarını 'biyolojik atıklar' olarak tanımlamıştı

Oyunun kurucusu 22 yaşındaki Philipp Budeikin, Rusya'da çıkarıldığı mahkeme tarafından 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak en az 15 intihar vakası ile ilişkilendirilen Budeikin'e verilen bu ceza Rus kamuoyunda tartışma yarattı.

2016 yılı Kasım ayında tutuklanan, Budeikin, duruşmalardan birinde, toplumda temizlik yaptığını söyleyerek, kurbanlarını "biyolojik atıklar" olarak tanımlamıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 'Mavi Balina' ve 'Momo' önlemi

Milli Eğitim Bakanlığı, dünya çapında pek çok genci intihara sürükleyen 'Mavi Balina', 'Momo' oyunları ve dijital platformlardaki kötü niyetli kişi ve yazılımlara karşı bilinçlendirmek amacıyla 'Eğitim Bilişim Ağı' çatısı altında yeni bir portal hazırladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Bakan Ziya Selçuk'un, öğretmenler, ebeveynler ve uzmanlara 'çocukların ihtiyaçlarının hassasiyetle dikkate alınması' yönünde yaptığı çağrı sonrası harekete geçti. Bakanlık, dünya çapında pek çok genci intihara sürükleyen 'Mavi Balina', 'Momo' oyunları ve dijital platformlardaki kötü niyetli kişi ve yazılımlara karşı bilinçlendirmek amacıyla 'Eğitim Bilişim Ağı' çatısı altında yeni bir portal hazırladı.

www.eba.gov.tr/siber-guvenlik adresinden erişilebilen 'Siber Güvenlik Portalı'nda güvenli internet, oyun bağımlılığı, teknolojinin doğru kullanımı, siber zorbalık gibi pek çok konu başlığında, çocuklara hitap edebilecek animasyonlar ve renkli infografikler yer alıyor. Siber güvenlik oyunu da hedef kitleyi dijital dünyadaki tehlikelere karşı eğlenceli bir içerikle bilinçlendirmeyi hedefliyor. Ayrıca, 'Siber Güvenlik Portalı'nda, kişisel bilgilerin korunması için dikkat edilmesi gereken noktalar, virüs ve casus yazılımlara yönelik uyarılar, internetin güvenli ve eğlenceli kalması için alınabilecek önlemler, bir tehdit ortaya çıktığında yapılabilecekler, videolarla eğlenceli bir şekilde anlatılıyor. Bakanlık portalın, öğretmenler, aileler, uzmanlar ve öğrencilere yol gösterecek bir rehber niteliğinde olacağını bildirdi.

MAVİ BALİNA OYUNDA ÖLENLER;

'Mavi Balina' kurbanı Emine, oyunu annesinin telefonunda oynamış

Adana'da babasının av tüfeğiyle intihar eden 13 yaşındaki Emine Karadağ'ın kendisini ölüme götürdüğü iddia edilen 'Mavi Balina' oyununu, annesinin cep telefonundan oynadığı ortaya çıktı.

Olay, 21 Ocak günü Seyhan ilçesinde meydana geldi. Yarıyıl karnesinde teşekkür belgesi alan 8'inci sınıf öğrencisi Emine Karadağ, babasına ait ruhsatlı av tüfeğiyle intihar etti. Küçük kız, yapılan otopsinin ardından gözyaşları içinde aile mezarlığına defnedildi.

5c5011b5c03c0e11d4edb333.jpg

Acı olayın ardından aile, kızlarının okul defterlerinde birçok gencin ölümüne neden olan 'Mavi Balina' oyununa ait yazılar ve resimler olduğunu gördü. Emine'nin defterini inceleyen yakınları, kızlarının ölmeden önce yapacağı 1 yıllık plan listesini buldu.

25 maddelik listede, Emine'nin oyundan gelen talimatlara harfiyen uyduğu anlaşıldı. Yazılan notlarda ise, 'Anneni ve babanı huzurevine göndereceksin. Erkeklerle kavga edeceksin. Kimseyle konuşmayacaksın. Konuşmamaya yemin edeceksin" diye notlar görüldü.

Emine Karadağ'ın amcası Hasan Karadağ, yeğeninin 'Mavi Balina' oyununu, annesinin cep telefonundan oynadığını düşündüklerini, çünkü kendisine ait cep telefonunda internet özelliği bulunmadığını söyledi.

​Olay günü, ailesi birlikte kahvaltı yapmak istemeyen Emine Karadağ'ın, anne ve babasının yatak odasına girip babasına ait ruhsatlı av tüfeğiyle intihar ettiği, olaydan önce evde beslediği kedisini de serbest bıraktığı kaydedildi.

Karadağ'ın yakınları ise kızlarının küçüklüğünden beri içine kapanık biri olduğunu belirterek, 'Mavi Balina' oyunun ülke genelinde yasaklanmasını istedi.

-----------------------------------------------------

8. sınıf öğrencisinin ölümünde  MAVİ Balina şüphesi

İstanbul Başakşehir'de 14 yaşındaki çocuğun ölümünde 'Mavi Balina' şüpheli üzerinde duruluyor.

Olay Başakşehir  Kayaşehir'de bulunan bir site meydana geldi. İddiaya göre, internette "Mavi Balina" oyununu oynadığı iddia edilen 14 yaşındaki Veysel Çetin, 15. kattaki dairelerinin penceresinden atlayarak intihar etti.

5cb05b6f67b0a95178917f67.jpg

Çocuğun kanlar içerisindeki halini gören site sakinleri durumu sağlık ve polis ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri olay yerindeki ilk müdahalesinin ardından küçük çocuğun olay yerinden hayatını kaybettiğini tespit etti.

8. sınıf öğrencisi Veysel Çetin'in cansız bedeni incelenmek üzere Adli Tıp Kurumuna kaldırıldı.

------------------------------------

Mavi Balina oyunu yine can aldı! Liseli Burak kendini astı

İstanbul'un Bağcılar ilçesinde 'Mavi Balina' oyunu oynadığı öne sürülen 16 yaşındaki lise öğrencisi, kendini asarak yaşamına son verdi.

Bağcılar'da lise öğrencisi Burak K. (16), kendisini asarak yaşamına son verdi. Muharrem K., oğlunun sürekli 'Mavi Balina' oyununu oynadığını ve bu nedenle intihar ettiğini öne sürdü.

İstanbul Bağcılar ilçesine bağlı Fevzi Çakmak Mahallesi'nde yaşayan Armağan- Muharrem K. çiftinin oğulları Burak, sabah saatlerinde yaşamına son verdi. Osmangazi Mesleki ve Teknik Lisesi'nde eğitim gören Burak K.'nin cansız bedeni, olay yerinde yapılan incelemenin ardından hastane morguna kaldırıldı.

Muharrem K., oğlu Burak'ın sürekli 'Mavi Balina' adlı oyunu oynadığını ve bu nedenle intihar ettiğini ileri sürdü.

Burak K.'nin cenazesinin, yarın memleketi Zonguldak'ın Devrek ilçesine bağlı Tellioğlu köyünde toprağa verileceği öğrenildi.

------------------------------------

Mavi Balina oyunu bu kez Trabzon'da can aldı!

"Trabzon'un Dernekpazarı ilçesinde Ahmet Kağan G. (16), evlerinin bahçesinde tabancayla başına ateş ederek intihar etti. Ahmet Kağan G.'nin intihar etmeden önce 'Mavi Balina' oyunu oynadığı öne sürüldü"
Mavi Balina oyunu yine can aldı!
 

Olay, dün saat 19.00 sıralarında ilçenin Akköse Mahallesi'nde meydana geldi. Hasan Cansız Kom Lisesi 11'inci sınıf öğrencisi Ahmet Kağan G., son zamanlarda gençleri intihara sürüklediği iddiasıyla gündeme gelen 'Mavi Balina' oyununu oynadıktan sonra evlerinin bahçesine çıktı. Ahmet Kağan G., evden aldığı tabancayla başına ateş etti.

Silah sesi üzerine bahçeye çıkan yakınları, Ahmet Kağan G.'yi kanlar içinde yerde yatarken bulup, polis ve sağlık ekiplerine haber verdi. Gelen sağlık ekibi, gencin yaşamını yitirdiğini saptadı.

Olay yerinde yapılan incelemenin ardından Ahmet Kağan G.'nin cesedi, otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Polis, gencin oyun oynadığı bilgisayarına el koydu.

Okul arkadaşlarını ve ailesini hüzne boğan Ahmet Kağan G.'nin bugün toprağa verileceği belirtildi.

İNTİHARIN ARDINDAN 'HAKKINIZI HELAL EDİN’ NOTU ÇIKTI

Trabzon'un Dernekpazarı ilçesinde iddiaya göre 'Mavi Balina' oyunu oynadıktan sonra evden aldığı tabancayla intihar ederek yaşamına son veren Ahmet Kağan G. (16), intihardan önce evdeki odasında 'Anlamsız, hakkınızı helal edin’ yazılı not bıraktığı ortaya çıktı. Polis ekiplerince, gencin oyun oynadığı bilgisayar ve cep telefonunda incelemeler sürerken, okul arkadaşları da, Ahmet Kağan G.'nin ölüm haberiyle hüzne boğuldu.

Ahmet Kağan G.'nin ilçedeki okuldan yakında arkadaşı Abdülbaki Hacıismailoğlu, arkadaşının kendisiyle intihar üzerine 2-3 gün önce şakalaştıklarını, ölüm haberiyle çok üzüldüğünü söyledi. Hacıismailoğlu, “Benim en yakın, sevdiğimiz bir arkadaşımdı. Bir derdi, sıkıntısı yoktu. Ondan böyle bir şey beklemiyorduk. Sadece 2-3 gündür morali bozuktu, o kadar. 1-2 ay öncesinde aramızda öylesine, şakasına intihar konuştuğumuz oldu. Yukarıda taş gibi bir yer vardı, ‘Oradan atlayalım mı’ dedi. Sonra ‘boş ver. Oraya kim çıkacak’ diye şakasına konuştuk. Üzgünüm" dedi.

'MORALİ BOZUKTU'

Ahmet Kağan G.'nin diğer arkadaşı Alper Kaldırım, “Bunu neden yaptığı konusunda bir fikrimiz yok. Herhangi bir kötü alışkanlığı yoktu" diyerek olayın araştırılmasını istediklerini belirtti. Arkadaşı Ahmet'in intihardan önce not bıraktığını anlatan Kürşat Demirhan ise, “İntihardan önce bir not yazmış. ‘Anlamsız, hakkınızı helal edin’ diye bir not bırakmış. Ben en son dün gördüm. Morali bozuktu. ‘Neyin var?’ diye sordum. ‘Bir şeyim yok’ diye geçiştirmişti. Olayı duyunca çok üzüldüm” diye konuştu.

'KESİNLEŞMİŞ BİR ŞEY YOK'

Akköse Mahallesi Muhtarı Ömer Benzer, oyunların çocuklar üzerinde bu denli etkilerinin olduğunu kaydederek şunları söyledi:

"Çocukları ölüme sevk eden bazı bilgisayar oyunları var. Bu oyunların etkisiyle böyle bir durumla karşı karşıya kalındığı düşünülüyor. Ama kesinleşmiş bir şey yok. Bu tür oyunların elbette gençler üzerinde olumsuz etkileri var. Yetkililerimizin bu oyunları yasaklayan tedbirleri alması gerekir. İntiharın bu oyunlardan olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyoruz. İntihar kalkışması için herhangi bir başka neden düşünülmüyor. Çocuğun herhangi bir kötü alışkanlığı yoktu. Ailenin göremediği bu tür oyunları oynaması sonucu bir bunalıma girmiş olabileceği ihtimali daha yüksek duruyor. Bu tür oyunlara karşı yetkililerimizin önlemlerini artırması gerekiyor. Bu oyunlar en az esrar, eroin seviyesi kadar tehlike arz ediyor" dedi.

'FARKLI BİR OYUN OYNADIĞINI SÖYLÜYORLAR'

Dernekpazarı İlçe Belediye Başkanı Mehmet Aşık ise intiharın, öne sürülen bilgisayar oyununun etkisiyle olabileceğine ihtimal verildiğini ifade ederek şöyle dedi:

"Ölümle ilgili ana şüphemiz oynadığı oyunla alakalı olarak düşünüyoruz. Arkadaşlarının bu yönde söylemleri var. Bu oyunlarda ‘kendini bir yerden aşağıya at’ gibi komutlar olduğunu öğrendik. Arkadaşları 'Mavi Balina' oyununu oynamadığını söylüyor. Farklı bir oyun oynadığını söylüyorlar. Bu oyununun çocukları intihara yönlendirdiğini bütün dünya biliyor. Bu oyunu oynayıp oynamadığına yönelik durum incelemelerin ardından ortaya çıkacak. Sosyal medya üzerinden en son ‘Mavi Balina öldü’ diye bir paylaşım yapıldığı rivayet ediliyor. Ama sosyal medya hesabını bir süre önce kapatmış."

Ahmet Kağan G.'nin cenazesinin yarın toprağa verileceği belirtildi.

 

HABERE YORUM KAT